Zobacz galerię [2 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
01 marz 2016 12:06

Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych we Wrocławiu

Na wiosnę w galerii Dizajn BWA Wrocław zobaczymy legendarną wystawę z 1969 roku pokazującą fenomen polskiego znaku graficznego, zestawioną z najlepszymi projektami graficznymi z lat współczesnych.

Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych rekonstruuje legendarną wystawę z 1969 roku, prezentuje także najnowsze dokonania polskich projektantów z lat 2000-2015. Jest to pierwsza od prawie 50 lat prezentacja współczesnych polskich znaków i identyfikacji. W przeciwieństwie do lat 60., nowoczesny język komunikacji wizualnej to już nie tylko znaki graficzne, ale rozbudowane projekty, na które składają się działania z typografią, formatami, kształtami czy kolorem. Wiele projektów jest częścią systemów brandingowych czy skomplikowanych strategii marketingowych.

W galerii Dizajn znaki będą pokazywane w dwóch turach. Te powstałe w latach 60. będziemy oglądać od 11 marca do 10 kwietnia, druga tura powstała w latach 2000-2015 rozpocznie się 13 kwietnia i potrwa do 15 maja. Dodatkowo poszerzamy wystawę o działania poruszające wrocławski kontekst. BWA Wrocław także ma swój udział w historii zarówno polskiego projektowania jak w powstaniu Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych. - mówi Katarzyna Roj, kierowniczka galerii Dizajn.

W specjalnie zaprojektowanej przez studio BudCud przestrzeni pokażemy znaki graficzne powstałe dla BWA Wrocław, zarówno te, które projektowano w najlepszym okresie polskiego dizajnu czyli w latach 60., jak i te późniejsze do lat 90 i współczesną identyfikacje zaprojektowaną przez Maćka Lizaka. Będzie to swoiste archiwum galerii Dizajn - dodaje.

W trakcie trwania wystawy spotkamy się także z autorami dawnych znaków BWA Wrocław. Będzie to min. Roman Rosyk, Jerzy Jędrych, Andrzej Bator czy Krzysztof Stefanik. Co ciekawe prace Romana Rosyka znalazły się na pierwszej wystawie z 1968 roku, a sam Rosyk był odpowiedzialny za przeniesienie wystawy z Warszawy do Wrocławia. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że Wrocław odegrał w tej historii znaczącą rolę – opowiada Katarzyna Roj.

Następnie wystawa będzie prezentowana w: Zamku Cieszyn, Galerii Bunkier Sztuki Kraków, Galerii BWA Tarnów.

Komisarze wystawy: Patryk Hardziej, Rene Wawrzkiewicz

Rada konsultantów: Ryszard Bojar, Marta Gawin, Viktoriya Grabowska, Michał Łojewski, Katarzyna Roj, Kuba Sowiński i Marcin Wolny współpraca przy tworzeniu wystawy: Tomasz Chądzyński, Piotr Chuchla, Ewa Chudecka, Aleksander Drożdżewski, Artur Jewuła, Tomasz Jurecki, Ksawery Kirklewski, Marta Kowalska, Adam Nowiński, Marianna Paszkowska, Patrycja Podkościelny, Marta Sarnowska, Szymon Sawicki, Jagoda Sosińska, Kaja Stępkowska, Piotr Śliżewski, Nikola Trojnar, Julek Wierzchowski, Zuzanna Zamorska

Znak graficzny: Karol Śliwka

Główni partnerzy projektu: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galeria Dizajn BWA Wrocław, Centrum Designu Gdynia, Oldschool Logo, Design-Crit

Architektura archiwum: BudCud / Mateusz Adamczyk i Agata Woźniczka

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH