Gotowa lampa. Fot. Dremel

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Gotowa lampa. Fot. Dremel
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
18 sty 2017 14:20

Lampa z papierowych talerzyków - modna i niepowtarzalna

Stylowy abażur z … papierowych talerzyków? Możesz wykonać go sam.

Aby wykonać abażur z papierowych talerzyków potrzebujesz pistolet do klejenia Dremel Glue Gun, przezroczysty klej, talerzyki i kilka dodatkowych akcesoriów.

Potrzebne materiały:
- pistolet Dremel Glue Gun 930
- sztyfty przezroczystego kleju 7 mm GG02
- papierowe talerzyki o średnicy 18 cm, ok. 50 sztuk

Uwaga: obwód talerzyków musi być nieco większy niż wysokość abażuru.

Dodatkowo:
- podstawa lampy stołowej ze szczotkowanego chromu
- klosz w kształcie walca, w kolorze kremowym, wysokość 13 cm
x średnica 15 cm
- linijka (najlepiej stalowa)
- ołówek
- nożyczki
- kostka introligatorska lub górna część noża kuchennego
- kokilka lub podobne naczynie

Uwaga: Kokilka służy do umieszczenia na niej klosza podczas klejenia; pomaga w rozmieszczeniu talerzyków wokół klosza na identycznej wysokości. Jeśli wymiary Twojego klosza i talerzyków różnią się od podanych tutaj, wybierz naczynie, które umożliwi centralne rozmieszczenie talerzyków na kloszu ustawionym na kokilce.

Żarówka: Upewnij się, że moc żarówki jest zgodna z zalecaną dla danej podstawy lampy

Krok 1
Złóż talerzyki papierowe na pół i wygładź zagniecenie. Umieść linijkę równolegle do wgłębienia, w odległości 0,5 cm i zaznacz linię ołówkiem. Trzymając talerzyk złożony, przetnij go nożyczkami wzdłuż zaznaczonej linii.

 Krok 2

Połóż przed sobą kolejny talerzyk (środkiem do góry) i umieść na nim wyciętą połówkę, wyrównując ją wzdłuż zaokrąglonej krawędzi. Przyłóż stalową linijkę wzdłuż prostej krawędzi i użyj kostki introligatorskiej do zaznaczenia wgłębienia na całej długości talerzyka. Powtórz czynność po przeciwnej stronie talerzyka, tak aby powstały dwa równoległe do siebie wgłębienia w odległości ok. 1 cm. Złóż talerzyk wzdłuż zagnieceń ku tyłowi i wygładź, aby uzyskać ostry kant.

Krok 3

Włóż sztyft przezroczystego kleju GG02 do pistoletu do klejenia Dremel Glue Gun 930 i ustaw niską temperaturę. Umieść klosz na naczyniu ułożonym spodem do góry. Nałóż klej pośrodku bocznej krawędzi talerzyka o szerokości 1 cm i przyklej go pionowo do powierzchni klosza, tak aby jedna z zagiętych krawędzi znalazła się na równi z pionowym szwem klosza.

Krok 4

Powtarzaj tę czynność, przyklejając kolejne złożone talerzyki tuż obok poprzedniego wokół klosza i upewniając się, że są rozmieszczone równo względem góry i dołu klosza. Gdy cały klosz będzie oklejony talerzykami, można go zamocować do podstawy lampy i wkręcić żarówkę. Twoja lampa jest już gotowa.

WSKAZÓWKA: Można określić przybliżoną liczbą talerzyków potrzebnych do oklejenia klosza, mierząc obwód klosza. 1 cm odpowiada jednemu talerzykowi.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH