×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ekologiczne budynki: rola nowoczesnych instalacji wodnych i grzewczych

Ekologiczne budynki: rola nowoczesnych instalacji wodnych i grzewczych

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 23 wrz 2019 10:15
Zaktualizowano: 23 wrz 2019 10:29

Zrównoważone budownictwo wiąże się nie tylko z zastosowaniem technologii obniżających zużycie energii, ale też ograniczeniem oddziaływania na środowisko naturalne poprzez wykorzystanie surowców odnawialnych oraz wszelkich proekologicznych rozwiązań w procesie budowy. O tym, jaką rolę pełnią nowoczesne systemy do instalacji wodnych i grzewczych w zrównoważonych i ekologicznych budynkach mówi Wojciech Baryła, menadżer sprzedaży z firmy Nueva Terrain Polska, która będzie partnerem wydarzenia 4Buildings.

Jak oferowane systemy do instalacji wodnych i grzewczych wpisują się w trend zielonego i zrównoważonego budownictwa?

Nowoczesne systemy do instalacji wodnych i grzewczych, takie jak Terrain SDP wyróżniają te same, trzy najistotniejsze cechy, którymi charakteryzuje się budownictwo zrównoważone.

Po pierwsze stosowanie systemu Terrain SDP jest opłacalne. Po drugie nie powoduje wykluczeń społecznych, tak samo jak budownictwo zrównoważone. Po trzecie, wykorzystując go w możliwie najmniejszym stopniu oddziałujemy na środowisko. Żeby lepiej zobrazować oddziaływanie Terrain SDP na środowisko w jego cyklu życia, przytoczę rezultaty badań prowadzonych przez Politechnikę Berlińską.

Na potrzeby ich wykonania, celowo zaadaptowano 16 piętrowy budynek z instalacją centralnego ogrzewania pracującą pod ciśnieniem 4 bar. Rozważano 6 rożnych instalacji, każda wykonana z innego materiału miedzi, stali nierdzewnej, PEX, PP-R, PB, PVC-C. Wyniki badań jasno wskazują cechy zrównoważone sytemu TERRAIN SDP.

Grafiki obrazujące zagadnienie wykorzystania polibutylenu (PB), z którego wykonany jest system Terrain SDP jasno prezentują, że materiał ten nie tylko w najmniejszym stopniu oddziałuje negatywnie na środowisko, ale też wymaga o wiele mniejszych nakładów energii przy produkcji.

Czym wyróżniają się produkty z systemu Terrain SDP pod względem zastosowania innowacyjnych materiałów i technologii oraz sposobu montażu w porównaniu z ogólnie dostępnymi, konkurencyjnymi produktami?

System Terrain SDP jest bardzo łatwy i szybki w montażu. To przekłada się na niskie nakłady pracy oraz brak konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi. Ponadto, podczas wykonywania instalacji w systemie Terrain SDP istnieje znikome zagrożenie powstania błędu przy tworzeniu złącza. Ten fakt doceniają profesjonalni instalatorzy.

System wykazuje też znikome opory hydrauliczne. Cechuje go wysoka odporność na szereg czynników fizycznych i chemicznych. Niespotykana niezawodność jest potwierdzona gwarancją producenta, międzynarodową polisą (2 mln EUR na każe zdarzenie) oraz międzynarodowymi referencjami. Instalacje polibutylenowe uchodzą za najtrwalsze instalacje po 50-ciu latach użytkowania. Terrain SDP jest kompatybilny ze wszystkimi nowymi technologiami, a zalety jego szybkozłączy wykorzystywane są w budownictwie prefabrykowanym i modułowym.

Więcej o nowoczesnych materiałach budowlanych będziemy mówić w trakcie 4Buildings w dniach 15-17 listopada 2019 roku w Katowicach. Zapraszamy.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także