Fot. LeDuvel

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Fot. LeDuvel
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
05 maj 2016 09:11

Zobacz co gotujesz. Postaw na przezroczyste garnki

Wybierając naczynia kuchenne mamy wiele możliwości: stal nierdzewna, aluminium, powłoka nieprzywierająca. A co powiecie na przezroczyste i trwałe szkło ceramiczne?

VISIONS® to naczynia kuchenne o wyjątkowych właściwościach: lżejsze niż aluminiowe, twardsze niż stalowe, odporne na skrajnie niskie i bardzo wysokie temperatury, na dodatek przezroczyste.

Markę stworzyła amerykańska firma Corning - właściciel technologii szkła ceramicznego Pyroceram®, później przejęła ją firma World Kitchen. Naczynia kuchenne są wytwarzane ze szkła ceramicznego Pyroceram®.

W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku wynalazł je dr Donald Stookey, pracujący właśnie w korporacji Corning. Naukowiec pracował wtedy nad szkłem zmieniającym przezroczystość pod wpływem światła. W trakcie badań próbki wygrzewał w temperaturze 600 st. C. Pewnego razu jedno z urządzeń uległo uszkodzeniu, w wyniku czego próbka została nagrzana aż do 900 st. C. Okazało się, że to radykalnie zmieniło właściwości szkła.

Pyroceram® określany jest jako szkło ceramiczne, bowiem wytwarzany jest jak zwykłe szkło poprzez topienie składników, ale po obróbce ma strukturę krystaliczną, właściwą dla ceramiki. Jest niezwykle twardy, a jego powierzchnia idealnie gładka.

Jednak najbardziej zadziwiającą jego cechą jest odporność na gwałtowne zmiany temperatury - znacznie większa niż innych materiałów znanych inżynierom. Stąd wzięło się kosmiczne zastosowanie tego materiału: to on był używany do budowy poszycia amerykańskich promów kosmicznych, które w czasie powrotu na Ziemię pokonując opór powietrza rozgrzewało się do temperatury pieca hutniczego. Inne zastosowania materiału to głowice samonaprowadzających się pocisków rakietowych, czy wyświetlacze smartfonów.

Teraz kosmiczne właściwości służą też w kuchni. Naczynie wykonane ze szkła ceramicznego można bezpośrednio po wyjęciu z zamrażalnika wstawić do rozgrzanego piekarnika, kuchenki mikrofalowej lub postawić na palniku kuchenki gazowej lub elektrycznej. Przejrzyste ścianki naczyń pozwalają doglądać gotujących się potraw, bez potrzeby podnoszenia pokrywki. Idealnie gładka powierzchnia naczyń ułatwia zachowanie higieny.

Szkło ceramiczne nie zawiera i nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, nie posiada żadnych powłok ani alergenów, takich jak ołów, kadm, czy nikiel, nie wchłania ani nie wchodzi w reakcje z jakimikolwiek składnikami żywności. Oferta obejmuje garnki o zróżnicowanych pojemnościach z pokrywkami, rondle, a także patelnie.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH