• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Rafał Konopka
26 kwi 2016 09:37

Odwrócona osmoza w filtrach: sprawdź jak to działa

Filtry z systemami odwróconej osmozy usuwają z wody nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Zobacz jak przekonać się o realnej skuteczności działania filtra.

Zjawisko osmozy naturalnej zaobserwowano ponad 200 lat temu we Francji, lecz dopiero w roku 1952 na Uniwersytecie Kalifornijskim odkryto, że proces ten można odwrócić i dzięki temu usunąć z wody zawarte w niej zanieczyszczenia.

Jeszcze do niedawna droga technologia, którą wykorzystywano tylko na skalę przemysłową, dostępna jest już dla każdego. Początkowo filtry osmotyczne były używane przez wojsko do odsalania wody morskiej, z czasem ich zakres zastosowania znacznie się powiększył.

Metoda odwróconej osmozy obecnie jest stosowana na dużą skalę w przemyśle, głównie przez producentów wody butelkowanej. Służy również do oczyszczania i zatężania ścieków przemysłowych, szczególnie pochodzących z przemysłu spożywczego, papierniczego i galwanicznego. Dzięki temu istnieje możliwość odzyskania wody, cennych substancji i rozpuszczalników zawartych w ściekach. Głównymi zaletami tego systemu są mniejsze straty, oszczędność surowców oraz zminimalizowane zużycie energii. To także podstawa metoda odsalania wody morskiej – mówi ekspert firmy UST-M, Paweł Woźniak.

Jak to działa?

Proces odwróconej osmozy polega na wywieraniu ciśnienia na zanieczyszczoną wodę, która przechodząc przez błony półprzepuszczalne zawarte w membranie filtra, pozostawia po jednej stronie wszelkie zanieczyszczenia. W ten sposób na drugą stronę membrany przechodzi czysta i zdrowa woda, a dodatkowo pozbawiona zanieczyszczeń oraz 99% wirusów i bakterii. Aby umożliwić filtrowi właściwe działanie, potrzebne jest odpowiednie ciśnienie w instalacji wodociągowej. Najczęściej wystarcza to, które mamy w naszych kranach. Jeśli jest zbyt niskie, wtedy należy zainstalować pompę.

Dobry wybór

- Aby dobrać odpowiedni system do jakości wody, potrzeb gospodarstwa domowego i sposób który zapewni jego najskuteczniejsze działanie, na początek warto przeprowadzić domowy test – paskowy lub kropelkowy. Następnie należy udać się na dokładniejsze badania do laboratorium terenowego lub stacji sanitarno-epidemiologicznej – dodaje Paweł Woźniak.

Zdrowa woda

Warto głębiej zastanowić się nad wyborem systemów filtracji i zwrócić uwagę na te produkty, których działanie opiera się na odwróconej osmozie. Ta technologia w stosunkowo prosty sposób wyraźnie poprawi jakość wody kranowej. Wyróżnikiem produktu jest np. zupełna eliminacja nieestetycznej, oleistej powłoki na kawie i herbacie. Napoje i potrawy takie jak zupy, sosy czy gotowane warzywa przygotowane z jej użyciem zyskują nowy, głęboki aromat.

Powinny po nią również sięgnąć osoby narażone na kamicę nerkową. W przypadku, gdy chcemy traktować wodę filtrowaną metodą odwróconej osmozy jako główne źródło gaszenia pragnienia, powinniśmy wybrać produkt zaopatrzony w specjalny mineralizator. Dzięki temu oczyszczona woda przepływając przez naturalne złoże nasyca się związkami mineralnymi, tym samym uzupełniając ją w niezbędną ilość substancji mineralnych, jaka jest potrzebna naszemu organizmowi.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH