Meble R-1378 projektu Janusza Różańskiego z 1962 roku przywrócone do życia przez Przybyrada Paszyna i Michała Szarkę z pracowni Politura. Fot. materiały prasowe

Zobacz galerię [8 zdjęć]

Meble R-1378 projektu Janusza Różańskiego z 1962 roku przywrócone do życia przez Przybyrada Paszyna i Michała Szarkę z pracowni Politura. Fot. materiały prasowe
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
12 maj 2016 12:58

Dwaj pasjonaci dają nowe życie polskim meblom z PRL-u

Przybyrad Paszyn i Michał Szarko to duet pasjonatów, których głównym celem jest wskrzeszanie polskiego wzornictwa lat 50., 60. i 70. Zobaczcie, jak odtworzyli meble sprzed kilkudziesięciu lat.

- Naszą główną misją jest budzenie świadomości odbiorców w zakresie dobrego projektowania lat 50., 60., i 70. oraz przede wszystkim pokazanie współczesności i aktualności dawnych koncepcji i myśli projektowej - mówią Przybyrad Paszyn i Michał Szarko, właściciele firmy Politura, która zajmuje się odtwarzaniem i wdrażaniem do seryjnej produkcji polskich mebli sprzed lat. Dzięki nim po przeszło pół wieku swoje drugie życie dostały piękne, a nie znane do tej pory szerzej projekty polskich projektantów.

- Na podstawie oryginalnych rysunków, udało nam się między innymi odtworzyć model krzesła H106 profesora Edmunda Homy. Kolejnym projektantem, którego prace chcielibyśmy przypomnieć jest Poznaniak Janusz Różański.

Zaprojektowany w 1962 roku zestaw 1378 autorstwa Józefa Różańskiego nigdy nie był produkowany seryjnie. Fotel został wykonany z pełnego jesionu i jest tapicerowany wełnianą, miękką tkaniną. Nieduży rozmiar, minimalistyczna bryła oraz kolorystyka stanowią o ponadczasowym charakterze mebla.

O Januszu Różańskim słów kilka

Urodził się w 1921 r. w Poznaniu. W roku 1957 ukończył Wydział Architektury Wnętrz w PWSSP
w Poznaniu. Już rok później związał się ze Zjednoczeniem Przemysłu Meblarskiego, gdzie awansował na stanowisko kierownika pracowni w Przedsiębiorstwie Projektowo Konstrukcyjnym (PPKPM). W roku 1965 został naczelnikiem pracowni architektonicznej w nowo powstałym Centralnym Ośrodku Rozwoju Meblarstwa (od 1971 OBROM), gdzie kierował grupą poznańskich projektantów. Jego zadaniem było rozwiązywanie problemów mieszkaniowych poprzez wdrażanie do seryjnej produkcji innowacyjnych wzorów, konstrukcji i wykończeń mebli. Janusz Różański był twórcą niezwykle wszech stronnym o bogatym dorobku. Wielokrotny laureat konkursów branżowych, za działalność na rzecz wzornictwa nagrodzony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Przez całe życie związany z Poznaniem, gdzie zmarł w wieku 93 lat.

Gdzie kupić, gdzie zobaczyć?

Wskrzeszone przez Politurę meble można kupić za pośrednictwem strony producenta. Do 21 maja można je również oglądać w ramach Poznań Design Days - w ramach tego wydarzenia została otwarta galeria Janusza Różańskiego i Edmunda Homy. Wystawa pt.: "Uczymy się sztuki mieszkania" jest czynna do dnia 16.05.2016, w tymczasowej przestrzeni galeryjnej na ul. Św. Marcin 61.

 

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • Zbigniew, 2018-04-30 12:02:59

    Idiotyzm za tą cenę. Za te pieniądze mogę nabyć segment + wersalka.

POLECAMY W SERWISACH