• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja
20 marz 2015 14:28

Gdynia Design Days 2015 Łapie miasto w SIECI

W tym roku Gdynia daje się złapać w projektowe SIECI. Sieć miastotwórczych powiązań w skali mikro i makro stała się podstawą projektowych rozważań, których efekty zaprezentowane zostaną podczas Gdynia Design Days.

Twórcze rozwinięcie hasła odnajdziemy w kuratorskich interpretacjach i aktywnej dyskusji z mieszkańcami i specjalistami z różnych dziedzin. Celem są realne rozwiązania, które nie będą chwilowe i ulotne. Prototypy powstające w odpowiedzi na myśl przewodnią tegorocznego festiwalu zostaną pokazane w lipcu podczas Gdynia Design Days.

MIASTO
Miasto można porównać do sieci neuronów, w której dendryty to ulice, a synapsy to miejskie skwery i place. Tak jak niewłaściwe działanie neuronów może spowodować zaburzenia w działalności ludzkiego mózgu, tak zła jakość przestrzeni publicznej może się przyczynić do konfliktów, agresji, czy nawet rozbicia więzi mikrospołeczności.

JAKOŚĆ PRZESTRZENI
Życie w przestrzeni zaprojektowanej, w pewien sposób uporządkowanej, ma niebywały wpływ na codzienne samopoczucie mieszkańców i użytkowników danego miejsca. Budowanie i pielęgnacja relacji to jeden z ważniejszych czynników tworzących społeczności. Wzajemne zrozumienie lub jego brak stanowią o jakości życia grup zamieszkujących to samo miasto, dzielnicę lub podwórko.

TECHNOLOGIE
Miasto to także wirtualna przestrzeń, która ma wpływ na jego fizyczny kształt. Facebook, Instagram, czaty, fora internetowe - to współczesne odpowiedniki miejskiej agory. Mobilne technologie sprzyjają poruszaniu się po miejskiej tkance, pomagają w kilka sekund odnaleźć m.in. informacje o modernistycznym dorobku Gdyni.

PORTOWE TRADYCJE
Hasło „SIECI” przywodzi na myśl rybacką i portową historię Gdyni. Nawiązanie do tradycji i doświadczeń lokalnej społeczności towarzyszy rozważaniom projektowym każdej edycji Gdynia Design Days.

WIĘCEJ O FESTIWALU
Nad merytoryczną częścią programu Gdynia Design Days 2015 pracują m.in.: grupa Razy 2, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Marian Misiak, Atelier Starzak-Strębicki, Ewa Janczukowicz-Cichosz. Projekt Terminalu Designu przygotują None Grupa i Interurban. Kuratorami wystawy głównej - „SIECI” - została grupa Razy 2. Celem wystawy jest stworzenie rozwiązań mocno osadzonych w mieście i projektowanych dla konkretnych gdyńskich uwarunkowań. Mają dotyczyć poprawy, wzmocnienia i niekiedy odbudowania sieci relacji i współdziałania mieszkańców. Ważnym aspektem tworzonych prototypów jest ich późniejsza wdrażalność w tkankę miejską Gdyni. Interpretację hasła pozostawiono projektantom z całej Polski. W programie kilka nowych elementów m.in. gdyński spacer i połączenie dwóch głównych lokalizacji festiwalu. Większość elementów programu m.in. wystawy, warsztaty i spotkania zaplanowana jest w przestrzeniach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.

Gdynia Design Days
Gdynia Design Days

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH