Okno dachowe GPL z pakietem wyciszania deszczu gwarantuje spokojny sen, można uchylić nawet do kąta 45° i swobodnie przez nie wyglądać. Od 2.674 zł, Velux

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Okno dachowe GPL z pakietem wyciszania deszczu gwarantuje spokojny sen, można uchylić nawet do kąta 45° i swobodnie przez nie wyglądać. Od 2.674 zł, Velux
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
05 sty 2017 10:37

Urządzamy sypialnię: jakie okna wybrać?

Cicho, spokojnie, komfortowo... Takich warunków oczekujemy od przestrzeni sypialni. Pomogą nam je stworzyć odpowiednio dobrane okna.

Typ okna powinniśmy dobierać biorąc pod uwagę rodzaj pomieszczenia, konkretne miejsce montażu oraz nasze oczekiwania odnośnie danego wnętrza. Nad blatem w kuchni sprawdzą się okna przesuwne, które otwierane nie zahaczają o baterię zlewozmywakową, z kolei w łazience najważniejszym aspektem będzie wodoodporność materiału, z jakiego wykonano produkt.

Sypialnia w większości domów i mieszkań jest przede wszystkim prywatną oazą spokoju, od której wymagamy warunków sprzyjających wypoczynkowi. Dlatego też wybierając okna warto przyjrzeć się ich właściwościom akustycznym. Jeżeli pomieszczenie usytuowane jest na parterze, a budynek otacza buja zieleń, izolacja akustyczna okna może być niższa, w okolicach Rw = 25 dB. Jeśli jednak mieszkamy przy uczęszczanej drodze, a sypialnia jest położona w miejscu bardziej wyeksponowanym na hałas z zewnątrz (np. na piętrze, pozbawionym naturalnego bufora akustycznego w postaci krzewów czy drzew), wówczas wybierajmy okna o lepszej izolacji akustycznej, np. Rw=40 dB. Sypialnie często urządzane są na poddaszach, a okna szczytowe zastępują ich dachowe odpowiedniki, które – z uwagi na montaż w połaci dachu – są narażone na szczególne rodzaje hałasu, np. uderzający o szybę deszcz. Warto wówczas wybrać model z pakietem wyciszania deszczu, który uchroni nas przed uciążliwym dźwiękiem spadających na okno kropel.

Ochrona przed hałasem z zewnątrz to jednak nie wszystko. Aby cieszyć się spokojnym snem, warto zadbać o temperaturę oraz jakość powietrza we wnętrzu. Na rynku dostępne są okna z szybami ze specjalną powłoką, która chroni pomieszczenie przed nadmiernym ogrzewaniem, a wiele modeli można wyposażyć w klapę wentylacyjną, która wpuszcza do wnętrza świeże powietrze nawet przy zamkniętym oknie.

Sypialnia to królestwo błogiego lenistwa, dlatego też warto zastanowić się nad wyposażeniem okien w elektryczne sterowanie. Dzięki niemu będziemy mogli zamknąć lub otworzyć okno bez konieczności ruszania się z łóżka. W przypadku niektórych okien dachowych, np. zamontowanych bardzo wysoko, jest to wręcz konieczność ich wygodnego użytkowania. Sypialnia to jednocześnie miejsce, w którym nie tylko zasypiamy, ale również witamy każdy dzień. Montaż w połaci dachu kilku okien obok siebie lub dużego okna pionowego z panoramą na ogród zapewni spektakularny widok o poranku, który doda energii na najbliższe godziny.

Tekst: Anna Sołomiewicz

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH