Zobacz galerię [2 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
11 marz 2016 14:09

Piąta edycja konkursu „Zmień wizję w projekt”

Zadaniem uczestników jest przygotowanie koncepcji architektonicznej lub projektu przeznaczonego do realizacji dowolnego rodzaju obiektu budowlanego. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody o łącznej wartości 75.000 zł. Konkurs potrwa do 31 maja.

Rockwool już po raz piąty organizuje konkurs „Zmień wizję w projekt” dla architektów i projektantów, a w tej edycji także dla studentów architektury.

4 edycje, 4 inspirujące miasta i 17 nagrodzonych prac

Przez cztery lata trwania konkursu zgłoszonych zostało do niego ponad 140 prac, reprezentujących różne segmenty budownictwa. Spośród nich jury konkursu wyłoniło łącznie 17 zwycięskich projektów, a także wyróżniło wiele interesujących obiektów. Jurorów zafascynowało przewrotne i nieoczywiste wykorzystywanie materiałów (faktur i kolorów), konsekwencja i determinacja w przeprowadzaniu zamysłu estetycznego oraz nowatorskie podejście do funkcjonujących w architekturze od lat prostoty i umiaru. W nagrodę zwycięzcy każdej z edycji odwiedzali słynące z wyjątkowej architektury miasta – Barcelonę, Dubaj, Singapur i Szanghaj.

- W jednej ze zwycięskich prac – Kompleksie hotelowo-rekreacyjnym w Trzęsaczu – autorzy postawili na umiar i powściągliwość w konstruowaniu nowej formy, mając w pamięci, że obiekt powstaje na styku z już istniejącym pałacem. Połączono to co najlepszego miała do zaoferowania stara architektura z trendami i możliwościami jakie mamy obecnie – czytamy w uzasadnieniu Jury, które nagrodziło zespół Schick Architekci jedną z głównych nagród, czyli wyjazdem do kosmopolitycznego, tętniącego ferią barw i struktur Singapuru. 

5 edycja także dla studentów

Piąta edycja konkursu skierowana jest tym razem do dwóch grup: architektów, projektantów i biur projektowych lub architektonicznych oraz do studentów architektury. – Przyszłość polskiej architektury i budownictwa leżą w rękach, a właściwie umysłach młodych ludzi, którzy jeszcze kształcą się na specjalistycznych kierunkach. To jest także czas, kiedy ich umysły są najbardziej otwarte i spragnione nowych wyzwań, innowacyjnego podejścia do projektowania oraz nowych, nieoczywistych źródeł inspiracji. Nie jest to jednak jedynie kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i zrównoważonego, ekologicznego podejścia do architektury. To jak mocno zaszczepimy w młodych Polakach wiedzę i świadomość na temat budownictwa optymalnego energetycznie i ekonomicznie, będzie miało realny wpływ ba przyszłość naszego kraju – uzasadnia decyzję o rozszerzeniu konkursu Piotr Pawlak, członek Jury, Kierownik Działu Zarządzania Produktowego i Doradztwa Technicznego Rockwool Polska.

Dwa główne kryteria oceny

Głównym zadaniem postawionym przed tegorocznymi uczestnikami jest zaprojektowanie obiektu (dowolny rodzaj budynku - użyteczności publicznej, edukacyjny i oświatowy, komercyjny lub mieszkaniowy), z wykorzystaniem produktów ROCKWOOL, ROCKPANEL, lub ROCKFON. Jury konkursu będzie oceniało design budynku oraz jedno z poniższych kryteriów, o wyborze którego decydują uczestnicy:

1. Efektywność energetyczna i ekologia;
2. Bezpieczeństwo pożarowe;
    Komfort wewnętrzny (akustyka i mikroklimat pomieszczeń).

O tym, które prace zostaną nagrodzone zadecyduje jury składające się uznanych w środowisku architektonicznym i budowlanym osobowości: Zbigniew Reszka – Przewodniczący Jury - Pełnomocnik Zarządu Głównego SARP, Prezes ARCH-DECO Sp. z o.o.; Anna Bać - dr inż. arch., wykładowca w Katedrze Architektury Mieszkaniowej, Przemysłowej, Wnętrz, Ruralistyki, Krajobrazu, Sztuk Wizualnych i Systemów Konstrukcyjnych Politechniki Wrocławskiej; Marian Fikus - profesor dr hab. architekt, urbanista, planista, Laureat Honorowej Nagrody SARP w 2008 r, zdobywca przeszło 100 nagród i wyróżnień w konkursach urbanistycznych i architektonicznych, w tym 5 nagród w konkursach międzynarodowych; Leszek Horodyski - Architekt IARP, Laureat nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych, członek Prezydium Krajowej Rady Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej; Piotr Pawlak - Kierownik Zarządzania Produktowego i Doradztwa Technicznego ROCKWOOL Polska; Mirosław Jucha - Dyrektor Sprzedaży na Europę Środkowo-Wschodnią ROCKFON.

W konkursie zostaną przyznane następujące nagrody regulaminowe z podziałem na dwie kategorie:

Kategoria I - Nagrody dla studentów architektury:

1 x 10 000zł netto
3 x 5 000zł netto
5 x iPad Air 2

Kategoria II - Nagrody dla architektów:

1 x 10 000zł netto
3 x 5 000zł netto
5 x iPad Air 2

Dodatkowo w kategorii studentów architektury Instytut/Katedra zwycięskiego studenta/grupy studentów otrzyma nagrodę specjalną w wysokości 5 000 zł. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się stronie internetowej.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH