• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
08 marz 2016 10:12

Dzieci projektują przestrzeń: nowe miejsce w centrum Wrocławia

KRYJÓWKA to nie kolejny plastikowy plac zabaw, który ma zająć dzieci, kiedy dorośli robią zakupy. To wakacje u babci. To tajemnicza wyspa w centrum miasta. Miejsce stworzone przez dzieciaki i należące do dzieciaków, w którym mogą odkrywać siebie.

Od kwietnia do końca grudnia 2015 wrocławska Fundacja OPEN MIND realizowała projekt “KIDS DESIGN SPACE - dzieci projektują przestrzeń” współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który pozwalał na nawiązanie partnerskiej współpracy między dziećmi a znanymi polskimi projektantami, architektami, ceramikami i ilustratorami. Dziecięce prace stały się dla profesjonalistów punktem wyjścia, a przede wszystkim inspiracją do dalszej, indywidualnej już pracy nad koncepcjami nowych, wyjątkowych przedmiotów użytkowych. Jeden z warsztatów poprowadzili członkowie pracowni architektonicznej PORT, Józef Franczok i Marcin Kolanus, dla których stworzenie programu zajęć stanowiło swego rodzaju wyzwanie.

Kiedy Fundacja OPEN MIND postawiła przed nami zadanie opowiedzenia dzieciom o architekturze, sami musieliśmy na nowo uświadomić sobie czym ona właściwie jest. Chcieliśmy opowiedzieć zrozumiale i w sposób prosty, co spowodowało, że w brzmieniu tego słowa usłyszeliśmy nowe nuty. Zastanawialiśmy się kiedy po raz pierwszy spotkaliśmy się z architekturą w dzieciństwie. We wspomnieniach pojawiły się szałasy nad rzeką, drzewa, zapach drewna z budowlanych palet na końcu ulicy, ziemianka, namiot z koca, „sztapel” za stodołą. To stawało się „bazą”, miejscami tylko naszymi, własnymi, gdzie mogliśmy być samodzielni i które należały do nas, gdzie dorosły nie wchodził. Tam pojawiały się pierwsze architektoniczne doznania: faktury, zapachy, planowanie i konstruowanie. - mówią architekci z pracowni PORT.

Połączenie doświadczenia profesjonalistów i nieograniczonej wyobraźni dzieci przyniosło niesamowite efekty. We wrocławskiej BARBARZE, czyli w infopunkcie Europejskiej Stolicy Kultury powstała kryjówka, którą członkowie pracowni PORT nazywają opowieścią o architekturze. Prostą i klarowną konstrukcją naprzemiennie poukładanych belek drewnianych. „Sztapel” drewna, na którego wierzchu jest „baza”. Jego niepodocinane elementy, wystające poza ortogonalny obrys tworzą takie pojęcia jak: schody, dach, odbijacz, a wyjęte lub wydrążone belki: wejścia, okna, odsłuchy, tunele.

Nie ma tu doklejek i dostawek, jest: grawitacja, belka, wspornik, dźwignia - proste fizyczne zasady, jeden naturalny i pachnący materiał. Kryjówka to natura, która podkreśla i uwidacznia charakter przestrzeni architektonicznej oraz światła, które w nią wpada. Wysokie brzozy potęgują wysokość sali, łapiące światło rośliny pokazują jego barwy i kierunek, a  faktury i cienie kamieni mają w sobie mrok oraz szorstkość. Kasztany pozwalają na zabawę kształtem i wagą, stają się też naturalną pufą dopasowując się ciała.

Kryjówka to wielka mała architektura, z której dzieciaki mogą korzystać codziennie od 8:00 do 20:00 przy ul. Świdnickiej 8c w BARBARA: infopunkt, kawiarnia, kultura. 

O PROJEKCIE KIDS DESIGN SPACE – dzieci projektują przestrzeń

Kids Design Space – dzieci projektują przestrzeń to kilkumiesięczny cykl spotkań i warsztatów odbywających się między innymi w Barbarze z zawodowymi ilustratorami, architektami, projektantami, ceramikami oraz rzemieślnikami. W trakcie projektu dzieci wcielały się w rolę designerów i tworzyły koncepcje przedmiotu użytkowego. Profesjonaliści, zainspirowani projektami młodych twórców, zamienili powstałe pomysły w gotowe produkty. W drugiej edycji projektu, która rozpoczęła się w kwietniu 2015 r, udział wzięło 15 projektantów: Izabela Bołoz, Mariusz Gorzelak, Oskar Zięta, BASK, Pracownia Jasiewicz, Robert Pludra, Razy 2, MALAFOR, Ola Mirecka, Joanna Rusin i Anna Lehmann, Pracownia PORT, PAPER HEROES, Kubasek Studio, Barbara Śniegula oraz Anna Bać, Piotr Michalski i Lea Kazanecka-Olejnik z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Ambasadorką projektu jest Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna Elle Decoration.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH