• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
19 kwi 2012 14:51

Trendy i "russian feel". Relacja ze spotkań o rosyjskim designie

Tegoroczny cykl In-Out Design Trendy, Pracownia Eventów Info-Inwest zainicjowała (pod hasłem "russian feel") spotkaniem w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury. W dniach 28-29 marca 150 słuchaczy, wśród których dominowali architekci i projektanci wnętrz, zapoznało się z mało znaną w Polsce architekturą i wzornictwem z Rosji.

 Wśród zgromadzonych gości nie zabrakło reprezentujących świat nauki wykładowców i studentów wyższych uczelni oraz licznie przybyłych przedstawicieli mediów. Wysoka frekwencja dowiodła, że polscy architekci i designerzy są zainteresowani projektami i pomysłami swoich wschodnich sąsiadów. Pierwszy dzień konferencji otworzył dyrektor Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury - dr Andriej Potiomkin.

Na wstępie Zuzanna Dominów, project manager platformy Foorni.pl. wprowadziła słuchaczy w temat spotkania oraz skłoniła do zastanowienia czy zarzut, jaki stawia się Rosjanom, dotyczący „braku gustu oraz zamiłowania do przepychu ocierającego się o kicz” jest słuszny. Temat aranżacji i wyposażenia wnętrz przedstawili eksperci z firm: Autodesk, Fakro, Agc Flat Glass, Noclaf, Atos i Cad Projekt. W trakcie dwóch dni spotkań można było uzyskać na ich stanowiskach porady oraz pełne informacje.

Po przerwie uczestnicy wysłuchali wystąpienia gościa specjalnego - Valerego Kaszuby. Przedstawił on niecodzienne realizacje i projekty swojej pracowni „Kaszuba Design”, z których większość była utrzymana w stylu klasycznym. Zaprezentowane wnętrza charakteryzowała elegancja klasycznej formy i bogactwo detalu. Drugi dzień spotkania otworzył wykład Aleksa Muratova - redaktora naczelnego czasopisma „Projekt Rosja”, zajmującego się krytyką architektury. Przedstawił on kierunki, w jakich zmierza świat rosyjskiej architektury i urbanistyki.

Opowiedział m.in. o rosyjskim boomie budowlanym, którego rezultatem są projekty, będące symbolami nowoczesnej architektury w Rosji, takie jak Moskiewskie City oraz „Kryształowa Wyspa” - projekt sławnego brytyjskiego architekta, laureata renomowanej nagrody Pritzkera, Normana Fostera. Drugi z gości specjalnych, architekt Siergiej Estrin, na przykładzie prac i projektów realizowanych w swojej pracowni unaocznił polskim architektom i designerom cechy nowoczesnej architektury rosyjskiej XXI wieku.

Zaprezentowane wnętrza cechowały nowatorskie rozwiązania, zaskakujące połączenia materiałów i autorskie koncepcje estetyczne. Wszystkie projekty charakteryzowała wysoka jakość, ponadczasowość i dbałość o każdy detal. Rosyjski design to także rozwiązania plastyczne i artystyczne. Aleksander Chochłow - uznany rosyjski artysta, malarz i scenograf zaprezentował swoją nowatorską technike „AX-apt”, w której z najprostszych materiałów tworzy się kompozycje, znakomicie wpisujące się w nowoczesne wnętrza.

Info Inwest
Projekt pracowni Valerego Kaszuby
projekt pracowni Valerego Kashuby
Projekt pracowni Valerego Kashub

Pracownia Info-Inwest zaprasza na kolejne wydarzenia tego cyklu, które odbędą się jeszcze w tym roku w Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie, Kielcach, Poznaniu i Opolu.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Janusz, 2012-06-22 11:02:17

    Piękne żyrandole na zdjęciach. Fajna inicjatywa mało popularna w Polsce. Polecam oświetlenie kryształowe firmy Juma-Bial. Są piękne.

POLECAMY W SERWISACH