Regulacja pokojowa. Fot. De Dietrich

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Regulacja pokojowa. Fot. De Dietrich
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
03 paź 2016 22:08

Ogrzewanie domu - ekonomiczne i komfortowe

Odpowiedzią na rosnące potrzeby w zakresie komfortu i oszczędzania energii są zaawansowane systemy automatyki, które nie tylko gwarantują komfortową temperaturę, ale także przynoszą realne oszczędności.

Oczekiwany komfort cieplny jest uzależniony od wielu czynników: temperatury na zewnątrz, pory dnia, dnia tygodnia, czynności wykonywanych aktualnie w pomieszczeniu czy wreszcie indywidualnych preferencji domowników. Powszechnie stosowane głowice termostatyczne w grzejnikach są rozwiązaniem zwykle niewystarczającym. 

Producenci systemów grzewczych oferują szereg rozwiązań do sterowania domowym ogrzewaniem: od regulatorów pokojowych, przez automatykę pogodową aż do zaawansowanych rozwiązań zdalnego nadzoru, dzięki którym można zmieniać ustawienia kotła z dowolnego miejsca. Jakie są zalety poszczególnych rozwiązań? Na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę?

Automatyka pokojowa

Regulatory pokojowe sterują pracą kotła w zależności od ustawień i temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym są zamontowane. Zwykle mają kilka programów: godzinowy, dzień/noc, weekendowy czy „urlopowy”. Pozwalają one na wyznaczenie optymalnej temperatury w zależności od konkretnej pory lub czasowe jej obniżenie, np. na czas dłuższego wyjazdu.

Podział instalacji grzewczej na strefy na etapie jej budowy umożliwia instalowanie termostatów w kilku pomieszczeniach, gwarantując temperaturę komfortu różną dla każdego z nich, niezależnie od warunków panujących w pozostałych.

Automatyka pogodowa

Automatyka pogodowa tym różni się od pokojowej, że regulacja konkretnych parametrów pracy kotła jest uzależniona od warunków panujących na zewnątrz, czyli od pogody. Takie rozwiązanie wydaje się naturalne – przecież nawet w pełni okresu grzewczego zdarzają się cieplejsze dni, gdy kocioł będzie potrzebował mniej energii, by zapewnić komfort cieplny. Ponieważ temperatura jest mierzona na zewnątrz, a temperatura w pomieszczeniach obliczana na podstawie zaprogramowanego algorytmu, włączenie dodatkowego źródła ciepła nie ma wpływu na funkcjonowanie kotła z automatyka pogodową, za wyjątkiem przypadku, kiedy jest ona uzupełniona o czujnik pokojowy.

Automatyka pogodowa działa w oparciu o sterowane mikroprocesorowo konsole instalowane zwykle w kotle. Sterowanie pogodowe może być również uzupełnione jednym lub kilkoma czujnikami pokojowymi albo zdalnym sterowaniem dialogowym. Ustawienia parametrów ze względu na warunki zewnętrzne są wówczas korygowane o odczyty temperatury przez regulatory w konkretnych pomieszczeniach – mówi Waldemar Matuszyński, Product Manager w De Dietrich Technika Grzewcza.

Zdalny nadzór nad ogrzewaniem

Zalety systemów zdalnego nadzoru nad ogrzewaniem docenią zwłaszcza osoby, które dużo czasu spędzają poza domem, prowadzą nieregularny tryb życia i nie zawsze są w stanie przewidzieć, jakie ustawienia zapewnią komfort cieplny w pomieszczeniach. Dzięki aplikacji zdalnego w każdej chwili i z każdego miejsca można sprawdzić temperaturę, dowolnie ją zmienić, a także sprawdzić, czy kocioł nie uległ awarii.

Programy umożliwiają zwykle zmianę podstawowych ustawień: nastawianie żądanej temperatury, odczytywanie temperatur, wybór obiegu c.o. itp. Dostępne są także bardziej skomplikowane ustawienia: programowania tygodniowego, trybów – dzień, noc, poza domem, wakacje. Bardziej zaawansowane programy pozwalają też zmieniać zdalnie temperaturę, wybierając opcję „będę za”, tak aby kocioł włączył c.o. czy c.w.u. przed naszym powrotem do domu. Wszelkie tryby i ustawienia można dowolnie modyfikować.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH