Fot. Kärcher

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Fot. Kärcher
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
13 maj 2016 10:10

Domowe porządki: tak zrobisz je łatwo i szybko

Oto kilka praktycznych wskazówek i porad jak zaoszczędzić trochę czasu na sprzątaniu.

Według "Badania budżetu czasu ludności w 2013 r." przeprowadzonego przez GUS, ponad połowa respondentów spędzała na sprzątaniu około 1 godz 10 min. dziennie. To ponad 17 dni w ciągu roku spędzonych na odkurzaniu, wycieraniu czy szorowaniu– szmat czasu! Dlatego Urte Paaßen specjalista ds racjonalnego zarządzania w domu oraz specjalista Kärcher podsuwa kilka przydatnych wskazówek jak zaoszczędzić trochę czasu na sprzątaniu.
Porada
Od: Urte Paaßen, specjalista ds. racjonalnego zarządzania w domu
Nie czekaj z usuwaniem plam! Im świeższe zabrudzenie, tym łatwiej będzie je usunąć, a czasami wystarczy tylko użyć odrobiny wody. Tak jest w przypadku niektórych plam na dywanie, wiele zabrudzeń wystarczy tylko zmoczyć czystą wodą i odczekać chwilkę. Nie zapomnij później wytrzeć mokre miejsce suchą ściereczką - inaczej woda pozostawi nieestetyczny ślad. Dopiero gdy ta metoda nie zadziała, użyj detergentu. Jeśli zbyt długo czekałeś z wyczyszczeniem plamy z dywanu, prawdopodobnie ciężko będzie ją usunąć. W takiej sytuacji doskonale poradzi sobie odkurzać z funkcją prania SE 5.100 marki Kärcher.

Wskazówka 1

Staraj się wytrzeć krople wody na kabinie prysznicowej od razu po każdym prysznicu. Chociaż wydaje się to czasochłonne, zapobiega powstawaniu zacieków i osadu, tym samym znacznie skracając mycie prysznica. Możesz do tego użyć gumową wycieraczkę oraz suchą ściereczkę. Jeśli nadal wydaje Ci się to zbyt męczące i czasochłonne, użyj myjki do okien WV 2 lub WV 5 i po prostu odkurz całą wodę z powierzchni prysznica. Dzięki temu znacznie szybciej osiągniesz te same rezultaty.

Wskazówka 2

Sprzątaj mniej a częściej: okazuje się, że systematyczne sprzątanie zabiera łącznie mniej czasu niż duże porządki raz na jakiś czas, tym samym jest bardziej opłacalne. Jednak jeśli rzeczywiście chce się zaoszczędzić czas, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dobrze jest zacząć sprzątanie od stołów, półek i parapetów. Zaczynaj od tych które są najwyżej i schodź coraz niżej, oraz zawsze wycieraj w tym samym kierunku. W ten sposób unikniesz wzburzania kurzu i jego opadania na już wyczyszczone powierzchnie. Później pozostaje odkurzanie i mycie podłogi (nigdy w odwrotnej kolejności!). Bardzo przydatna może się okazać parownica SC 4 z zestawem podłogowym Comfort Plus. Najlepiej zacząć od najczystszego pokoju, np. sypialni, dopiero potem przejść do częściej używanych pomieszczeń, zaś te najbardziej wymagające sprzątania, jak łazienka czy kuchnia, zostawić na koniec.

Wskazówka 3

Mycie okien to jedno z najmniej lubianych obowiązków domowych. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie czasu i roboty, zwróć uwagę na pogodę. Wbrew powszechnej opinii, lepiej unikać mycia szyb w ciepłe i słoneczne dni – detergent wysycha szybko, jeszcze przed wytarciem, pozostawiając nieestetyczne smugi. Dodatkowo znacznie zaoszczędzisz czas używając myjki do okien WV 2 lub WV 5 marki Kärcher, zamiast tradycyjnej wycieraczki, ściereczki z mikrofibry i wiadra.

Wskazówka 4

Nie zapomnij o wytarciu butów - chociaż użycie wycieraczki przed wejściem do domu wydaje się czymś oczywistym, bywa że o tym zapominamy lub nie wycieramy należycie. Tymczasem okazuje się że aż 80% brudu wnoszonego do domu pochodzi właśnie z zabrudzonego obuwia. Dlatego warto zainwestować w wycieraczkę o wysokim stopniu wchłaniania. Najlepiej przed każdym wejściem do domu przetrzeć podeszwy od sześciu do ośmiu razy. Dodatkowo wygodne pantofle dla gości nie tylko pomogą w utrzymaniu porządku, ale też pozwolą im poczuć się jak u siebie w domu.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH