Grzejnik Kastor. Fot. Luxrad

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Grzejnik Kastor. Fot. Luxrad
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Marta Pancewicz
24 paź 2017 07:26

Jak przygotować grzejnik do zimy. Sprawdzone porady

Patrząc w okno, przypominamy sobie, że czas pomyśleć nie tylko o ciepłym ubraniu, ale również o ogrzewaniu w mieszkaniu. Jak odpowiednio przygotować instalację i przygotować do nadchodzącego sezonu? Podpowiadamy.

Po pierwsze – sprawdź instalację 

Jeśli mieszkamy w bloku to za instalację grzewczą odpowiada zarządca nieruchomości, spółdzielnia. Natomiast mieszkając w domku jednorodzinnym powinniśmy sami upewnić się, czy instalacja centralnego ogrzewania jest w dobrym stanie. Najczęściej w kotłowni znajduje się manometr, na którym możemy odczytać ciśnienie wewnątrz instalacji. Zazwyczaj jest to od 1 do 2 barów. Jeśli jest niższe niż w poprzednich latach, powinniśmy wpuścić do instalacji trochę wody. W przypadku jednak, gdy zaobserwujemy spory spadek, istnieje ryzyko, że pojawiła się nieszczelność. W takiej sytuacji musimy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Po drugie – odsuń meble 

Często lubimy coś zmieniać w naszym domu? Przestawić? Podczas przemeblowania zdarza się ustawić coś zaraz przy grzejniku. O ile przy wysokich temperaturach na zewnątrz nie jest to problemem, o tyle zimą już tak. Zasłonięty grzejnik będzie dawał nam o wiele mniej ciepła. Wcale nie musimy ustawiać go na maksymalne wartości, wystarczy, że przesuniemy meble. Proste i jednocześnie pozwoli nam to zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. 

Po trzecie – wyczyść grzejnik 

Większość z nas stara się regularnie sprzątać w domu. Nie zawsze jednak pamiętamy o miejscach trudnodostępnych jak np. szczeliny między panelami grzewczymi. Kiedy grzejnik zaczyna grzać to kurz na nim zgromadzony nie tylko zaczyna brzydko pachnieć, ale też unosi się w powietrzu. Co nie najlepiej służy alergikom, zwłaszcza tym małym. 

Po czwarte – odpowietrz grzejnik 

A co zrobić kiedy słyszymy świst lub bulgotanie? Albo grzejnik mimo ustawienia na najwyższe wartości – znacznie słabiej grzeje niż oczekujemy? W momencie rozpoczęcia sezonu grzewczego, warto pomyśleć o odpowietrzeniu grzejnika. W przypadku urządzeń z automatycznym odpowietrzaczem należy zastosować się do wskazówek producenta. Grzejniki bez odpowietrzaczy, jeśli są prawidłowo zainstalowane, zazwyczaj odpowietrzają się same. W przypadku pojawienia się sygnałów, że urządzenie nie działa prawidłowo warto zwrócić się o pomoc do fachowca, który rozwiąże nasz problem. Warto więc zadbać o odpowietrzanie, ponieważ długotrwale zapowietrzony grzejnik może być niebezpieczny dla całej instalacji grzewczej. 

Czytaj również: Salon w stylu skandynawskim. Piękne aranżacje i dodatki

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH