• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
12 lut 2014 05:59

Luty miesiącem designu we Wrocławiu

Galeria Dizajn – BWA Wrocław zaprasza na Noworoczne Postanowienia – otwartą pracownię, w której odbywają się warsztaty, spotkania i działania twórcze. W tym roku zaproszeni z całej Polski eksperci przybliżą temat dizajnu krytycznego i zastanowią się po co i jak robić wystawy o dizajnie.

Noworoczne Postanowienia to cykliczny projekt realizowany w galerii Dizajn – BWA Wrocław na początku każdego roku. W zaaranżowanej przestrzeni galerii jako otwartej pracowni odbywają się warsztaty, wykłady, spotkania i działania twórcze, które eksplorują nowe trendy i perspektywy dla wybranej dyscypliny dizajnu. Idea całego projektu nawiązuje do teorii Czarnego Łabędzia, twierdzącej, że co jakiś czas pojawia się zaskakujące wydarzenie, które ma niezwykłą moc oddziaływania i może znacząco wpłynąć na rzeczywistość. W logo Noworocznych Postanowień, zaprojektowanego przez Jakuba Stępnia (Hakobo), pojawia się zatem czarne skrzydło.

W tym roku tematyka cyklu dotyka zagadnień związanych z postulatami dizajnu krytycznego oraz analizą wystawy jako medium projektowania. Dizajn krytyczny – mówi Katarzyna Roj, kierowniczka galerii Dizajn – BWA Wrocław i pomysłodawczyni projektu - staje się inspiracją dla projektantów do działań na rzecz małych społeczności, kontrolowaniu procesów produkcji i wspieraniu sprawiedliwego handlu. 

W ramach projektu przez cały miesiąc odbędą się liczne warsztaty i spotkania, skupiające się na praktycznej stronie dizajnu. Będzie można poćwiczyć projektowanie plakatów, dowiedzieć się, jak przygotować portfolio prac, które w sposób skuteczny przekonają klientów czy też nauczyć się więcej o tworzeniu wystaw o dizajnie. Czarnym łabędziem cyklu może stać się spotkanie poświęcone działaniom „eye trackingowym” w aranżowaniu wystaw – czyli o tym jak można śledzić ruchu gałek ocznych i tym samym reakcję publiczności, by lepiej planować rozmieszczenie obiektów w przestrzeni.

Rodzice znajdą również coś specjalnego dla swoich dzieci. W ramach słynnego już cyklu warsztatów 3D czyli Dizajn Dla Dzieci przygotowano specjalne spotkanie, w czasie którego najmłodsi będą mogli przygotować katalog do prezentowanej wystawy.

W ostatnim tygodniu trwania projektu galeria zaprasza na ważną dyskusję o dizajnie krytycznym, która odbędzie się 21 lutego. Do prezentacji i debaty zostali zaproszeni znani eksperci i praktycy: Czesława Frejlich, redaktorka naczelna z magazynu „2+3D”, Małgorzata Żmijska, dyrektor programowa festiwalu Łódź Design, Ksenia Piątkowska, kuratorka wystaw dizajnu, Agata Aszydłowska i Rene Wawrzkiewicz z Pracowni Krytyki Dizajnu oraz Marian Misiak, typograf, typoaktywista i projektant graficzny. Dyskusje poprowadzi Katarzyna Roj kuratorka galerii Dizajn – BWA Wrocław.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Wszystkie wydarzenia odbywają się w galerii Dizajn – BWA Wrocław, przy ul. Świdnickiej 2-4

PROGRAM WYDARZEŃ NA LUTY 2014

CZWARTEK- PIĄTEK, 13-14 LUTEGO

GODZ. 13.00-18.00

Warsztaty projektowania plakatów Teraz Dizajn!

Warsztat poświęcony jest zagadnieniom związanym z projektowaniem plakatów do wystaw i innych wydarzeń artystycznych. Na przykładzie konkretnego zlecenia (program edukacyjny galerii Dizajn – BWA Wrocław, zatytułowany „Teraz Dizajn!) omówimy zagadnienia takie jak: przygotowywanie do pracy projektowej, poszukiwanie odpowiednich środków wyrazu oraz narzędzi projektowych, sposoby komunikowania się ze zleceniodawcą oraz realizacja zadania. Wszystkie plakaty powstałe w ramach warsztatów zostaną wydrukowane cyfrowo oraz zaprezentowane w przestrzeni pracowni Noworocznych Postanowień.

 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • gość, 2014-02-20 17:01:53

    a luty szybko minie! trzeba się spieszyć ;)

POLECAMY W SERWISACH