×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Domy szkieletowe: w dwa miesiące do stanu deweloperskiego

Domy szkieletowe: w dwa miesiące do stanu deweloperskiego

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
21 paź 2019 14:52

Domy szkieletowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Czym charakteryzuje się ta technologia, o czym warto wiedzieć decydując się na dom z drewna, jakie są przewagi tego rozwiązania nad domami murowanymi rozmawiamy z Piotrem Góralczykiem, prezesem zarządu RISER.domy.

RISER.domy buduje domy jednorodzinne w dwóch technologiach – murowanej i drewnianej. Skąd decyzja, aby wprowadzić do oferty domy drewniane?
Przyszłość budownictwa stoi pod znakiem ekologii, odnawialnych materiałów oraz stałego zmniejszania degradacji środowiska naturalnego. Jesteśmy pewni, że oferowana przez nas technologia będzie miała pozytywny wpływ na środowisko oraz zdrowie społeczeństwa. W ostatnich kwartałach odnotowaliśmy duży wzrost zapytań o budowę domu w technologii szkieletowej, co daje również dużą możliwość rozwoju. Naszą dewizą, hasłem przewodnim firmy jest „kompleksowa budowa domu”. W tym krótkim haśle nie ograniczamy się do technologii, chcemy by klient mógł wybierać, na podstawie wiedzy, przekonania i preferencji, technologię w której stanie jego dom. W końcu to zadowolenie inwestora jest najważniejsze w procesie budowlanym. To on będzie mieszkać w nim wiele lat i chcemy ten okres mu umilić najbardziej, jak to możliwe. Jesteśmy pewni, że poszerzenie oferty o solidną i sprawdzoną technologie na to pozwoli.

Ile wybudowaliście domów? Czy jest jakaś cecha, która wyróżnia was spośród konkurencji na rynku?
Spółka RISER.domy jest obecna na rynku od 2013 roku. W tym czasie wybudowaliśmy ponad 115 domów, zarówno w technologii murowanej jak i drewnianej. To, co doceniają nasi klienci i o czym mówią wprost, to kompleksowość usług, jaką oferujemy. Nasi architekci już od pierwszych spotkań służą swoim doświadczeniem zarówno przy przygotowaniu i złożeniu dokumentów urzędowych, jak
i opracowaniu projektu budowlanego. Posiadamy doświadczoną kadrę budowlaną, która zadba o dobór najlepszych materiałów i technologii stawianego budynku, a wszystko to pod okiem dedykowanego kierownika budowy. Jako jedyni oferujemy klientom podgląd budowy on-line, dzięki której można śledzić postępy prac z dowolnego miejsca na ziemi. Wszystkie nasze budowy oddawane są według przygotowanego wspólnie z klientem harmonogramu. Kompleksowa budowa domu, którą oferujemy, daje inwestorowi poczucie spokoju, ponieważ zdejmuje z niego obowiązek osobistego i ciągłego nadzorowania budowy.

W jakiej technologii powstają domy szkieletowe RISER.domy? Jakie drewno jest wykorzystywane do budowy? Jakie są zalety domów szkieletowych?
Domy szkieletowe budujemy w technologii ciężkiej – obecnie najodporniejszej. Do budowy wykorzystujemy wyłącznie certyfikowane drewno KVH, które sprowadzamy z Austrii. Jest to specjalne drewno konstrukcyjne wykorzystywane w najnowocześniejszym budownictwie. Dzięki umartwieniu jest ono odporne na insekty, grzyby i pleśń. Nasze domy szkieletowe mają szereg zalet. Pierwszą, niewątpliwie ważną, jest bezpieczeństwo. Stosujemy najwyższej jakości drewno konstrukcyjne KVH – suszone komorowo, czterostronne strugane i fazowane na krawędziach. Drugą zaletą są użyte materiały – wyłącznie certyfikowane, dzięki czemu mamy pewność, że wybudowany przez nas dom wykonany jest z najwyższej jakości materiałów. Nasze domy szkieletowe są również energooszczędne, wysoko izolacyjne termicznie, a koszty eksploatacji są na naprawdę niskim poziomie. Nasze domy są ekologiczne. Dzięki zastosowaniu naturalnych surowców ograniczamy emisję CO2 do atmosfery oraz zapewniamy zdrowy mikroklimat wewnątrz budynku. Domy szkieletowe można budować o każdej porze roku, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Wielu inwestorów obawia się, że domy szkieletowe mogą nie być dostosowane do naszych warunków klimatycznych – czy wasza technologia jest odpowiedzią na te obawy? Czym wyróżniają się domy szkieletowe RISER.domy?

Nasze konstrukcje szkieletowe nie odbiegają wytrzymałością od domów murowanych. Dodatkowo przeprowadzamy badania, m.in. na ssanie i parcie wiatru, co jeszcze bardziej utwierdza nas
w przekonaniu, że w obecnych czasach, gdy pogoda jest nieprzewidywalna, nasze domy szkieletowe będą stać przez długie lata. Jest to możliwe między innymi dzięki zastosowaniu konstrukcji ciężkiej oraz specjalnym łącznikom przy podwalinach budynku.

Domy szkieletowe cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Czego poszukują inwestorzy? O co najczęściej pytają? Na czym im najbardziej zależy?
Czas budowy to niewątpliwy plus rozwiązania szkieletowego - stan surowy otwarty to zaledwie kilka dni pracy naszej ekipy budowlanej. Stan deweloperski to niecałe dwa miesiące. Inwestorzy poszukują również jakości – nie chcą domów, które z biegiem lat stracą swoje właściwości z czasu przekazania kluczy. Nie dziwimy się, że inwestorzy boją się takich rzeczy jak palność drewna lub trwałość konstrukcji. Jednak przedstawiając badania, certyfikaty i opowiadając o konstrukcji, a finalnie zabierając na nasze szkieletowe budowy, te obawy natychmiastowo zostają rozwiane. Niejednokrotnie spotkaliśmy się z sytuacją, że wyjątkowo „zatwardziali” zwolennicy domów murowanych po rozmowie  z nami podpisali umowy na dom szkieletowy z naszą firmą.

Jak wygląda proces wyboru projektu i proces budowy? Ile trwa budowa, jakie są jej etapy?
Nasi klienci mogą skorzystać z kilku opcji: przyjść z własnym projektem, wybrać jeden z naszego biura architektonicznego lub stworzyć go od podstaw z naszymi projektantami. Każdorazowo wymagana jest jego adaptacja do warunków gruntowych, jednak dzięki doświadczeniu i wykwalifikowanej kadrze nie powoduje to żadnych problemów. Po podpisaniu umowy umawiamy się na realizację budowy w danym terminie, także nie ma możliwości, by inwestor nie zamieszkał w swoim domu w czasie, o którym początkowo myślał. A ma na to naprawdę mało czasu – domy szkieletowe powstają rekordowo szybko – od kilku dni do 2 miesięcy, w zależności od rodzaju podpisanej umowy.

W międzyczasie przy współpracy z inwestorami dobieramy najkorzystniejsze materiały i produkty, by dom, w którym zamieszkają, spełniał ich wszystkie oczekiwania. Zawsze służymy pomocą i radą w sytuacjach wątpliwych – zdajemy sobie sprawę, że nie każdy musi być ekspertem budowlanym. Wiemy również, jak cennym zasobem jest czas. Dlatego też wspomagamy inwestorów w procesach zebrania potrzebnych dokumentów do rozpoczęcia budowy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych inwestorów uruchomiliśmy też innowacyjne rozwiązania technologiczne, takie jak dziennik budowy online czy kamera internetowa, dzięki czemu wszelkie postępy na placu budowy mogą monitorować  z ekranu swojego smartphone’a, niezależnie od tego, gdzie się znajdują w danym momencie.

Czy to prawda ze projektujecie za darmo? Na jakie dodatkowe korzyści mogą liczyć wasi klienci?
Niezależnie jakiej wielkości oraz w jakiej technologii budujemy dom, nasi klienci mogą korzystać ze specjalnie przygotowanego pakietu korzyści. Składa się on z bezpłatnego projektu architektonicznego, prowadzenia budowy przez kierownika budowy oraz dedykowanego opiekuna budowy, ubezpieczenia budowy przed ryzykami budowlanymi oraz skutków anomalii pogodowych, gwarancji stałej ceny (materiałów budowlanych, użycia sprzętu oraz robocizny) oraz voucherów rabatowych do okolicznych sklepów.

A czy można powiedzieć, że któraś technologia jest „lepsza” od drugiej?
Zdecydowanie nie. Każda z nich ma niewątpliwie wiele zalet, z czego co najmniej kilka nakłada się na siebie. Dla przykładu, domy w technologii murowanej i szkieletowej mają taką samą żywotność wynoszącą około 50-70 lat, oczywiście przy odpowiednim użytkowaniu, dbałości o konstrukcje według zaleceń. Każda z oferowanych przez nas technologii ma podobne możliwości adaptacyjne oraz nośności ciężaru. Popularność technologii murowanej przekłada się na wiele projektów, które dostępne są na rynku. Dla naszych architektów adaptacja projektu do oferowanej przez nas technologii szkieletowej nie stanowi żadnego problemu. 

W dniach 15-17 listopada w Katowicach odbędzie się 1. edycja 4 Buildings, wyjątkowego wydarzenia dedykowanego innowacyjnym i proekologicznym technologiom i rozwiązaniom dla budownictwa. Firma RISER.domy będzie jednym z partnerów wydarzenia. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także