Porządek w kuchni. Fot. Whirlpool

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Porządek w kuchni. Fot. Whirlpool
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
04 kwi 2017 11:23

Na Wielkanoc - idealnie czysta kuchnia

Duża ilość przyrządzanych potraw, świąteczne wypieki, obfite zapasy w lodówce – w ferworze przedwielkanocnych przygotowań niekiedy może być trudno dopilnować, by wszystko się udało i jednocześnie zapanować nad porządkiem w kuchni.

Jak się jednak okazuje, wystarczy wypróbować kilka prostych, sprawdzonych sposobów. Jakich? Podpowiadają eksperci z firmy Whirlpool.

Zmywarka

Aby utrzymać ją w doskonałej kondycji, warto co najmniej raz w miesiącu uruchomić program samooczyszczenia. Jeśli nasze urządzenie takiego nie posiada, wówczas wkładamy do środka specjalny środek do czyszczenia zmywarek i włączamy program na którym jest najwyższa temperatura mycia – zmywarka musi być pusta.

Gdy chcemy skorzystać z typowo domowego sposobu, użyjmy w tym celu rozcieńczonego octu winnego (w proporcji 1:1 z wodą), lub 2 łyżek sody oczyszczonej – skutecznie usuną zalegające zabrudzenia, nie pozostawiając przy tym intensywnego zapachu. Nie zapomnijmy również o wyjęciu filtrów i umyciu ich pod bieżącą wodą.

Regularne korzystanie ze specjalnej soli do zmywarek i nabłyszczacza sprawi, że naczynia i sztućce, które ułożymy na wielkanocnym stole, będą czyste i lśniące, a także zagwarantuje, że nasza zmywarka pozostanie w dobrej kondycji.

Płyta indukcyjna

W przypadku płyt indukcyjnych nic nie przysłuży się bardziej niż dbanie o nie regularnie. Jeśli wykipi nam woda, warto wyłączyć moc na danym polu, odczekać, aż nieco ostygnie i przetrzeć powierzchnię ściereczką nasączoną ciepłą wodą lub płynem do naczyń.

Jeśli nie zrobimy tego od razu, gdy coś nam wykipi, „zapieczone” resztki jedzenia będzie bardzo trudno usunąć. W takich sytuacjach warto sięgnąć po specjalny środek marki Wpro do czyszczenia płyt, który działa skutecznie, a jednocześnie jest przystosowany do delikatnych powierzchni. Dzięki niemu usuniemy zabrudzenia bez obawy o porysowanie lub odbarwienie płyty.

Piekarnik

Czyszcząc piekarnik, nigdy nie stosujmy gąbek ściernych, metalowych myjek ani skrobaków, bo mogą uszkodzić emaliowane powierzchnie oraz szybę w drzwiach. Sprawdzonym domowym sposobem na szybkie pozbycie się uporczywych zabrudzeń z piekarnika jest włożenie do środka naczynia wypełnionego około 0,5 l wody. Następnie ustawiamy temperaturę 100°C i włączamy na około 10 minut program pieczenia konwekcyjnego „góra-dół”. Woda wyparuje, co sprawi, że z łatwością usuniemy przyschnięte wcześniej resztki jedzenia i tłuszcz.

Wystarczy użyć w tym celu ściereczki z mikrofibry nasączonej ciepłą wodą, ewentualnie z odrobiną płynu do naczyń. Choć opisany wyżej sposób sprawdza się świetnie, w wielu nowoczesnych piekarnikach nie musimy z niego korzystać, bo są one wyposażone w funkcję autoczyszczenia. W zależności od posiadanego modelu, możemy włączyć pirolizę, katalizę albo wyczyścić urządzenie metodą parową SmartClean. Ta ostatnia dostępna jest wyłącznie w piekarnikach marki Whirlpool.

Kuchenka mikrofalowa

Fakt, że mikrofalówkę często traktujemy jako niezbędną pomoc w szybkim i prostym przygotowaniu obiadu czy kolacji wiąże się nierzadko z tym, że zapominamy o jej regularnym czyszczeniu. Tu, podobnie jak w przypadku piekarnika, dobrze się sprawdzi woda z cytryną.

Wystarczy napełnić nią szklankę do połowy i włożyć do urządzenia, a następnie ustawić maksymalną moc grzania na 2-3 minuty. Resztki jedzenia zmiękną tak, że bez trudu usuniemy je ściereczką. Jeśli do wody dodamy sok z cytryny, zniwelujemy utrzymujący się w środku zapach, np. po przygotowywanym wcześniej popcornie.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH