Dobroteka - meble z Dobrodzienia Kler DTP.

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Dobroteka - meble z Dobrodzienia Kler DTP.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
04 wrz 2014 13:38

Warsztaty Dobry Tydzień Projektanta

W dniach 1-08.09.2014r. w Dobrotece odbywają się warsztaty Dobry Tydzień Projektanta. Jest to już trzecia edycja warsztatów, podczas których młodzi projektanci mają okazję przełożyć swoje wizje projektowe na rynkowy produkt meblarski.

Warsztaty rozpoczęły się w poniedziałek 1 września poznaniem wzajemnych możliwości projektantów i producentów przy tworzeniu nowego produktu meblarskiego. W tym dniu zostały wyznaczone zadania projektowe i stworzone zespoły realizacyjne, które w tym roku będą współpracowały z firmami Kler, Halupczok, Novelle, Jonczyk i Sit Sit.

Wtorek 2 września był dniem wizyt uczestników warsztatów w zakładach produkcyjnych uczestniczących w przedsięwzięciu. Projektanci zapoznali się z możliwościami realizacyjnymi partnerskich przedsiębiorstw. Na tej podstawie przystąpili do tworzenia opracowań koncepcyjnych. Swoje pomysły zaprezentowali w środę 3 września podczas Forum Projektanta w auli Dobroteki. W Forum Projektanta uczestniczyli także młodzi twórcy nie będący uczestnikami warsztatów, a mający w swoim portfolio projekty, którymi chcieli zainteresować producentów mebli. Była to też okazja do nawiązania kontaktów biznesowych. W tym dniu odbył się również finisaż wystawy prototypów meblowych, pt. „Dyplom na zamówienie”. Była to okazja do spotkania z projektantami, którzy w bieżącym roku swoje dyplomy na uczelniach artystycznych realizowały przy współpracy z Dobroteką.

Czwartek i piątek to dni zaplanowane na współpracę projektantów z technologami nad modelami pomysłów powstałych na warsztatach. W sobotę projektanci będą pracować nad koncepcją wystawy powarsztatowej. Natomiast w niedzielę sami poprowadzą warsztaty, na których młodzież ze Szkoły Ponadgimnazjalnej w Dobrodzieniu kształcąca się w kierunku stolarstwa, będzie wykonywała rysunki realizacyjne powstałych na warsztatach opracowań meblarskich.

W poniedziałek 8 września o godz. 11.00 w Dobrotece odbędzie się wernisaż wystawy powarsztatowej, na której po raz pierwszy będzie można zobaczyć zmaterializowane projekty. Powstałe podczas warsztatów meble są dobrą promocją i dla producentów i dla projektantów,
w formie wystawy zaopatrzonej w katalog już tradycyjnie będą pokazane m. in. na wystawie Arena Design w Poznaniu w przyszłym roku.

Jan Cegiełka, Dyrektor Kreatywny Dobroteki: „niewielu producentów z regionu korzysta z usług projektantów polskich. Dla przykładu - firma Kler w ostatnich latach współpracuje z projektantami z Włoch i Francji, ponieważ przyspiesza to proces prototypowania i wdrażania nowych produktów, ze względu na wiedzę technologiczną, którą takie opracowania ze sobą wnoszą. Wynika to z ich doświadczeń nabytych w licznych realizacjach z wieloma producentami. Mamy świadomość, że polscy projektanci nie ustępują zagranicznym w kreatywności i innowacyjności proponowanych rozwiązań. Brak jednak w ich opracowaniach osadzenia w realiach zakładów produkcyjnych, dla których pracują. Tego typu działania jak warsztaty Dobry Tydzień Projektanta mają na celu pomoc w zdobywaniu takich doświadczeń poprzez współpracę choćby w tak krótkim czasie, jak jeden tydzień. Dla niektórych producentów uczestniczących w warsztatach jest to również nauka komunikowania się z twórcami opracowań meblarskich. Warsztaty pozwalają tworzyć platformę porozumienia producentów mebli z projektantami, która może być początkiem wspólnych przyszłych realizacji”.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH