Fot. CDA Polska

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Fot. CDA Polska
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
03 lip 2017 11:55

Schody nie tylko drewniane: wybieramy idealne rozwiązanie

Schody to element mieszkania, którego umiejscowienie w zasadniczym stopniu rzutuje na jego rozkład. Jeśli podejdziemy do nich z pomysłem, staną się nie tylko drogą na wyższe kondygnacje, ale również ozdobą domu.

Wielkość oraz rodzaj schodów uwarunkowane są projektem samego budynku, zaś między innymi ich kształt, wysokość stopni, czy liczbę spoczników determinują przepisy, które w przypadku schodów dość precyzyjnie określają wymogi techniczne, jakie muszą spełniać. W konsekwencji ich konstrukcja zależna jest przede wszystkim od architekta odpowiedzialnego za projekt. Niezależnie jednak o przepisów, równie istotnym krokiem jest wybór materiału z jakiego zostaną wykonane same schody, jak również balustrada. Zaś tego wyboru dokonujemy już samodzielnie.

Schody szyte na miarę

O samym materiale, z jakiego wykonane zostaną schody z całą pewnością decyduje charakter wnętrza, który je otacza. Odpowiednio dobrany podkreśli klimat domu i wkomponuje się
w przyjętą stylistykę. Do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim będą pasować schody drewniane, najlepiej w jasnych odcieniach dobrze komponujących się z bielą lub pastelowymi kolorami. Z kolei w aranżacjach w klimacie country house dobrym pomysłem będą jego ciemniejsze odcienie. Co równie istotne, dzięki łatwości obróbki drewna, można je zastosować niezależnie od wybranego rodzaju schodów. Klasyczne aranżacje dobrze współgrają z kamieniem, szczególnie marmurem, który dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych. Natomiast do wnętrz surowych, industrialnych doskonałym rozwiązaniem będą materiały imitujące beton.

Zgoła odimienną propozycją będą schody wykonane w całości ze szkła, które w ostatnim czasie cieszą się coraz większa popularnością. Z reguły decydują się na nie miłośnicy minimalistycznego wystroju oraz ci, dla których kluczowe jest zachowanie optycznej przestronność pomieszczenia. Połączenie szklanych schodów z drewnianą lub stalową balustradą będzie stanowić nie tylko oryginalne zestawienie, ale także doda wnętrzu prostoty i elegancji.

Właściwy dobór akcesoriów

Propozycją niezwykle uniwersalną, które doskonale pasować będzie zarówno do betonowych schodów, jak również prostych drewnianych, będzie szklana balustrada, która subtelnie wpasuje się
w charakter wnętrza. O sposobie jej montażu zadecyduje przede wszystkim płaszczyzna, do której ma być zamocowana. W przypadku schodów balustrady montowane są zazwyczaj do policzka, zaś wówczas wykorzystuje się do tego niewielkie i estetyczne mocowania punktowe, dzięki czemu szkło pozostaje w pełni wyeksponowane – komentuje Joanna Kamuda dyrektor ds. marketingu CDA Polska. Z pomocą dedykowanych do tego typu konstrukcji regulowanych rotul, balustrada przytwierdzona zostaje w kilku punktach do boku biegu schodów, nie wykraczając poza ich obrys. Takie samo rozwiązanie można zastosować również na spocznikach. O doborze szklanej balustrady decyduje przede wszystkim kąt nachylenia powierzchni, do której ma być mocowana - dodaje Joanna Kamuda. 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH