Zobacz galerię [3 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
12 kwi 2016 12:39

„Best of The Best” dla polskiego projektu płyty Laminam w konkursie Red Dot Design Award 2016

Płyta Laminam Star Maker zdobywcą najwyższego wyróżnienia w konkursie Red Dot Award: Product Design 2016! Jury Red Dot przyznało temu produktowi najbardziej prestiżowy tytuł „Red Dot: Best of the Best”. Autorem projektu jest polski designer Mac Stopa.

Nagrodzony produkt powstał we współpracy z Laminam Poland – wyłącznym dystrybutorem spieków kwarcowych Laminam na Europę Środkową w tym Polskę. Pierwszym budynkiem, w jakim zastosowano płyty Laminam Star Maker, jest nowoczesny kompleks biurowy Warsaw Spire.

Nagroda dla za przełomowe wzornictwo

Red Dot Design Award to największy i najsłynniejszy światowy konkurs wzornictwa przemysłowego, nazywany Oscarami Designu. Najwyższe wyróżnienie – „Red Dot: Best of the Best” - przyznawane jest za przełomowe wzornictwo produktu. W 2016 roku zdobyło je jedynie 1,5% z ok. 5200 zgłoszeń nadesłanych przez producentów i projektantów z 57 krajów. W tym wąskim i szalenie prestiżowym gronie „najlepszych z najlepszych” w kategorii Red Dot Award: Product Design 2016 znalazł się polski projekt płyty ze spieków kwarcowych - Laminam Star Maker. To najnowszy projekt polskiego designera Mac Stopy, który specjalnie dla marki Laminam stworzył autorski wzór płyt o futurystycznym i minimalistycznym charakterze.

Laminam Star Maker jest trójwymiarową układanką pięciokątnych gwiazd, które wpisane są w większe, sześciokątne cieniowanie. Zaawansowana geometria wzoru cieniowania powoduje możliwość uzyskania wielu wzorów ułożenia tych płyt poprzez odpowiednie ich obracanie co 90 stopni i zestawianie z płytami sąsiednimi. Mozaika drobnych elementów o zorganizowanej strukturze stanowi doskonałe tło dla nowoczesnej aranżacji przestrzeni zarówno komercyjnej, jak i mieszkalnej.

Choć bardzo cenię Red Dot Awards, projektując płytę Laminam Star Maker nie myślałem o zdobyciu tej nagrody - mówi Mac Stopa, projektant nagrodzonego produktu. Postanowiłem stworzyć produkt, którego poszukiwałem jako architekt do konkretnego wnętrza. Włoskie wielkoformatowe płyty Laminam okazały się niezwykle wdzięcznym tworzywem i skutecznie pobudziły moją wyobraźnię. Produkt finalny jest bardzo uniwersalny i może być stosowany na różnych polach – jako dekoracyjne wykończenie ścian, podłóg, elewacji, blatów kuchennych, ale także materiał do wykorzystania przy produkcji mebli – dodaje Stopa.

Spieki kwarcowe - materiał idealny?

Materiałem, który pozwolił artyście na stworzenie wzoru Star Maker, są spieki kwarcowe Laminam. Płyty ze spieków to kompozycja naturalnych składników, w szczególności kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych i pigmentów ceramicznych. Granulat z powyższych surowców zostaje najpierw sprasowany. Następnie stosowana jest innowacyjna technologia spiekania granulatu, który wypalany jest w temperaturze 1220 stopni. Dzięki tej metodzie powstają wielkoformatowe płyty, które są idealnie płaskie i mogą być docinane na konkretny wymiar z bardzo dużą dokładnością. Jest to materiał bardzo wytrzymały, odporny na zarysowania, głębokie ścieranie i promieniowanie UV.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH