Jeśli chcemy zapewnić sobie pełne poczucie bezpieczeństwa podczas sezonu grzewczego, warto zainwestować w profesjonalny czujnik tlenku węgla. Fot. Hama

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Jeśli chcemy zapewnić sobie pełne poczucie bezpieczeństwa podczas sezonu grzewczego, warto zainwestować w profesjonalny czujnik tlenku węgla. Fot. Hama
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
15 lis 2017 19:20

Czujniki - zabezpiecz się przed zatruciem tlenkiem węgla

Według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej co roku zatruciu czadem ze skutkiem śmiertelnym ulega blisko sto osób, a ponad dwa tysiące cierpi z powodu podtrucia. Ten bezwonny i bezbarwny gaz potrafi przyczynić się do tragedii całych rodzin.

Podpowiadamy, co robić w przypadku ulatniania się czadu, jak uchronić siebie i swoich bliskich przed trującym działaniem tlenku węgla i jakie środki bezpieczeństwa stosować, gdy nie mamy pewności co do szczelności systemów ogrzewania w domu lub mieszkaniu.

Działaj szybciej niż czad

Jak ostrzegają specjaliści z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, do zatruć czadem dochodzi najczęściej w mieszkaniach lub domach, w których nieprawidłowo użytkuje się systemy i urządzenia grzewcze, przewody kominowe i wentylacyjne lub są one wadliwe. Pierwszym symptomem działania tlenku węgla są duszności, zawroty i bóle głowy, ogólne osłabienie, nudności, a także kołatania serca, zaburzenia równowagi, wzroku, słuchu oraz drżenie mięśni.

Jeśli podejrzewamy, że doszło do wydobycia się trującego gazu, należy bezzwłocznie otworzyć okna i drzwi, osobę poszkodowaną ułożyć w strumieniu świeżego powietrza i wezwać pomoc. Jest to niezbędne, gdyż tlenek węgla łatwo przenika z płuc do krwi i wiąże się z hemoglobiną, a to powoduje, że jest ona niezdolna do transportowania tlenu do tkanek, w efekcie tlen do nich nie dociera i dochodzi do ich niedotlenienia.

Zobacz również: Ogrzewanie w domu: oszczędne, inteligentne i bezpieczne

Zdradliwym skutkiem zatrucia czadem bywają pojawiające się - nierzadko dopiero po pewnym czasie - objawy neuropsychiczne występujące po postacią zaburzeń pamięci, zmian osobowości, zaburzeń koncentracji.

Kontroluj i sprawdzaj i korzystaj prawidłowo

Co roku media oraz straż pożarna przypominają o konieczności sezonowych kontroli pieców i urządzeń grzewczych oraz systemów wentylacyjnych. Odpowiednio przeprowadzona kontrola techniczna pozwoli ustrzec przed tragicznym w skutkach ulatnianiem się czadu.

Jeśli korzystamy z ogrzewania z wykorzystaniem węgla lub drewna, takie przeglądy należy wykonywać raz na 3 miesiące, przy korzystaniu z gazu ziemnego lub oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku. Natomiast ogólny przegląd instalacji wentylacyjnej powinien być zlecany raz w roku.

Prawidłowe korzystanie z urządzeń grzewczych jest jednym z czynników chroniących nas przed zatruciem tlenkiem węgla. Dlatego warto znać instrukcję producenta, kontrolować stan techniczny, stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu, a w przypadku wymiany okien na nowe, należy sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogorszyć wentylację.

Wietrz tak często jak to możliwe

Nawet przy sprawnie działających urządzeniach, drożnych przewodach wentylacyjnych oraz urządzeniach użytkowanych zgodnie z zaleceniami producenta, warto często wietrzyć pomieszczenia. Zwłaszcza w tych, w których odbywa się spalanie (kuchnia, łazienka z piecykiem gazowym). Poleca się również nieznaczne rozszczelnienie okien oraz dokładne sprawdzanie ciągu powietrza. Aby to zrobić wystarczy przyłożyć kartkę papieru do kratki wentylacyjnej.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH