Fot. Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.

Zobacz galerię [11 zdjęć]

Fot. Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
24 lut 2016 14:46

Pierwszy butik z porcelaną Ćmielów-Chodzież: otwarcie 27 lutego

Na mapie Krakowa powstaje nowe miejsce promujące polskie wzornictwo – pierwszy w Polsce salon Ćmielów-Chodzież. W dniu otwarcia 27 lutego w butiku będzie można otrzymać pamiątkową filiżankę i porozmawiać o polskim wzornictwie!

Nowa przestrzeń dla Krakowa

Londyn, Nowy Jork i Helsinki – to tylko jedne z kilku miast, w których w ubiegłym roku można było oglądać porcelanę z Ćmielowa i Chodzieży. Jej obecność na licznych wystawach i festiwalach designu świadczy o tym, że polska porcelana przeżywa swój renesans. Polskie Fabryki Porcelany odpowiadając na nowe tendencje i obserwacje zmieniającego się stylu życia, zaprezentują porcelanowe dziedzictwo w niekonwencjonalnej formie. Krakowski salon sprzedaży będzie ekspozycją zarówno tradycyjnej, ponad dwustuletniej porcelany z Ćmielowa i Chodzieży oraz najnowszych wzorów z Ćmielów Design Studio - jedynej w Europie tego typu pracowni projektowej pod opieką artystyczną ceramika Marka Cecuły.

Przestrzeń pierwszego stacjonarnego sklepu Polskich Fabryk Porcelany została podzielona na odrębne strefy dla 3 marek: Ćmielów, Chodzież i Ćmielów Design Studio. Zaprojektowane przez łódzką pracownię architektoniczną AR Design, a koordynatorem plastycznym był krakowski architekt, artysta plastyk Tomasz Ciepliński. Wnętrze nawiązuje do procesu tworzenia porcelany, pojawią się regały przypominające fabryczne wózki, na których transportuje się naczynia między procesem wypalania i zdobienia. Nowy salon to również przestrzeń do eksperymentowania. To tutaj poszukujący indywidualnych zestawów porcelany skorzystają z porad jak skomponować niepowtarzalne, spersonalizowane kolekcje naczyń zgodnie z trendem mix&match (mieszaj i łącz).

Spersonalizowana porcelana

Oprócz pełnej oferty marek Ćmielów, Chodzież i Ćmielów Design Studio na miłośników porcelany czekać będą limitowane, koneserskie serie. Będzie można kupić reedycję unikatowych filiżanek z zaprojektowanego przez Wincentego Potackiego serwisu kawowego Goplana, a także inne naczynia użytkowe z lat 60. XX wieku m.in. wazony i misy w limitowanej serii. Przypomniane zostaną ćmielowskie rzeźby porcelanowe, które dziś są już ikonami stylu między innymi: "Sudanka" Henryka Jędrasiaka powstała w 1958 roku i "Lena" Wincentego Potackiego z lat 60. XX wieku.

 

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • mat, 2016-02-28 21:25:06

    Tak jest. Porcelana w CHODZIEŻY produkowana jest od 1852 roku, a najbardziej znanym wyrobem jest ponadczasowy fason IWONA. Klasyka sama w sobie :)
  • yet, 2016-02-26 15:53:07

    Super, znałem hutę Chorzów, a teraz poznałem porcelanę Chorzów. CHODZIEŻ - na północ od Poznania Szanowna Redakcjo. Tak naprawdę bardzo znana fabryka porcelany :).

POLECAMY W SERWISACH