Siedzisko Tulli proj. Tomek Rygalik
Siedzisko Tulli proj. Tomek Rygalik
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
12 kwi 2016 14:19

Nagroda Red Dot dla Tomka Rygalika i Noti

Firma Noti już po raz 3 otrzymała prestiżową nagrodę Red Dot Award. Wyboru dokonało 41 niezależnych ekspertów z całego świata.

Siedzisko Tulli otrzymało kolejną po TOP DESIGN nagrodę – Red Dot Award 2016. Przyznawane w niemieckim Essen gratyfikacje nazywane są „Oskarami designu”, od lat stanowią gwarancję najwyższej jakości produktów i najlepszego wzornictwa. Tegoroczne wyróżnienia są efektem oceny eksperckiej komisji, w skład której wchodziło 41 niezależnych specjalistów z całego świata: freelancerów, profesorów i związanych z designem dziennikarzy. Pod uwagę wzięto następujące cechy produktów: innowacyjność, wysoką jakość, funkcjonalność i ekologiczne podejście do procesu produkcyjnego. Oficjalna gala rozdania nagród odbędzie się 4 lipca w Essen – wszystkie nagrodzone meble zostaną zaprezentowane na wystawie "Design on Stage", której elementy po czterech tygodniach tradycyjnie staną się częścią stałej ekspozycji Red Dot Design Museum Essen.

Innowacyjność Tulli

W tym roku w kategorii Product Design uczestnicy z 57 krajów zgłosili do konkursu 5,2000 projektów. Wśród nich znalazł się fotel Tulli zaprojektowany przez Tomka Rygalika – nowoczesny mebel przeznaczony jest zarówno do użytku zewnętrznego jak i wnętrz.  Jego charakterystycznym elementem są subtelnie rozchylone podłokietniki. To próba zachowania ciągłości polskiej myśli projektowej w meblarstwie dyskretnie odnosząc się do fotela Tulipan projektu Teresy Kruszewskiej z 1973 roku.

Innowacyjność fotela polega na precyzyjnie wymodelowanej ergonomicznej formie powstałej w technologii rotomouldingu wykorzystanej na dwa sposoby. Jako kompletne siedzisko z przeznaczeniem na zewnątrz, w wersji tapicerowanej idealnej do przestrzeni mieszkalnej i publicznej. Podział formy na dwa moduły pozwala na wykorzystanie dodatkowych, uzasadnionych względami użytkowymi kombinacji – Tulli alternatywnych stalowych podstaw oraz drewnianych nóżek.

O Red Dot Award

To trzeci Red Dot dla firmy Noti, wcześniej zostały nagrodzone: fotel CLAPP, proj. Piotr Kuchciński Red Dot Product Design Award 2014 oraz krzesło COMMA, proj. Renata Kalarus wyróżnienie RED DOT w 2009 roku. Red Dot Design Award to nagroda uważana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie wzornictwa. Przyznawana jest co roku przez Design Zentrum Nordhein Westfalen w Essen. Nagrodzone projekty prezentowane są w Red Dot Design Museum, w budynku dawnej kopalni Zollverein w Essen, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: Product Design, Design Concept, Communication Design.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH