×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ekologiczne budownictwo modułowe!

Ekologiczne budownictwo modułowe!

Autor: PropertyDesign.pl
23 wrz 2019 10:19
Aktualizacja: 23 wrz 2019 10:28

Firma DMDmodular stawia na ekologię w swoich projektach obiektów modułowych. "Budownictwo modułowe, dzięki temu, że wykonywane jest w środowisku zamkniętym - zakładzie produkcyjnym - już na samym starcie jest bardziej ekologiczne od tradycyjnego" - zauważa Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes DMDmodular.

Od początku 2021 roku zaczną obowiązywać surowsze wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków. Norma dotycząca zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, czyli ilość energii koniecznej do zaspokojenia wszystkich potrzeb, zostanie obniżona z 95 kWh/m2 rocznie, do 70 kWh/m2. Będzie to wartość bardzo zbliżona do budownictwa energooszczędnego, gdzie wskaźnik ten jest równy 40 kWh/m2 rocznie. Dla porównania - w przypadku budownictwa pasywnego wartość ta wynosi poniżej 15 kWH/m2.

Budownictwo modułowe, dzięki temu, że wykonywane jest w środowisku zamkniętym - zakładzie produkcyjnym - już na samym starcie jest bardziej ekologiczne od tradycyjnego. Taki sposób budowania istotnie eliminuje emisję CO2, a także pozwala na bardziej zoptymalizowaną gospodarkę materiałami. W procesie wytwarzania opartego na technologii modułowej powstaje mniej odpadów, ponieważ podczas produkcji w fabryce są one eliminowane przez recykling, kontrolę zapasów i ochronę materiałów budowlanych. Chcemy jednak iść dalej w dziedzinie energooszczędności czy ochrony środowiska i przygotować się do zmian, jakie wkrótce nastąpią na rynku budowlanym – mówi Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes DMDmodular.

Firma już teraz stosuje materiały budowlane i wykończeniowe, których produkcja oraz właściwości użytkowe nie wpływają negatywnie na środowisko choćby przez nieemitowanie szkodliwych związków takich jak formaldehydy. Szereg stosowanych materiałów, takich jak stal, blacha, MFP nadaje się do recyklingu. Dodatkowo prace w fabryce są realizowane przy użyciu technologii suchych, dzięki którym eliminuje się możliwość uwięzienia dużej ilości wilgoci w nowej konstrukcji obiektu, co ma wpływ na warunki zdrowotne w tak przygotowanych pomieszczeniach. Efektem tego jest tworzenie obiektów, które zapewniają zdrowe warunki oraz komfort użytkowania.

DMDmodular jest obecny na rynku w całej Unii Europejskiej oraz w USA, gdzie kwestie energooszczędności są bardzo istotne dla inwestorów. Szacuje się, że ponad połowa domów budowanych w USA to domy energooszczędne, zaś dla Polski ten wskaźnik jest niższy niż 10 proc.

Już dziś pracujemy z materiałami, które wybieramy również pod kątem energooszczędności i ochrony środowiska. Wymusza to nasza obecność na rynkach zagranicznych oraz procesy certyfikacyjne prowadzone przez zagraniczne jednostki w których spółka DMDmodular uczestniczy. To niezwykle ważne dla naszej organizacji, że dzięki rozwiązaniom modułowym możemy skutecznie chronić środowisko. Produktem spółki bardzo docenianym przez zagranicznych inwestorów pod względem właśnie podejścia do ekologii i energooszczędności jest produkt A46V z serii Smart Living dedykowany parkom rekreacyjnym – podkreśliła Ewelina Woźniak-Szpakiewicz.

Firma DMDmodular ma na koncie realizację wielu obiektów modułowych w Polsce i na świecie. W ostatnim czasie spółka informowała o trzech umowach na dostarczenie modułowych apartamentów, które wzmocnią ofertę noclegową operatora parków rekreacji w Niemczech i Holandii. Firma realizuje również kontrakt, w ramach którego dostarczy pokoje hotelowe w standardzie 4-gwiazdkowym „pod klucz” dla powstającego w Nowym Jorku hotelu dla sieci AC Hotel by Marriott.

O budownictwie modułowym oraz budynkach zeroenergetycznych, efektywności energetycznej i energii odnawialnej w budownictwie i innych technologiach budowlanych przyszłości będziemy rozmawiać w trakcie 4Buildings - nowego wydarzenia Grupy PTWP, zaplanowanego w dniach 15-17 listopada w MCK w Katowicach, na które już dziś zapraszamy: www.4buildings.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także