Zobacz galerię [19 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
04 wrz 2014 12:08

Manifest desygnera – projekty wystawy końcoworocznej w School of Form

Jęczące schody, maszyny rysujące, ożywione przedmioty i pokaz mody – studenci wszystkich specjalizacji School of Form w Poznaniu tj. domestic, communication, fashion i industrial design, pokazali swoje projekty, nad którymi pracowali w minionym semestrze. Zaprezentowali także Manifest Desygnera, który przedstawiał ich postrzeganie nowoczesnego wzornictwa.

Wzornictwo jest jednym z kierunków zamawianych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Studenci School of Form mają okazję do wszechstronnego rozwoju, dzięki unikalnemu w skali kraju programowi wzornictwa, nad którym pracował zespół ekspertów pod przewodnictwem Lidewij Edelkoort, wieloletniej szefowej Design Academy Eindhoven i dyrektora strategicznego oraz mentora School of Form. Szefowie poszczególnych specjalności, a także wykładowcy, to znani i cenieni w swoich dziedzinach projektanci-praktycy.

Przedmioty humanistyczne (psychologia, socjologia, filozofia i antropologia) pomagają studentom zrozumieć człowieka i jego potrzeby we współczesnym świecie, a przedmioty projektowe rozwijają ich umiejętności manualne i koncepcyjne, aby potrafili tworzyć przedmioty, kreować interakcje i przestrzeń zarówno internetową, jak i realną, na miarę marzeń klientów. Wystawa końcoworoczna studentów jest częścią tego unikalnego programu nauczania, który łączy w sobie elementy edukacji projektowej i humanistycznej.

Tegoroczna wystawa przebiegała pod hasłem „Projekt Desygner”. W swoim manifeście studenci odnieśli się do źródeł słowa designer, wskazując związki miedzy nadawaniem formy a nadawaniem znaczenia przedmiotom. Opisali, kim dla nich jest desygner (nadający znaczenie, ważność), czym różni się od dizajnera oraz jak ma projektować i w jakim celu to robi. – Wystawa „Projekt Desygner” odbyła się po to, żeby pokazać, że są dwie całkiem różne drogi uprawiania projektowania, lecz my wybieramy jedną. Nie chcemy być dizajnerami, lecz desygnerami 

– mówiła Małgorzata Piernik, studentka II roku communication design School of Form odpowiedzialna z kuratorską część projektu.

– W swoim manifeście studenci słusznie zauważyli i zaakcentowali różnicę pomiędzy powierzchownym, dekoracyjno-sezonowym postrzeganiem projektowania i roli projektanta, a jego rzeczywistymi celami i rolami. Projektant-desygner to ten, który odpowiada na potrzeby, zajmuje się codziennością. Jego projekty są często niewidzialne, niewarte wystaw lub też nie do pokazania, bez dłuższego komentarza, jednak poprawiają jakość życia i rozwiązują problemy oraz szukają odpowiedzi na pytania o przyszłość – tłumaczy Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor programowy School of Form.

Podczas wystawy można było zapoznać się z wieloma ciekawymi pracami młodych projektantów. Odwiedzający mogli zobaczyć m.in. rysujące maszyny, które przetwarzają częstotliwość dźwięków na obraz; przedmioty ożywione przy pomocy interaktywnego kodowania, które wchodzą w emocjonalne relacje z użytkownikiem; rozwiązania z butelek PET i kartonów; prototypy nowych funkcjonalnych stojaków na rowery; jęczące schody; drewniane, szczekające oraz merdające ogonem psy, teatrzyk działający na światło czy mobilne systemy do serwowania cateringu.

Wydarzenie zakończyło się pokazem mody studentów specjalizacji fashion design, którzy zaprezentowali około 90 swoich kreacji, w 4 różnych kolekcjach takich jak „Zero Waste”, „Biała koszula”, „Protest” oraz kolekcji kapsułowej, która polegała na przygotowaniu ubrań dla jednej, konkretnej osoby na każdą okazję.

School of Form to międzynarodowa wyższa szkoła projektowania, która w październiku 2011 roku przyjęła pierwszych studentów. Szkoła mieści się w Poznaniu. Studia stacjonarne trwają 3,5 roku, a po ich ukończeniu absolwenci uzyskują tytuł licencjata Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej na kierunku wzornictwo. Nad unikalnym programem nauczania, który łączy w sobie elementy edukacji projektowej i humanistycznej pracował zespól ekspertów pod przewodnictwem Lidewij Edelkoort, wieloletniej szefowej Design Academy Eindhoven, która jest dyrektorem strategicznym i mentorem School of Form. Tak przygotowany program studiów z zakresu wzornictwa otrzymał najwyższą punktację w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kierunki zamawiane.

School of Form współpracuje z polskimi i światowymi projektantami, wykładowcami i ekspertami, pracującymi dla najlepszych marek i firm z różnych branż. Zajęcia prowadzą m.in. Oskar Zięta, Agnieszka Jacobson-Cielecka (dyrektor programowy ds. design), Paulina Matusiak, Bartosz Mucha, Paweł Grobelny, Wojciech Dziedzic, Ewa Klekot, Krzysztof Kubasek, Agata Nowotny, Dawid Wiener (dyrektor programowy ds. humanistyki). Jednym z najistotniejszych elementów strategii nauczania w School of Form jest praktyczne kształcenie, w powiązaniu z biznesem, już na etapie wczesnych projektów. Dzięki partnerskiej współpracy z poważnymi partnerami biznesowymi, którzy wspierają finansowo rozwój studentów, a także oferują im staże w swoich przedsiębiorstwach, studenci będą odbywać praktyki w krajowych i zagranicznych studiach projektowych, firmach produkcyjnych i warsztatach rzemieślniczych w zależności od wybranego przez siebie profilu.

Dodatkowych informacji nt. uczelni udziela:
Centrum Prasowe
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH