Sypialnia pod skosem dachowym: wnętrze jest dość wąskie, ale zmieściło się łóżko dla dwojga i małe stoliki nocne. Projekt: Katarzyna Merta-Korzniakow. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Sypialnia pod skosem dachowym: wnętrze jest dość wąskie, ale zmieściło się łóżko dla dwojga i małe stoliki nocne. Projekt: Katarzyna Merta-Korzniakow. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
16 maj 2016 15:23

Modna sypialnia: 10 pomysłów na każdy metraż

Urządzając sypialnię dla malucha, nastolatka czy małżeńską musimy brać pod uwagę różne potrzeby użytkowników. Wpływ na styl i sposób aranżacji ma także metraż pomieszczenia.

Źródłem komfortu i odpowiedniego wypoczynku w sypialni jest podłoże snu, czyli łóżko. Dlatego powinno ono zmieniać się razem z użytkownikiem. Materac dostosowany do wieku, zapewni stabilne podparcie kręgosłupa oraz efektywny odpoczynek śpiącego na nim człowieka. 

Sypialnia najmłodszych

W pierwszych etapach życia podłoże, na jakim śpi dziecko, jest niezwykle istotne. Wpływa ono bezpośrednio na jego rozwój. Dlatego ważne, aby materac stanowił stabilne podparcie dla kręgosłupa oraz odpowiednio dopasowywał się do kształtów małego ciała. O takich właściwościach decydują surowce, które znajdują się w jego wnętrzu. Ekspert rekomenduje by były one jak najbardziej naturalne, polecanymi są włókno kokosa lub lateks. 

Potrzeby nastolatka

Wiek nastoletni to czas, kiedy dzieci są zdecydowanie bardziej aktywne, ale również spędzają więcej czasu przed komputerem, czy przy biurku – odrabiając lekcje. W tym okresie sen zapewnia regenerację organizmu oraz ma wpływ na postawę ciała. - Wybierając materac dla nastolatka warto pamiętać, aby był co najmniej 20 cm dłuższy niż jego wzrost. Co pozwoli na wygodny, niczym nieskrępowany odpoczynek – radzi Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol. W okresie dorastania swój początek mają rozmaite alergie. Dobrze zwrócić uwagę na higieniczny aspekt podłoża snu. - Jednym z surowców, na jaki warto się zdecydować jest lateks. Posiada on właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne, dzięki czemu zapewni zdrowy sen dziecka – komentuje Tomasz Goc.

 Sypialnia dla dwojga

Urządzając sypialnię, dorośli często decydują się na dwuosobowy materac. Jakie właściwości oraz rozmiar powinno posiadać odpowiednie podłoże snu? Optymalny wymiar, który zapewni wygodny wypoczynek obojgu osobom to minimum 160x200 cm. Obecnie na rynku znajdują się różnorodne rozwiązania, dzięki którym sen będzie spokojny i efektywny dla obydwu użytkowników. Wybierać można spośród wkładów typu multipocket, które zapewnią stabilne podparcie kręgosłupa, lateksu, gwarantującego odpowiednią cyrkulację powietrza we wnętrzu materaca, czy modeli posiadających sprężyny Zigarre – co pozwoli na odpowiednie dopasowanie się materaca do kształtów ciała.

 Wypoczynek seniora

Materac dla seniora powinien być dobrany indywidualnie, dopasowany do jego wymagań i potrzeb. Z wiekiem człowiek zmaga się z różnego rodzaju schorzeniami, a zdrowy sen jest swoistą nocną rehabilitacją. Należy zwrócić uwagę na to, aby model był odpowiedni pod względem twardości. U osób o drobnej budowie sprawdzą się materace miękkie i średnio twarde, jednak osoby o cięższej wadze powinny zdecydować się na modele twarde. Jeżeli starszy użytkownik cierpi na dolegliwości układu kostnego, warto wybrać spośród produktów rehabilitacyjnych. Bowiem materac przystosowany do wagi oraz problemów zdrowotnych, odciąży kręgosłup i umożliwi łagodny sen.

Źródło: Fabryka Materacy Janpol

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH