• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
06 lip 2016 14:00

Paweł Grobelny ze zwycięskim projektem dla paryskiej La Defense

La Defense to ważny punkt na mapie Paryża oraz jedna z najbardziej znanych na świecie dzielnic biznesowych. To właśnie w La Defense, pomiędzy wysokimi biurowcami, znaleźć można zwycięski projekt międzynarodowego konkursu na zaprojektowanie miejskich mebli autorstwa polskiego projektanta – Pawła Grobelnego.

Zaprojektować widok, który uspokaja

Meble miejskie zaprojektowane przez Pawła Grobelnego wygrały międzynarodowy konkurs i stały się integralną częścią La Defense. Projektant stworzył wielkoformatowe platformy do pracy i odpoczynku wykonane z najwyższej jakości materiałów naturalnych jak i tych pozyskanych z surowców odnawialnych. Platformy składają się m.in. z konstrukcji stalowej oraz wysokiej jakości drewna. Wszystkie meble i instalacje zostały zaopatrzone w ładowarki do telefonów, tabletów i komputerów tak, by sprowokować do pracy na zewnątrz. Meble rozmieszczono w specjalnie wyselekcjonowanych punktach dzielnicy, m.in. na głównej osi La Defense, żeby zapewnić ich użytkownikom, niejako „zaprojektowany” piękny widok na Paryż.

Projekty są dziś prawdziwym „miejskim biurem” i miejscem spotkań oraz przestrzenią do odpoczynku. Zostały zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami w myśleniu o przestrzeniach publicznych, które mają stawać się nie tylko fragmentem drogi do pracy, ale także zachęcać do wyjścia na zewnątrz, pracowania, relaksowania się i spotykania właśnie poza ogromnymi budynkami. Mają integrować lokalne społeczności i służyć nie tylko wybranej grupie społecznej, ale wszystkim mieszkańcom i użytkownikom miasta. To dlatego wyposażane są w dodatkowe udogodnienia i prowokują do konkretnych aktywności.

- Drewniane platformy usytuowane w różnych miejscach dzielnicy La Defense mają stworzyć unikalne przestrzenie do pracy poza tradycyjnie pojętym biurem i de facto – same stają się zewnętrznymi biurami. Platformy są tak zaprojektowane i umiejscowione aby zapewniały swoim użytkownikom zaskakujące widoki i perspektywy – wykorzystując z jednej strony osie widokowe dzielnicy jak i nieco bardziej nieoczywiste miejsca np. efektowny sztuczny basen przy placu Henri Regnault. To „projektowanie” konkretnego widoku to także jedno z najważniejszych rozwiązań jakie zastosowano w „miejskich platformach pracy”. Widok, jaki roztacza się przed użytkownikami mebli spełnia także swoją funkcję – np. tafla wody sztucznego basenu ma dawać wytchnienie zmęczonym oczom oderwanym od ekranu tableta czy komputera – komentuje projektant Paweł Grobelny.

Meble pozwalają także na różny sposób ich używania: z jednej strony posiadają wygodne siedziska i blaty, z drugiej strony zostały zaprojektowane tak, żeby można było wygodnie siadać wokół nich – sprzyja to zarówno pracy indywidualnej jak i grupowej oraz umożliwia spotkania nie tylko biznesowe. Projekt był realizowany prawie rok i został wyprodukowany w całości w Paryżu oraz w bretońskim Rennes. 

Przestrzeń publiczna dla wymagających

To nie pierwsza realizacja obiektów miejskich Pawła Grobelnego za granicą.  W 2012 roku Grobelny zrealizował projekt plenerowego kina dla Centrum Sztuki Współczesnej BKSM Strombeek w Belgii. Kino zostało zamontowane na zewnątrz modernistycznego budynku zaprojektowanego przez wybitnego belgijskiego architekta Waltera Steenhoudta.  Filmy w out-door-kino wyświetlane są w samej galerii, gdzie umiejscowiony został ekran widoczny dzięki wielkim oknom. Filmy mogą być wyświetlane bez przerwy, nie tylko w czasie, gdy galeria jest czynna ponieważ głośniki umieszczono tylko na zewnątrz galerii - w konstrukcji kina. Dzięki temu wystawy nie są narażone na dobiegające zewsząd dźwięki, co zapewnia komfort zarówno zwiedzającym galerię, jak i oglądającym projekcje filmowe.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH