Inteligentna farba do wnętrz zadba o komfort termiczny naszego wnętrza. Fot. CIQ

Zobacz galerię [2 zdjęć]

Inteligentna farba do wnętrz zadba o komfort termiczny naszego wnętrza. Fot. CIQ
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
16 kwi 2018 17:42

Dobra farba = dobra jakość powietrza we wnętrzu

Często w natłoku spraw codziennych zapominamy o najważniejszej rzeczy – swoim zdrowiu! Musimy dbać nie tylko o pracę, ale także o naszą atmosferę w domu czyli tzw. komfort termiczny.

Za oknem wiosna, wszystko budzi się do życia. Dookoła zakwitają rośliny, słońce widać coraz częściej, a nasze samopoczucie dzięki temu się poprawia. Zaczynamy zmieniać wnętrza domów, odświeżać, aranżować na nowo i czujemy się coraz lepiej. Do pełni zdrowia i szczęścia brakuje nam tylko komfortu… termicznego. Co to takiego?

Często w natłoku spraw codziennych zapominamy o najważniejszej rzeczy – swoim zdrowiu! Musimy dbać nie tylko o pracę, ale także o naszą atmosferę w domu czyli tzw. komfort termiczny. Każdy z nas z pewnością nie raz odczuwał w mieszkaniu przeciąg, bądź było mu zbyt gorąco albo zbyt zimno. A istnieje tzw. stopień zadowolenia z temperatury, którą odczuwamy, czyli właśnie komfort termiczny.

Jakie czynniki mają wpływ na jakość powietrza w naszych domach?
Coraz częściej słyszymy o smogu i jego zgubnych skutkach dla naszego zdrowia. Ma on ogromny wpływ na jakość powietrza, którym przecież codziennie oddychamy. Na szczęście społeczeństwo zaczyna coraz mocniej interesować się tym tematem, sięga po maseczki, aby chronić się przed konsekwencjami wdychania trucizny. Co jednak ciekawe, z jakiegoś powodu nie martwimy się już tak bardzo o… jakość powietrza w naszym własnym domu!

Zima. Temperatura na dworze utrzymuje się na niskim poziomie. Wtedy w naszych domach zaczynamy palić w piecach. Im gorszej jakości piec posiadamy, w którym dodatkowo palimy nieodpowiednimi surowcami, tym większe zagrożenie, że w naszym domu będziemy wdychać zatrute powietrze. Liczne badania wykazują, że pył, który znajduje się w powietrzu naraża nas na śmiertelne choroby płuc, układu krążenia, a także zwiększa znacznie ryzyko wystąpienia nowotworu.

Zobacz także: Wejściowe drzwi: poznaj najważniejsze kryteria wyboru

Kolejnym dość poważnym problemem, z którym boryka się każdy z nas jest kurz oraz pyłki. Są to nieodzowne i bardzo uciążliwe elementy każdego domu, wyjątkowo groźne szczególnie dla alergików. Unoszą się w powietrzu, osiadają na meblach, kanapach, zostają na pościeli, która jest idealnym miejscem dla rozwoju roztoczy kurzu domowego, ponieważ uwielbiają one miejsca wilgotne i ciepłe.
Jednym z wielu czynników wpływających na jakość powietrza w domu, choć nie tak groźnym, jest odczuwalna, wysoka temperatura w domu.

Latem, kiedy termometry pokazują +25 stopni C, a na niebie nie widać żadnej chmury, chcemy często odpocząć od tak wysokich temperatur i schować się przed promieniami słońca. Wydawałoby się, że najlepszym do tego miejscem będzie nasz dom. Niekoniecznie. Zazwyczaj do naszych mieszkań wdziera się gorące powietrze, które uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Czujemy się słabo, nie możemy się na niczym skupić. Taka aura jest szczególnie groźna dla osób w podeszłym wieku.

Jakość powietrza gwarancją zadowolenia

Jak to mówią „potrzeba matką wynalazków” i na problemy z jakością powietrza w naszych „czterech ścianach”, także w dzisiejszych czasach można znaleźć rozwiązanie. Wraz z postępem techniki na rynku pojawiają się coraz to nowsze urządzenia bądź innowacyjne rozwiązania, które mogą polepszyć nasze samopoczucie i zdrowie. Do jednych z nich zaliczyć można domową stację pomiaru jakości powietrza – urządzenie szczególnie przydatne dla osób posiadających dzieci. Filtr powietrza także powinien znaleźć się na liście zakupów, jeśli chcemy chronić nasze zdrowie.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH