Podłoga Chapel Minster, kolor Bleached Natural. Fot. Chapel Parket

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Podłoga Chapel Minster, kolor Bleached Natural. Fot. Chapel Parket
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
09 cze 2016 14:26

Nietypowe kolory dębowych podłóg

Czy to na pewno dąb? Drewno dębowe może mieć taki odcień? - upewniają się inwestorzy oglądający publikowane w mediach społecznościowych zdjęcia podłóg Chapel Parket.

Wybarwienia jeszcze bardziej intrygują uczestników wydarzeń branżowych, na których podłogi te są prezentowane oraz inwestorów w sklepach z parkietami. Trudno się dziwić - kolory desek, klepek i kasetonów marki Chapel Parket zdecydowanie odbiegają od standardowych barw drewna dębowego; są po prostu jedyne w swoim rodzaju.

Trwały kolor to jedna z najważniejszych cech idealnej podłogi drewnianej. Wybrana barwa ma cieszyć oko nie tylko w dniu zakupu desek, ale całymi latami - podłogi z naturalnego drewna są przecież inwestycją długoterminową. Sekret trwałego koloru tkwi we właściwym sposobie obróbki surowca. Odpowiednio „potraktowany” materiał będzie przez długi czas zachwycał zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością.

Efekt patyny w 6 miesięcy. Bez użycia bejcy
Dębowe elementy (klepki, kasetony i deski) sygnowane marką Chapel Parket nie są malowane - ich kolor jest rezultatem stosowania odpowiednich substancji.

- Materiał jest barwiony w masie, przez manipulację czynnikami chemicznymi, dzięki temu kolor jest trwały i nie ściera się - wyjaśnia Paweł Bekas, ekspert marki Chapel Parket. Podłogi te są dostępne w niemal 50 różnorodnych odcieniach, począwszy od naturalnego i naturalnego brązowego, przez przyciemniane oraz podwójnie przyciemniane, skończywszy na wybarwieniach serii Chapel Minster, takich jak Bleached Natural, czy cieszącym się ogromną popularnością kolorze Bleached White.

Niezależnie od tego jaki kolor wybierze inwestor, każdy odcień z palety jest uzyskiwany dzięki starannie zaplanowanym reakcjom chemicznym. Najbardziej inwazyjnym procesem stosowanym przy tworzeniu podłóg Chapel Parket jest patynowanie. Dzięki tej metodzie powstają m. in. postarzane elementy z serii Chapel Cathedral.

- Zanim drewno zmieni swoją barwę jest poddawane celowym uszkodzeniom mechanicznym. Dopiero na tak przygotowany surowiec nanosi się substancje, pod wpływem których na powierzchni materiału zachodzi bardzo dynamiczna reakcja chemiczna. Jej efektem jest zmiana koloru drewna. Barwa jest niepowtarzalna i trwała, a deski do złudzenia przypominają stare podłogi z wiekowych posiadłości - zapewnia P. Bekas.

Co ciekawe, odcień desek poddanych procesowi patynowania zdecydowanie odbiega od docelowego. - Jest to jednak w pełni kontrolowana sytuacja - podłoga przybiera ostateczny kolor po około 4-6 miesiącach, w zależności od dostępu do powietrza i światła - mówi ekspert marki Chapel Parket. Drewno przebarwia się już po zamontowaniu go, dosłownie na oczach inwestorów. 

- Dzieje się tak ponieważ podłogi Chapel Parket powstają tylko na zamówienie, zawsze według indywidualnych potrzeb nabywców. Inwestor decyduje o wszystkich parametrach i cechach materiału, a zamówienia są realizowane na bieżąco.Nie ma magazynu z gotowym zapasem produktów, w którym deski mogłyby w odpowiednich warunkach zmieniać swoją barwę. Proces przebarwienia zachodzi samoistnie; nie wymaga przeprowadzania dodatkowych czynności, nie jest uciążliwy. Po około 6 miesiącach drewno zyskuje pożądany kolor - podkreśla Paweł Bekas.

17 czynności, by dorównać Matce Naturze
Surowe drewno, które latami było wystawione na działanie słońca, opadów atmosferycznych i wiatru wyróżnia się niebanalną fakturą i równie interesującym kolorem. Podobne efekty można uzyskać w kontrolowanych warunkach.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • ladyshining, 2017-04-16 12:52:54

    Dębowe podłogi to chyba jeden z lepszych wyborów, ja mam u siebie też ale klasyczne ciemne z zamawiałam, ogólnie dębowe podłogi tak jak i sosnowe bardzo dobrze się trzymają

POLECAMY W SERWISACH