Fot. Trufle Mozaiki

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Fot. Trufle Mozaiki
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
11 cze 2016 09:50

Studio projektowe Trufle Mozaiki innowatorem Śląska

Trufle Mozaiki - studio projektowe, które opracowało unikatową w Polsce technologię pozwalającą na przygotowanie mozaiki według dowolnego wzoru – otrzymało nagrodę „Innowator Śląska”. Tym samym w gronie najbardziej innowacyjnych firm i instytucji naukowych w województwie śląskim pojawiła się marka związana ściśle z designem.

Celem inicjatywy „Innowator Śląska” – organizowanej już po raz siódmy przez Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego – jest wyróżnienie firm i instytucji sektora badawczo-rozwojowego z województwa śląskiego, które mogą poszczycić się sukcesami w opracowywaniu lub wdrażaniu nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań.

Organizacja konkursu związana jest nie tylko z wyborem najbardziej innowacyjnych firm i instytucji naukowych, ale również z promowaniem innowacyjności w działalności gospodarczej i naukowej całego regionu. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas konferencji „Śląskie potencjały: technologie dla miast przyszłości”, która odbyła się 16 września w Chorzowie. W kategorii mikroprzedsiębiorca nagrodę otrzymała katowicka firma związana z wzornictwem – Trufle Mozaiki.

Zespół Trufle Mozaiki tworzy grupa inżynierów, programistów i artystów. To oni stoją za unikalnym w skali kraju rozwiązaniem pozwalającym każdemu na wyprodukowanie własnej szklanej mozaiki w oparciu o dowolną grafikę lub zdjęcie. Dostarczony przez klienta wzór jest przetwarzany na mozaikę z kostek 23 mm × 23 mm za pomocą oprogramowania komputerowego.

Pozwala ono także na wygenerowanie realistycznych wizualizacji przybliżających efekt końcowy oraz umożliwiających ocenę i modyfikację mozaiki zgodnie z życzeniem. Tak przygotowany projekt przechodzi do etapu produkcji, gdzie specjalnie stworzony do tego celu robot układa misterne kompozycje w sposób szybki i bezbłędny — kostka po kostce. Mozaika opuszcza pracownię w formie ponumerowanych arkuszy, gotowa do samodzielnego montażu według dołączonej instrukcji.

„Nie przypuszczaliśmy, że w sercu polskiego przemysłu wygra firma zajmująca się wzornictwem” – przyznaje Jakub Wolak z Trufle Mozaiki. – „Naszym celem było znalezienie rozwiązania, które umożliwi wykorzystanie nowych technologii w tworzeniu sztuki. Dzięki spotkaniu ludzi z różnych środowisk, posiadających różne kompetencje udało się ten pomysł zmaterializować”.

Jednym z rozwiązań technologicznych opracowanych i zastosowanych przez Trufle Mozaiki jest robot typu DELTA. W trakcie prac rozwojowych został on zintegrowany z aplikacją służącą do projektowania mozaiki. Jest ona jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w swojej klasie. Projektowanie odbywa się w oparciu o rzeczywistą paletę kolorów, którymi dysponuje firma. Możliwe jest automatyczne wygenerowanie projektu w oparciu o dowolny plik graficzny. Aplikacja posiada odrębne moduły służące do projektowania losowych mieszanek kolorów oraz przejść tonalnych między kolorami.

„Opracowana technologia znacznie skraca czas produkcji, a także umożliwia realizację dużych zleceń przy zachowaniu pokaźnej palety kolorów (22 kolory w jednej realizacji)” – wyjaśnia Jakub Wolak. – „Dzięki nam indywidualnie zaprojektowana mozaika może pojawić się wszędzie tam, gdzie ze względu na ograniczenia budżetowe czy też czasowe dotychczas nie było to możliwe. W szczególności dotyczy to dużych inwestycji, jak hotele SPA czy baseny”.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH