Aranżacja z drzwiami Płaskie bezprzylgowe oraz z drzwiami z odwrotną przylgą, wersja z podwyższonymi opaskami. Fot. Inter Door

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Aranżacja z drzwiami Płaskie bezprzylgowe oraz z drzwiami z odwrotną przylgą, wersja z podwyższonymi opaskami. Fot. Inter Door
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
30 sty 2018 09:12

Drzwi wewnętrzne - dopasuj wymiary i ościeżnicę

Przy wyborze drzwi wewnętrznych nie zawsze możemy pozwolić sobie na drzwi dwuskrzydłowe, albo na standardowe jednoskrzydłowe i musimy kombinować z przesuwnymi.

Planując podział przestrzeni, trzeba zdecydować, jakie będą wymiary otworów drzwiowych, a więc wymiary ościeżnic i drzwi. Ich umiejscowienie i wielkość musi być określona już w projekcie. Wielu producentów posiada w swojej ofercie standardowe wymiary drzwi. A jeśli standardowe to jakie?

Urządzając wnętrze stawiamy nie tylko na wygląd, ale i funkcjonalność. A więc w takich pomieszczeniach jak kuchnia, czy łazienka zaleca się, aby szerokość drzwi wynosiła min. 80 cm, zapewni to wygodne przechodzenie. Drzwi o wymiarach 60 lub 70 można zamontować w pomieszczeniach z których rzadziej korzystamy np. spiżarnia. Minimalne wymiary drzwi wewnętrznych do tzw. pomieszczeń mokrych (łazienka, pralnia, kuchnia) to 80 x 200 cm (pamiętajmy, że powinny mieć one także podcięcie wentylacyjne). Standardowa szerokość skrzydeł drzwi uchylnych to: 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Skrzydła drzwi przesuwnych mają najczęściej szerokość 80–100 cm (szerokość dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych nie może jednak przekraczać 240 cm). Standardowa wysokość (skrzydła)drzwi wewnętrznych to 203 cm.

Już na etapie planowania i projektowania warto pomyśleć o tym jakie drzwi chcemy – czy standardowe jednoskrzydłowe, czy też dwuskrzydłowe a może nawet przesuwne? W ofercie znajdzie się wiele rozwiązań, które sprawią, że nasze wnętrze będzie funkcjonalne i nie musimy się bać np. kolizji między drzwiami a innymi lokatorami. 

Na koniec warto pamiętać o jeszcze jednym - żeby nie było problemów i pełna jasność między kupującym a sprzedającym – zwracajcie uwagę na słownictwo. Warto używać nazw takich jak: wymiary otworów drzwiowych, wymiary ościeżnic oraz wymiar skrzydła drzwi.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH