Projekt: Katarzyna Koszałka. Fot. Bartosz Jarosz

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Projekt: Katarzyna Koszałka. Fot. Bartosz Jarosz
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
02 sie 2016 09:18

Sypialnia według feng shui - tak ją urządzisz

Z filozofii feng shui warto skorzystać nie tylko w trakcie projektowania, ale też podczas sprzątania sypialni. Bo nawet taki szczegół jak ustawienie łóżka w alkowie ma ogromny wpływ na jakość naszego snu.

Według badaczy człowiek przesypia 1/3 swojego życia. Ale sen snowi nierówny, przynajmniej w wykonaniu Polaków – z ostatnich badań TNS Polska wynika bowiem, że aż 61% rodaków jest zbyt zestresowanych, by w nocy po prostu zamknąć oczy i normalnie zasnąć. Nie wspominając już o tym, by przespać przynajmniej 6 godzin z rzędu…

Naukowcy twierdzą jednak, że to nie długość snu, lecz jego komfort jest ważniejszy dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dlatego zanim wieczorem położymy się do łóżka, chcąc odpocząć po stresującym dniu, zadbajmy o to, w jakich warunkach będziemy spać. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku 

filozofia feng shui. Warto z niej skorzystać nie tylko w trakcie projektowania, ale też podczas zwykłego sprzątania sypialni. Bo nawet taki szczegół jak ustawienie łóżka w alkowie ma ogromny wpływ na jakość naszego snu. 

Serce domu jest w sypialni

Najważniejszym założeniem tej starożytnej chińskiej filozofii (z chińskiego feng – wiatr, shui – woda) jest prawidłowe ukierunkowanie przepływu wszechobecnej w domu energii. A ta „krążąca” po sypialni jest według niej najważniejsza – bo właśnie to pomieszczenie jednocześnie kumuluje pozytywną energię chi i wycisza umysł po całym dniu pracy. By jednak wypracować taki spokojny sen, trzeba poświęcić mu trochę czasu. Ale warto to zrobić, bo efekty nawet najmniejszych zmian mogą nas szybko pozytywnie zaskoczyć.

Łóżko – centrum każdej sypialni

Czym charakteryzować powinno się łóżko? Ten główny mebel stojący w sypialni powinien być przede wszystkim nowy. Dlaczego? Ponieważ taki użytkowany przez kogoś wcześniej kumuluje obcą, nierzadko negatywną energię. Łóżkiem nie może być też składana sofa czy wersalka – symbolizują one pośpiech i chwilowość, co nie służy poczuciu stałości i tym samym wypoczynkowi. Drugą ważną cechą dobrego łóżka jest materiał, z jakiego je wykonano: najlepiej, by było drewniane, nie metalowe. I co najważniejsze – nie może być „kombinacją” dwóch zestawianych ze sobą łóżek, ponieważ nie sprzyja to stałości związku śpiących na nim osób. Ważny jest też kierunek ustawienia łóżka. Zasadą jest, że powinno stać na strategicznej pozycji – czyli musi być z niego widać drzwi i wszystko, co „dzieje” się w sypialni, cały jej układ. W związku z tym powinno stać wezgłowiem do ściany, nie bokiem, nogi nie mogą być skierowane w stronę drzwi, tym bardziej nie na linii drzwi–okno, czyli w przeciągu zakłócającym spokojny sen. Ani tym bardziej pod oknem czy też „na ścianie”, w której zamontowano drzwi.

A skoro o łóżku mowa…

…to warto wspomnieć też o materacu. – A ten powinien być wykonany z naturalnych surowców – mówi Tomasz Goc, dyrektor handlowy w firmie JANPOL. – Sztuczne mają za duży ładunek elektrostatyczny, co nie sprzyja zdrowiu. Ale niezależnie od tego, jaki materac wybierzemy, najważniejsza jest wygoda. Bo to komfort snu, jaki zapewnia dobry produkt, czyli na przykład to, w jakiej linii leży na nim kręgosłup, ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonujemy w ciągu dnia. Jednym z takich produktów jest elastyczny materac Hypnosis Fabryki Materacy JANPOL. Ma on wkład lateksowy nasączony naturalnymi olejkami słonecznikowymi, świetnie dopasowujący się do kształtu ciała i gwarantujący odpowiednią cyrkulację powietrza. Wytrzymały na odkształcenia, ekologiczny i przede wszystkim wygodny – oto cechy, które sprawiają, że ten materac będzie idealny do sypialni, również tej urządzonej według zasad feng shui.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH