Fot. Fotolia
Fot. Fotolia
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
13 wrz 2016 08:46

Malowanie ścian. Jak zrobić to sprawnie na urlopie

Okres urlopu to często jedyna chwila w roku, żeby odświeżyć wygląd mieszkania i dać mu nowe, piękniejsze kolory. Jednak myśl o kilkudniowym remoncie to zmora nawet dla majsterkowicza amatora – malowanie przecież kradnie mnóstwo czasu.

Z pracy potrzebnej na malowanie się nie wykręcimy, ale wystarczy trochę pogłówkować, żeby odpowiedni plan działań zmniejszył potrzebny czas i wysiłek do minimum.

Najważniejszy na początku jest stopniowy podział obowiązków. Za jego sprawą może udać nam się sprawnie odmalować kilka pomieszczeń na raz, dzięki czemu starczy czasu na pozostałe aktywności.

Dlaczego fachowiec wygrywa?

Do malowania nie możemy podchodzić w biegu z myślą, żeby czym prędzej skończyć. Zaczynamy od oczyszczenia narzędzi. Ściany muszą być idealnie gładkie, więc pęknięcia wyrównujemy zaprawą, a nierówności wygładzamy papierem ściernym. Najlepsze krycie da nam technika malowania dół-góra-dół, bo wtedy unikniemy plam widocznych dopiero po wyschnięciu – radzi Radosław Marciniec, Technolog z firmy Arsanit, producenta chemii budowlanej.

By malować „na fachowca”, przy każdym pomieszczeniu trzymamy się tej złotej zasady planowania. Popatrzmy na potrzebny nam zestaw.

Niezbędnik na urlopowe malowanie

1. Taśma malarska
2. Taśma flizelinowa
3. Zaprawa wypełniająca do ubytków w ścianie
4. Grunt do ich zabezpieczenia
5. Paca z papierem ściernym
6. Drobny pędzel do narożników
7. Wałek na kiju teleskopowym
8. Odpowiednia farba do ściany

Dobry start to minimum pomyłek

Pierwszym krokiem jest dobór odpowiednich pędzli. Stare, ubrudzone pędzle warto wymoczyć 2 godziny w rozpuszczalniku, żeby całkowicie pozbyć się z nich farby. Na ściany i sufity obowiązkowo potrzebujemy kija teleskopowego z zalecanym wałkiem od 18 cm w górę. Taki zestaw pomoże nam usprawnić pracę, a bez niego remont będzie się dłużył i w międzyczasie nabawimy się bólu pleców. Duży wałek także pokryje łączenia między warstwami farby, które nie będą tak widoczne po malowaniu.

Usuwamy meble i rozkładamy folię na ziemi, przyklejając ją taśmą malarską do listwy przy podłodze lub do posadzki. Folią również okrywamy meble i oklejamy rogi ścian, których nie chcemy umazać farbą.

Lekki brud ze ścian można delikatnie zmyć gąbką lub zetrzeć papierem ściernym. Im bardziej gładkie będą ściany przed kryciem, tym lepsze będą efekty końcowe.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH