Ciepły dom: jak stworzyć w nim komfortową przystań

Ciepły dom: jak stworzyć w nim komfortową przystań

Autor: Katarzyna Masłowska
06 sie 2019 11:20

W powstających coraz częściej budynkach niskoenergetycznych i pasywnych nadrzędnym celem jest zadbanie o ograniczenie zużycia energii. Jednak komfort mieszkańców jest zazwyczaj pomijanym zagadnieniem.

To tam wracasz po stresujących godzinach w pracy i niekończących się spotkaniach, tam chcesz odpocząć w otoczeniu najbliższych ci osób. Dlatego tak ważne jest, aby dom zapewniał idealne warunki do zdrowego życia i relaksu. Przyszłość budownictwa mieszkaniowego powinna być oparta właśnie na komforcie ludzi.

W powstających coraz częściej budynkach niskoenergetycznych i pasywnych nadrzędnym celem jest zadbanie o ograniczenie zużycia energii. Jak oceniają przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, komfort mieszkańców jest zazwyczaj pomijanym zagadnieniem. Niesłusznie, bo nawet najbardziej oszczędny dom, w którym nie zatroszczono się o zapewnienie odpowiednich warunków mieszkańcom dość szybko okazuje się inwestycyjną porażką.

Zobacz także: 15 pomysłów na wysoką zabudowę w kuchni

Dobre samopoczucie i zdrowie ludzi da się osiągnąć dzięki idealnemu balansowi wielu elementów. O tym, że to właśnie potrzeby człowieka powinny wyznaczać kierunek działań architektów, producentów, wykonawców i inwestorów wiedzą dobrze fachowcy z Multi Comfort Saint-Gobain. Opracowali oni standard tworzenia budynków właśnie w oparciu o komfort termiczny, wizualny, akustyczny i dobrej jakości powietrza.

To kompleksowe podejście do budownictwa, które nie dość, że funkcjonuje w poszanowaniu potrzeb użytkowników i ich zdrowia, to także w trosce o środowisko naturalne. Chcąc zrealizować obiekt w standardzie Multi Comfort Saint-Gobain dostaje się wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji, od momentu wyboru elementów budowlanych, przez stworzenie projektu aż po sprawdzenie czy gotowe dzieło spełnia wszystkie niezbędne wymogi.

W trosce o akustykę

Żeby dom mógł stać się miejscem odpoczynku i relaksu, warto zadbać o wyeliminowanie czynników, które zwyczajnie denerwują i stresują mieszkańców, ale też o zapewnienie domownikom odpowiednich warunków. Dużą rolę odgrywa zatem skuteczne odgrodzenie się od hałasu. Chodzi zarówno o zbyt głośno zachowujących się sąsiadów, jak i o dźwięki przenoszone z innych pomieszczeń domu oraz te pochodzące z otoczenia zewnętrznego budynków.

Dlatego tworząc dom zgodnie z wytycznymi standardu Multi Comfort Saint-Gobain tak dobiera się system konstrukcyjny, materiały i izolację, by spełnić podwyższony standard wymagań akustycznych zgodny z klasą AQ-1 wg. PN-B-02151-5. „Prywatność akustyczna” gwarantuje, że ani my nie słyszymy bliższych czy dalszych sąsiadów, ani oni nie słyszą nas, co wszystkim daje poczucie spokoju.

W jak najlepszym świetle

Wysokie parametry akustyczne to nie wszystko. Dom stworzony w standardzie Multi Comfort Saint-Gobain w inteligentny sposób korzysta z promieniowania słonecznego oraz dostosowuje się do zmiennych warunków, co również ma niebagatelne znaczenie dla samopoczucia ludzi. Naturalne światło jest najlepsze dla samopoczucia i funkcjonowania człowieka.

W budynkach tworzonych w standardzie Multi Comfort Saint-Gobain zwracamy uwagę na właściwe doświetlenie i wykorzystanie światła naturalnego poprzez zapewnienie dużej ilości przeszkleń oraz odpowiednie usytuowanie obiektu względem stron świata. W efekcie otrzymujemy jasne wnętrza i gwarancję widoków na zewnątrz, co pozwala mieszkańcom domów żyć w bliskości i harmonii z naturą - opowiada Piotr Wereski z Multi Comfort Saint-Gobain.

Nie za zimno, nie za ciepło

Parametry przyjęte dla nowoczesnego budownictwa zapewniają w domach powstających w standardzie Multi Comfort Saint-Gobain odpowiednią temperaturę. We wnętrzach spędzamy do 90% swojego czasu, a ciało ludzkie jest wrażliwe na zimno, przegrzanie i gwałtowne zmiany temperatury. Utrzymanie stałej i odpowiedniej temperatury okazuje się nawet bardziej istotne niż by się mogło wydawać.

Kluczowe jest więc zaprojektowanie dobrze zaizolowanych przegród zewnętrznych budynku oraz świadome projektowanie przegród przeszklonych, gwarantujących maksymalna ilość światła widzialnego z selektywną, dostępną tylko w sezonie grzewczym transmisją energii cieplnej do wnętrza budynku.

Dodatkowo istotne jest użycie najlepszych materiałów oraz zapewnienie z jednej strony właściwiej szczelności, a z drugiej – wentylacji. Ten proces przeprowadzony prawidłowo zapewni stałą, optymalną temperaturę, zapobiegnie przegrzewaniu się pomieszczeń oraz zmniejszy konieczność stosowania zużywających prąd urządzeń klimatyzacyjnych.

By oddychać pełną piersią

Dom, w którym człowiek może naładować akumulatory oraz odprężyć ciało i umysł nie obejdzie się bez dobrej jakości powietrza. Zaduch w letnie dni, nieodpowiednia wilgotność we wnętrzach, przenoszenie kurzu podczas wietrzenia pomieszczeń, długie utrzymywanie się w całym domu zapachów dobiegających z kuchni – to wszystko w obiektach budowanych według standardu Multi Comfort Saint-Gobain jest możliwe do wyeliminowania. Wilgotność powietrza utrzymywana jest w nich na najlepszym dla ludzi poziomie: od 35 do 60%, a średnie stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniach jest ograniczane do minimum.

Standard oferowany przez Multi Comfort Saint-Gobain jest spełnieniem mieszkaniowych marzeń, ale tak naprawdę tworzy warunki, których zawsze oczekiwaliśmy i do których, może nawet nieświadomie, nieustannie dążyliśmy. Życie w zdrowiu i komforcie to bowiem naturalna potrzeba człowieka.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także