Zieleń kryjąca się pod nazwą „greenery” została okrzyknięta kolorem roku 2017. Pojawi się także w dekoracjach wielkanocnego stołu. Fot. Panul

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Zieleń kryjąca się pod nazwą „greenery” została okrzyknięta kolorem roku 2017. Pojawi się także w dekoracjach wielkanocnego stołu. Fot. Panul
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
03 kwi 2017 08:48

3 pomysły na aranżację wielkanocnego stołu

Social media to cenne źródło inspiracji przydatne w aranżacji świątecznego stołu. Niezależnie od stylu aranżacji, wspólnym mianownikiem wszystkich odpowiedzi okazały się rośliny, drewniane dekoracje oraz własnoręczne projekty DIY.

Tradycyjne święta to doskonały moment na eksperymenty w dekoracjach stołu. Przedstawiciele marki wina Panul zapytali blogerki kulinarne, lifestyle’owe i DIY o najnowsze trendy. Dzięki blogerskim inspiracjom i poradom powstały 3 wyjątkowe, świąteczne pomysły na aranżacje zgodne z modą social mediów.

Wielkanoc to niewątpliwie idealny moment na zacieśnianie rodzinnych więzi i wspólne spotkanie przy stole, na którym nie powinno zabraknąć dobrej kuchni, ale także wiosennych win z gron szczepów Chardonnay czy Sauvignon Blanc. Moda zmienia się dynamicznie, dlatego ciekawi najnowszych trendów, wspólnie z blogerkami stworzyliśmy świąteczne propozycje aranżacji stołu – zdradza Patrycja Sikorska, brand manager marki Panul.

Pastelowe słodkości

Sylwia Ładyga to mistrzyni wypieków, o czym można przekonać się wchodząc na jej bloga: „Ostra na Słodko”. Mazurek z solonym karmelem i kruszonką orzechową oraz sernik z musem pistacjowym na chrupiącym spodzie to obowiązkowe pozycje jej tegorocznego wielkanocnego menu, dlatego swój stół nakryje w wyjątkowo słodkie kolory.

Najważniejszą dekoracją stołu są oczywiście potrawy, ale jak dobrze wiemy smakują one najlepiej, kiedy i dodatki są piękne. Na tegorocznym stole nie może zabraknąć zastawy w pastelowych kolorach - pudrowy róż i biel. Łagodne barwy z pewnością zapewnią świąteczny i wiosenny klimat. Niepowtarzalnym elementem stołu będzie własnoręcznie przygotowany wieniec ze świeżych kwiatów – zaznacza uczestniczka V edycji kulinarnego show MasterChef.

Modna zieleń „greenery”

Zieleń kryjąca się pod nazwą „greenery” została okrzyknięta kolorem roku 2017. Pojawi się także w dekoracjach wielkanocnego stołu.

W tym roku, moim numerem jeden będzie łagodna zieleń, przełamana żółcią i proste, ale efektowne projekty DIY, czyli coś co uwielbiam. Serwetki możesz złożyć na kształt zajączków, a wydmuszki mogą posłużyć jako winietki. Wystarczy napisać na nich flamastrem imię gościa i położyć na talerzyku. Niezastąpionym elementem wielkanocnego stołu będą wiosenne kwiaty: tulipany i żonkile. Żywe rośliny pięknie zdobią wnętrza i nawet same płatki, pływające w wodzie czy rozrzucone na stole będą efektowną, wiosenną dekoracją – opowiada Ania Legenza, autorka poradnikowego bloga „NiebałagAnka”.

Niegasnący styl skandynawski

Nadal króluje skandynawski minimalizm, ale w cieplejszej odsłonie. Kolory ziemi i zielone rośliny zakrólują na stole zgodnym z północnymi trendami. Według fotograf- Dominiki Brudny, to wdzięczny styl, szczególnie sprawdzający się w obiektywie.

W tym roku postawię na styl skandynawski, gdzie królują stonowane, lniane materiały i jasne kolory. Pomimo tego, że to Święta, podczas dekoracji stołu radzę kierować się metodą "mniej znaczy więcej". Do aranżacji można użyć gałązek z pączkami i cebulek kwiatów tj. hiacynty i krokusy. Dobrze sprawdzą się jajka własnoręcznie przyozdobione piórami lub zafarbowane na niebiesko – zaznacza Dominika Brudny, fotograf, autorka bloga „Niechmówiązdjęcia”. 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH