Aluminium – trwałość i nieograniczone możliwości architektoniczne

Aluminium – trwałość i nieograniczone możliwości architektoniczne

Autor: Katarzyna Masłowska
24 wrz 2019 10:51

Aluminium daje niesamowite możliwości kształtowania nie tylko dachu, ale też całej elewacji budynku. Jest coraz częściej z powodzeniem wykorzystywane w nowoczesnych projektach architektonicznych. O zaletach i wszechstronności tego materiału mówi Łukasz Pater, Dyrektor Sprzedaży, Prefa Polska Sp. z o.o. - prelegent wydarzenia 4Buildings (www.4buildings.pl).

Jakimi najważniejszymi parametrami technicznymi cechują się oferowane przez Państwa wyroby aluminiowe?

 Łukasz Pater: Jednym z podstawowych parametrów jest ciężar, dach aluminiowy to około 1/10 do 1/20 dachu z dachówki. Aluminiowe pokrycie dachu jest szczególnie lekkie – a ponadto może być montowane praktycznie na każdym kącie dachu (powyżej 3°).

Kolejnym ważnym parametrem jest trwałość, aluminium reaguje z tlenem w powietrzu, tworząc naturalną warstwę tlenku. Warstwa ta zapewnia wyjątkową ochronę przed korozją. Uszkodzony dach lub elewacja z aluminium zawsze się regeneruje. Aluminiowe produkty są również chronione dwuwarstwowym powłoką wypalaną w piecu. Dzięki temu inwestorzy mogą cieszyć się swoim dachem przez lata.

Dlaczego warto zastosować ten materiał na dachu czy elewacji domu lub obiektu?

Dzięki ukrytym elementom mocującym i montażowi w układzie pół-przesuniętym dach Prefa może wytrzymać nawet najtrudniejsze warunki pogodowe. Ponadto dzięki takiej metodzie montażu nie dziurawimy pokrycia wkrętami typu „Farmer” co zapewnia trwałość i szczelność dachu! Nasz dach Prefa jest niezawodny także w warunkach górskich. W upalne dni i mroźne noce często zdarza się, że maksymalne i minimalne dzienne temperatury różnią się o 50°C. Szeroka oferta Prefa umożliwia pokrycie dachu w pełnym systemie i zabezpieczenie go 40 letnia gwarancją.

W dzisiejszym projektowaniu i budownictwie równie ważny jak parametry techniczne jest design oferowanych produktów. Jakie najnowsze kolory i wzory Państwo wprowadzili w ostatnich sezonach?

Możliwości projektowania oferowane przez aluminium są naprawdę zadziwiające. Wynika to między innymi z naszej fantastycznej gamy kolorów, która obejmuje ponad 15 różnych odcieni, a przy większych projektach możemy stworzyć każdy potrzebny kolor.

Aluminium jest również pełne możliwości w zakresie kształtowania i dostosowania formy do potrzeb projektu. Różnorodna oferta produktów umożliwia spełnienie niemal wszystkich aspiracji architektonicznych. Regularnie powstają nowe produkty w odpowiedzi na oczekiwania rynku. W ostatnim czasie powstały takie produkty jak dachówka łupkowa DS19 czy Siding X, a są to naprawdę nowatorskie rozwiązania.

Aluminium daje ogromne możliwości kształtowania dachu czy elewacji. Jakimi spektakularnymi realizacjami mogą się Państwo pochwalić?

Takich obiektów na całym świecie są setki, jednak możemy przytoczyć kilka przykładów pokazujących możliwości kolorystyczne, jak i uzyskania odpowiedniego kształtu. Jednym z ciekawszych budynków jest blok mieszkalny we Francji. Architekci pragnęli odwzorować skórę Pytona w kolorystyce budynku i znaleźliśmy kształty i kolory, które to umożliwiły.

Kolejny przykład na brak ograniczeń w formowaniu aluminium to hala sportowa „UFO” w Czechach. Nieprawdopodobny kształt udało się uzyskać dzięki dachówce łupkowej Prefa. Jednak produkty Prefa to nie tylko potężne obiekty, ale również domy mieszkalne jak Casa Giovannini. Jest to nieprawdopodobny domek, którego dach przechodzi w elewacje, a kształt udało się uzyskać dzięki wspaniałym właściwościom aluminium. Ale także proste bryły mogą być piękne jak na przykład Dom w Tatrach (Zakopane) projektu Zakopiańskiej pracowni Karpiel-Steindel.

W jaki sposób oferowane przez Państwa aluminiowe pokrycia dachowe wpisują się w trendy budownictwa w duchu ekologicznym i zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju?

Z ekologicznego punktu widzenia aluminium jest idealnym wyborem materiału. Po pierwsze, aluminium w pełni nadaje się do recyklingu. Dodatkowo podczas recyklingu wymagane jest jedynie 5% pierwotnej energii zużytej do produkcji. Prefa wykorzystuje na ogół aluminium wtórne (= aluminium z recyklingu).

Mówimy to jeszcze raz: aluminium jest niezwykle trwałe, praktycznie nie wymaga konserwacji, nadaje się do recyklingu bez żadnych strat i jest niezwykle lekkie. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, równowaga ekologiczna jest znacznie lepsza niż w przypadku tradycyjnych dachów.

Więcej o nowoczesnych materiałach budowlanych będziemy mówić w trakcie 4Buildings w dniach 15-17 listopada 2019 roku w Katowicach. Zapraszamy.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także