PARTNER PORTALU
Domy z prefabrykatów. Poznaj możliwości ciepłej i szybkiej technologii

Domy z prefabrykatów. Poznaj możliwości ciepłej i szybkiej technologii

Autor: Katarzyna Masłowska
03 lip 2019 13:37

Dom wybudowany w technologii prefabrykowanej jest ciepły i zdrowy. Dodatkowo do zastosowania prefabrykatów keramzytowych zachęca krótki czas budowy. O zaletach tej technologii i stopniowym wzroście zainteresowania „domami z klocków” mówi Jakub Dębowski, autoryzowany przedstawiciel handlowy firmy Abakon, prelegent wydarzenia 4Buildings (www.4buildings.pl).

Technologia budowy z prefabrykatów keramzytowych jest mało znana wśród polskich inwestorów. Proszę ją pokrótce scharakteryzować.

Jakub Dębowski: Technologia prefabrykacji polega na tym, że ściany zamiast na placu budowy wykonywane są w fabryce, po czym przywożone na budowę i tam montowane za pomocą dźwigu. W ten sposób w dużym stopniu ograniczamy ewentualne błędy wykonawcze: równość ścian, piony ścian i tym samym uzyskujemy wymiarowe pomieszczenia.

Przez prefabrykację ograniczamy do minimum prace mokre, co ma wpływ na czas budowy. Ściana keramzytowa jest niczym innym jak ciężką ścianą ceramiczną, tylko wykonaną w monolicie i posiadającą wiele dodatkowych elementów i zalet, jakich nie mają ściany wykonywane w technologii tradycyjnej.

Czym charakteryzuje się dom wybudowany w technologii prefabrykatów keramzytowych?

Największą zaletą jest fakt, że dom wykonany w tej technologii jest domem bardzo zdrowym i ciepłym. Oczywiście, żeby uzyskać jak najmniejsze zapotrzebowanie energetyczne budynku wykonujemy niezbędne do tego izolacje pionowe i poziome.

Domy wykonane z prefabrykatów keramzytowych mają bardzo dużą akumulację cieplną, co przekłada się na oszczędności podczas sezonu grzewczego (ściany długo oddają zakumulowane ciepło). Czas budowy – w zależności od projektu domu – waha się od 3 do 6 miesięcy.

Ściany domu jesteśmy w stanie zamontować na wcześniej wykonanej płycie fundamentowej w ciągu kilku godzin. W tej technologii inwestor nie musi czekać na fachowców – murarzy, czy też na dostępność materiałów budowlanych – wszystko wykonujemy kompleksowo od projektu, pozwolenia na budowę do momentu oddania domu do użytkowania.

W jaki sposób stosowana przez Państwa technologia wpisuje się w trendy budowania w duchu ekologicznym i zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju?

Ciekawostką jest to, że jedne z pierwszych domów pasywnych powstały właśnie w tej technologi. Domy z keramzytu bardzo dobrze wpisują się w nurt zrównoważonego rozwoju. Po pierwsze: ściany wykonane są tylko z naturalnych materiałów. Dodatkowo wolne są od wilgoci i pleśni, a poza tym w żaden sposób nie oddziałują negatywnie na środowisko naturalne.

Każdy z naszych domów może być domem mniej lub bardziej eko, ale to już zależy od właścicieli domu i od tego, czy sam dom uzbroją w urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. To od nas zależy przyszłość naszego wspólnego środowiska naturalnego i dlatego zawsze służymy profesjonalnym doradztwem w tym zawiłym temacie – ekologii.

Dlaczego budownictwo prefabrykowane w Polsce jest mało popularne, w porównaniu chociażby do Skandynawii czy Niemiec? 

Budownictwo prefabrykowane w Polsce, ogólnie mówiąc, jest w dalszym ciągu mniej popularne od tak zwanego budownictwa tradycyjnego. Kraje Skandynawii czy też Niemcy mają naleciałości i przyzwyczajenia pokoleniowe. Podobnie jest też u nas w kraju. Dla zobrazowania tematu, na początku działalności nasza firma budowała rocznie około 10 domów, obecnie realizujemy ich ponda 150 (16 lat działalności).

Trendy jak widać się zmieniają. Jest to tym bardziej optymistyczna dla naszej branży sytuacja, że przy obecnym niedostatku dobrych wykonawców/fachowców wznoszących domy w technologiach tradycyjnego murowania, prefabrykacja w dużej części eliminuje ten problem. Z kolei nasza technologia łączy metodę tradycyjną z technologią szybkiego budownictwa. Jednym słowem prefabrykacją idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą mieć domu w konstrukcji lekkiej drewnianej, a zależny im na czasie budowy i zaletach technologi tradycyjnej ciężkiej.

O budownictwie prefabrykowanym oraz budynkach zeroenergetycznych, efektywności energetycznej i energii odnawialnej w budownictwie i innych technologiach budowlanych przyszłości będziemy rozmawiać w trakcie 4 Buildings - nowego wydarzenia Grupy PTWP, zaplanowanego w dniach 15-17 listopada w MCK w Katowicach, na które już dziś zapraszamy: www.4buildings.pl.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także