• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
10 marz 2014 05:08

„Kiedy katedry były białe. Podróż do kraju ludzi nieśmiałych”. Polskie wydanie książki Le Corbusiera

Po 76 latach od francuskiej premiery ukazało się pierwsze polskie wydanie książki „Kiedy katedry były białe. Podróż do kraju ludzi nieśmiałych”, autorstwa wybitnego architekta Le Corbusiera. Książki łączącej architektoniczny i polityczny manifest z dziennikiem podróży Europejczyka, patrzącego na młodą, amerykańską cywilizację z mieszaniną podziwu
i wyższości.

Interesujące spotkania z tym – drugim wydanym po polsku – dziełem Le Corbusiera zorganizowało w kilkunastu miastach Polskie Wydawnictwo Centrum Architektury.

- To wielkie wydarzenie na polskim rynku wydawniczym. Książka traktująca o architekturze, niedostępna dotąd w polskim tłumaczeniu, dzieło autora takiego formatu to również dla mnie osobiście rarytas. Szczególnie, że dzieło to miało ogromne znaczenie dla promocji idei modernizmu na całym świecie. Możemy zgodzić się z Le Corbusierem – lub nie – że „drapacze chmur Nowego Jorku są za niskie” , ale uważam, że dla każdego architekta to pozycja obowiązkowa – mówił Sławomir Komorowski z firmy Inoutic/ Deceuninck, która była partnerem spotkania.

O Le Corbusierze na Manhattanie i efekcie jego pierwszej podróży do Ameryki – książce „Kiedy katedry były białe” – opowiadał Grzegorz Piątek z Centrum Architektury. Mówił o Nowym Jorku, będącym dla Europejczyków w latach 30. ubiegłego wieku tym, czym dziś jest Szanghaj czy Dubaj – miastem nieograniczonych możliwości. Miastem fascynującym i jednocześnie obcym, w którym możliwe było to, co nie do pomyślenia na Starym Kontynencie. Przytoczył także wnikliwe, często ironiczne obserwacje Le Corbusiera na temat podróży koleją, seksualności i manier Amerykanów, a także świata wielkiej sztuki i jeszcze większych pieniędzy.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH