Opiekacz Kernau KSPM 1500 P. Fot. Kernau
Opiekacz Kernau KSPM 1500 P. Fot. Kernau
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
14 maj 2018 10:51

Grillowanie - bez grilla? To możliwe!

Za nami słoneczny początek maja i inauguracja sezonu grillowego. Przed nami jeszcze wiele spotkań w gronie znajomych lub rodziny przy pysznych mięsach i warzywach z grilla.

Niestety, nie każdy ma przydomowy ogródek a wiosenna i letnia pogoda nie zawsze sprzyja imprezom na świeżym powietrzu. Gdy w takiej sytuacji mamy nieodpartą chęć na danie z grilla, ratunkiem dla naszych kubków smakowych może być elektryczny grill, patelnia grillowa lub… kuchenka mikrofalowa. - Mieszkanie w bloku, deszcz czy nadmiar pracy – są różne przyczyny, które uniemożliwiają nam swobodne grillowanie na świeżym powietrzu. Jednak nawet w domowym zaciszu możemy cieszyć się smakiem i aromatem przyrządzonych w ten sposób mięs, ryb czy warzyw. Do dyspozycji możemy mieć grilla elektrycznego, specjalną patelnię lub, co nie jest takie oczywiste, kuchenkę mikrofalową – wyjaśnia Marzena Krupa, Marketing Menager sieci Max Kuchnie.

Grill elektryczny to coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnego. Dzięki niemu możemy przygotować grillowaną karkówkę nawet w zimie. Nie trzeba wyjeżdżać za miasto i jechać do sklepu po węgiel i rozpałkę. Można go postawić na balkonie lub w kuchni, gdyż grillowanie odbywa się bez ognia i dymu. Koniec z narzekającymi sąsiadami – nie ma dymu, nie ma problemów. Zaletą grilla elektrycznego jest też łatwość obsługi urządzenia. Wystarczy włączyć, ustawić temperaturę i gotowe! Potrawy przygotowywane na grillach elektrycznych są znacznie zdrowsze niż te, przygotowane
w formie tradycyjnej, gdzie tłuszcz skapuje na węgiel. Grillowanie za pomocą urządzenia elektrycznego ma charakter beztłuszczowy, dlatego sprawdzi się również u osób, które dbają o linię. Grill elektryczny to również równomierne smażenie. Potrawy z takiego urządzenia są bardzo soczyste i chrupiące, a co najważniejsze – nie przywierają. - Ilość dostępnych modeli jest ogromna. Z powodzeniem można wybrać urządzenie, które najbardziej spełni nasze oczekiwania. Poszczególne grille elektryczne różnią się między sobą wielkością, kształtem oraz dodatkowymi funkcjami. Podczas wyboru urządzenia warto wziąć pod uwagę liczbę domowników, abyśmy mogli przygotować potrawy z grilla dla wszystkich w tym samym czasie – mówi Marzena Krupa.

Kolejnym rozwiązaniem jest patelnia grillowa ze specjalnie żłobionymi rowkami, które zapewniają swobodne wypływanie wytopionego tłuszczu z potrawy i dają gwarancję, że danie nie będzie nim przesiąknięte. Tego typu patelnie możemy stosować w zasadzie na każdym rodzaju kuchenki. Istnieją również takie, które zostały specjalnie dostosowane do kuchenek indukcyjnych. Przy wyborze powinniśmy zwracać uwagę na dno patelni, które powinno być grube na około 5 mm i ciężkie. - Ciekawym rozwiązaniem jest grill żeliwny KPL marki Kernau, przystosowany do pracy z płytami indukcyjnymi. Jego duża, płaska powierzchnia jest idealna do przygotowywania wielu dań takich jak mięsa czy jajka, zaś powierzchnia żeberkowana umożliwia przygotowywanie steków lub warzyw. Dzięki dużej wadze grill jest bardzo stabilny, zaś jego konstrukcja maksymalizuje wydajność i równomierność rozprowadzania ciepła – dodaje Marzena Krupa.

Ostatnim sposobem na grilla w domowym zaciszu jest urządzenie obecne niemal w każdej kuchni, czyli kuchenka mikrofalowa. Wykorzystywana zazwyczaj do rozmrażania, podgrzewania obiadu czy robienia popcornu może też służyć do przygotowywania potraw z grilla. Podczas pracy mikrofala z funkcją grilla korzysta z aż trzech sposobów podgrzewania. Wykorzystywane jest ciepło grilla, odbicie ciepła oraz cyrkulacja gorącego powietrza. 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH