Zestaw do domowych upraw KRYDDA/VÄXER IKEA, fot. materiały prasowe

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Zestaw do domowych upraw KRYDDA/VÄXER IKEA, fot. materiały prasowe
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
10 maj 2016 12:22

Uprawiamy własne warzywa w domu: to prostsze niż myślisz

Domowe uprawy bez gleby i światła słonecznego? To możliwe - z pomocą przychodzi nam pomysłowa technologia dostępna w nowej kolekcji IKEA.

Dzięki nowej kolekcji IKEA KRYDDA/VÄXER świeże zioła oraz rośliny, których młode listki wykorzystuje się w kuchni, można mieć zawsze pod ręką, bez konieczności posiadania ogródka czy balkonu. W swojej nowej kolekcji IKEA wykorzystuje hydroponikę czyli bezglebową uprawę roślin w wodzie. Po dodaniu składników odżywczych i przy odpowiednim świetle, system ten pozwala na uprawianie roślin nawet w zimie. 

Jak zrobić domowy ogródek bez ogrodu a nawet balkonu?

Uprawianie domowych roślin dzięki takiej technologii jest bardzo proste. Zestawy KRYDDA/VÄXER zawierają wszystko, co jest potrzebne na dobry początek. To nasiona, podkłady i pojemniki do wysiewu, nawóz w płynie, podłoże z pumeksu, oprawa do oświetlenia roślin i sama lampa wyposażona w energooszczędne żarówki LED, dzięki której możliwe jest prowadzenie uprawy bez naturalnego światła słonecznego oraz estetyczne i wygodne stelaże. Wystarczy wybrać nasiona, które chcemy zasadzić i wyłożyć je na nasączone wodą podkłady z wełny mineralnej.

Następnie należy włożyć je do pojemnika do wysiewu, umieścić na oknie i uzbroić się w cierpliwość. Po około tygodniu, w zależności od gatunku będą widoczne pierwsze listki – to znak, że roślina jest gotowa do przesadzenia. Wystarczy przenieść sadzonki do małych doniczek wypełnionych kawałkami pumeksu, które utrzymują wodę i tlen w pobliżu korzeni oraz umieścić je
w stelażu do upraw KRYDDA, który dostępny jest w wersjach jedno, dwu lub trójpoziomowych.

Takie rozwiązanie umożliwia uprawianie różnych roślin jednocześnie. Możliwość ich uprawy na kilku poziomach, w różnych stadiach wzrostu daje pewność, że zawsze będzie coś świeżego na kolację. Przy wersji trójpoziomowej można także przeznaczyć jeden z poziomów do przechowywania. To od nas zależy, jak duża ma być uprawa. By zapamiętać, jakie rośliny zostały posadzone na danym poziomie, można użyć magnesów z nazwami sadzonek napisanymi flamastrem.
W zależności od tego, co wybieramy do uprawy, rośliny osiągają dojrzałość po mniej więcej 7 tygodniach.

Kolekcja nowych produktów IKEA przeznaczonych do domowych upraw dostępna jest od maja 2016 r. we wszystkich sklepach IKEA w całej Polsce.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH