Dekoracyjny wyciąg przyścienny DA 6796 W Shape jest wyposażony w moduł komunikacyjny, umożliwiający połączenie w systemie Con@ctivity, dzięki czemu wartości ustawione na płycie grzejnej zostają przekazane do wyciągu kuchennego i pomagają automatycznie ustawić wydajność wentylatora. Cena 9.990 zł. Fot. Miele

Zobacz galerię [9 zdjęć]

Dekoracyjny wyciąg przyścienny DA 6796 W Shape jest wyposażony w moduł komunikacyjny, umożliwiający połączenie w systemie Con@ctivity, dzięki czemu wartości ustawione na płycie grzejnej zostają przekazane do wyciągu kuchennego i pomagają automatycznie ustawić wydajność wentylatora. Cena 9.990 zł. Fot. Miele
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
27 kwi 2016 09:08

Inteligentny dom: zobacz, co wybrać

Rolety reagują na aurę pogodową, okap kuchenny - na pracę płyty grzejnej, a jeden włącznik na ścianie kontroluje oświetlenie, temperaturę i muzykę. Witamy w inteligentnym domu!

W latach 50-tych XX wieku wynaleziono pilot do telewizora. Początkowo z magicznym pudełkiem, na którym ci najbardziej zamożni mogli oglądać poruszające się obrazy łączył go kabel. Stopniowo podręczny pomocnik telemaniaków ewoluował, aby w końcu przybrać postać znaną nam dzisiaj. Teraz ciężko jest nam wyobrazić sobie telewizję bez pilota, a i jego funkcje są znacznie bogatsze. Nie tylko pozwala na zmianę kanału czy natężenia głośności – połączy nas z Internetem, przewinie na bieżąco oglądany program, przełączy na obraz nadawany np. z komputera czy konsoli do gier.

Przykład pilota telewizyjnego obrazuje, jak ogromnej zmianie uległy domowe technologie. To, co niegdyś wydawało nam się scenariuszem filmu science fiction, dziś traktujemy jako niezbędny element naszego życia. Wielu z nas nie wyobraża sobie już ręcznego zmywania naczyń czy choćby wychodzenia z samochodu, aby otworzyć bramę garażową. Przestrzeń, w której żyjemy zmieniła się diametralnie, a wszystko co nas otacza jest w mniejszym lub większym stopniu skomputeryzowane.

Dostępu do domu strzegą elektroniczne zamki, które zamiast tradycyjnego klucza, otwiera się za pomocą kodów numerycznych, kart dostępu, a nawet przypisanych wcześniej odcisków palców. Dzięki domofonom, wyposażonym w wizjery, domownicy mogą zobaczyć, kto jest na posesji nie tylko przebywając w domu, ale także z poziomu smartfona – np. będąc w pracy.

Bramę garażową czy przesłonę okienną otworzymy bądź zamkniemy za pomocą pilota, panelu naściennego lub smartfona. Czujniki deszczu montowane w oknach dachowych uchronią nas przed zalaniem poddasza podczas burzy, a czujniki ruchu czy dymu zainstalowane wewnątrz domu zaalarmują o obecności włamywacza, pożarze czy... przypalonej pieczeni w kuchni.

W łazience o higienę pomoże zadbać automatyczna deska myjąca. Dobierając odpowiedni program mycia, suszenia, a także temperaturę nagrzania samej deski zapewni domownikom komfort podczas intymnych czynności. Baterie z termostatem skontrolują temperaturę wody chroniąc najmłodszych przed poparzeniem, a uruchamiane bezdotykowo, dzięki wyposażeniu w czujniki ruchu, pozostaną czystsze na dłużej.

Relaks w domowym spa zapewni z kolei system audio, wmontowany w wannę. Komunikując się za pomocą technologii bluetooth, urządzenie odtworzy muzykę z naszego smartfona i pozwoli odprężyć się przy dźwiękach ulubionego zespołu.

Domowe prace staną się znacznie prostsze dzięki sprzętowi AGD, korzystającemu z innowacyjnych technologii. Współcześni domowi kucharze mogą liczyć na to, że połączony ze smartfonem piekarnik przeprowadzi ich krok po kroku przez proces przygotowywania dania, dobierze odpowiednią temperaturę i długość pieczenia w oparciu o dany przepis, a na koniec wyśle informację o jego zakończeniu na smartfona.

Za pomocą podręcznego urządzenia włączymy również piekarnik, będąc np. w sklepie czy wychodząc z pracy. Zdalnie sterować możemy także pralką czy lodówką – ta ostatnia „odwdzięczy się” nam informacją o tym, kiedy dostatecznie schłodziliśmy wino. Rewolucji uległ również sposób, w jaki ogrzewamy nasz dom. Tradycyjne grzejniki zastępowane są przez nowoczesne źródła ciepła – podłogowe ogrzewanie elektryczne i wodne lub... instalacje działające w oparciu o podczerwień. Coraz częściej ciepłem możemy sterować nie tylko za pomocą komfortowych włączników czy przycisków, ale również aplikacji na smartfonie.

Przy tylu możliwościach, fakt, że niektóre urządzenia mogą się komunikować bezpośrednio ze sobą, reagując wzajemnie na swoją pracę – choć imponujący – wydaje się być naturalnym następstwem niezwalniającego rozwoju technologicznego.

Udogodnienia oferowane przez producentów domowego „hi-techu” sprawiły, że funkcjonowanie w przestrzeni współczesnego domu stało się znacznie prostsze. Trosce o komfort klientów towarzyszy również dbałość o energooszczędność i bezpieczeństwo oferowanych rozwiązań. Nowoczesne sprzęty są tak opracowane, aby oszczędzać wodę i energię, a także informować o zaistniałych zagrożeniach i szybko oraz sprawnie uruchomić konkretną reakcję. Co więcej, pozwalają nam zaoszczędzić czas, który w dzisiejszym zabieganym świecie stał się przecież najcenniejszą wartością.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH