Fot. Electrolux

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Fot. Electrolux
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
16 cze 2016 11:14

Czysty dom - sposób na kurz i alergeny

Na co dzień zazwyczaj zwracamy uwagę na zapach, przejrzystość czy wilgotność powietrza. Rzadko natomiast zastanawiamy się, jak to, czym oddychamy, wpływa na nasze zdrowie.

Tymczasem wielu z nas, nie wiedząc o tym, może mieć alergię na roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni, pyłki roślin, pierze oraz sierść zwierząt. Alergeny powietrznopochodne są niezwykle trudne do wyeliminowania, warto jednak poznać sposoby, by zmniejszyć ich ilość w domu.

Dlaczego trzeba sprzątać mieszkanie?

Temat sprzątania często traktowany jest w kategoriach estetycznych. Z pewnością przyjemniej przebywa się w ładnym, uporządkowanym pomieszczeniu, jednak schludne mieszkanie to drugorzędna kwestia. Domowy kurz może w bezpośredni sposób wpływać na wystąpienie i nasilenie objawów alergicznych, dlatego zachowanie czystości jest tak ważne. - Z dekady na dekadę rośnie poziom zanieczyszczenia środowiska, a alergolodzy notują zwiększoną zapadalność na choroby alergiczne. To, co występuje na zewnątrz domu, w dużej ilości wnika także do jego wnętrza. Nadmiar kurzu w otoczeniu może podrażniać układ oddechowy u wszystkich ludzi - informuje ekspert kampanii edukacyjnej Electrolux „Oddychaj na zdrowie” dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Jak sprzątać skutecznie - 5 porad

Dbaj o własne łóżko. Pranie pościeli w temperaturze 60 stopni przez godzinę zabija roztocze. Mrożenie w temperaturze poniżej zera, to także dobra, ale i czasochłonna metoda, ponieważ proces ten powinien trwać od 4 do 8 godzin. Prześcieradło, poszewki na kołdrę i poduszki powinny być prane co najmniej raz w tygodniu. Starannie myj wszystkie twarde elementy konstrukcji łóżka, na których może osiadać kurz, a materac odkurzaj przynajmniej raz w miesiącu. Nie dopuść do zawilgocenia kołder i poduszek. - Roztocza gnieżdżą się głównie w naszych łóżkach, a także w dywanach i przedmiotach pochłaniających kurz. W walce z nimi liczy się przede wszystkim dokładność i regularność – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

1. Zainwestuj w dobry odkurzacz

By usunąć większość roztoczy z materaca, dywanów i podłogi, potrzebny jest odpowiedni odkurzacz, najlepiej ze zmywalnym filtrem typu AllergyPlus™. Wychwytuje on mikroskopijne cząsteczki i pochłania groźne alergeny: pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza. Odkurzacze z takim filtrem znajdują się w ofercie Electrolux. Specjalnej końcówki dołączone do wyposażenia odkurzacza pomogą w usunięciu kurzu i pajęczyn z trudno dostępnych miejsc np. kaloryferów. Odkurzaj przynajmniej raz w tygodniu.

2. Wietrz mieszkanie.

Najlepiej codziennie, poza deszczowymi dniami, ponieważ roztocza kurzu pojawiają się najczęściej, gdy wilgotność powietrza wzrasta powyżej 50%. By w domu było sucho, używaj wentylatorów w trakcie gotowania i prania.

3. Ścieraj kurz przynajmniej raz w tygodniu.

Meble ścieraj zawsze od góry. W innym wypadku strącasz kurz na wyczyszczone już powierzchnie. Warto także rozważyć stosowanie jednorazowych papierowych ręczników, ponieważ korzystając po raz kolejny z tej samej ściereczki, możesz rozmazywać kurz i wcierać go w czyszczone powierzchnie. Nigdy nie używaj do czyszczenia mebli suchej szmatki. Zanim rozpoczniesz ścieranie, możesz spryskać powierzchnię mebli wodą.

WASZE KOMENTARZE (4)

DODAJ KOMENTARZ
 • Olena, 2016-07-03 15:12:39

  dziewczyny, planuję zakup tego cichego electroluxa, ale zastanawiam się, czy oprócz tego, że jest super cichy, ma inne zalety? jest solidny? jak oceniacie?
 • Mała, 2016-06-17 12:33:04

  Ja sobie sama kupiłam tego cichacza i też w MediaExpert. PIĄTKA!
 • Misia, 2016-06-17 12:30:53

  Hahaha, no to powiem Ci Lara, że mąż Ci trochę spalił akcję, bo teraz można super cichy wygrać u nich w konkursie na fbXD
 • Lara, 2016-06-17 12:29:02

  Ja tam odkurzam po prostu maniakalnie. Aż mi mąż ostatnio kupił nowego supercichego electroluxa w ME, żebym mu nie przeszkadzała jak ogląda mecze;)

POLECAMY W SERWISACH