×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ekologiczne skrzynki uliczne: pomysł na ograniczenie emisji dwutlenku węgla

Ekologiczne skrzynki uliczne: pomysł na ograniczenie emisji dwutlenku węgla

Autor: Radosław Zieniewicz
23 wrz 2019 10:02
Aktualizacja: 23 wrz 2019 10:26

O wykorzystaniu tworzyw sztucznych w produkcji "ekologicznej" armatury wodno-gazowej, stosowanej w sektorze "zrównoważonego" budownictwa mówi mgr inż. Christopher Saternus, członek zarządu w firmie EXIP. Ekspert przybliża też, jakie wymagania stawiane są szczelnym przejściom przez przegrody budowlane oraz połączeniom PE/Stal i skrzynkom ulicznym.

W jaki sposób można wykorzystać produkty EXIP w sektorze zielonego lub zrównoważonego budownictwa?

Do produkcji firma EXIP używa tylko materiałów ze zweryfikowanych i certyfikowanych źródeł. W przypadku tworzyw sztucznych do produkcji skrzynek ulicznych wykorzystujemy tylko regranulaty, które nadają się do wielokrotnego użytku i są łatwe w recyklingu. Z tego względu materiały te są absolutnie opłacalne. Wprowadzając na rynek skrzynki uliczne z tworzywa sztucznego (wypierając przy tym skrzynki żeliwne) ograniczyliśmy emisję CO2. Całkowite koszty łącznie z produkcją, zabudową, żywotnością produktu są mniejsze niż przy dotychczasowych rozwiązaniach.

Dla porównania: typowa skrzynka uliczna wykonana z żeliwa np. wg. DIN4057 waży 10 kg. Skrzynka uliczna z PE-HD waży tylko 2,8 kg. Różnica w ciężarze to 72%. Wynik to między innymi wzrost bezpieczeństwa pracy, łatwość transportu (mniejszy tonaż ładunków) oraz łatwość montażu.

041394.jpg
041394.jpg

Większość emisji CO2 pochodzi z wydobycia surowców, produkcji, transportu i recyklingu. Źródło: EXIP.

Czym wyróżniają się wasze produkty pod względem zastosowania innowacyjnych materiałów i technologii oraz sposobu montażu?

Firma EXIP od ponad 25 lat zajmuje się produkcją wysokiej jakości armatury wodno-gazowej – w tym głównie tzw. przejść szczelnych. Doświadczenie oraz produkcja na nowoczesnych maszynach sterowanych numerycznie gwarantuje najwyższą dokładność oraz jakość wykonywanych produktów. Wszelkie punkty w budynkach, gdzie wprowadzane są rurociągi, przewody elektryczne bądź telekomunikacyjne w myśl prawa budowlanego powinny gwarantować bezpieczeństwo obiektu. Wykonywane przyłącza powinny być wykonane w sposób szczelny oraz umożliwić niewielki ruch rurociągu (w przypadku odchylania się rurociągu). System przepustów uszczelniających firmy EXIP uprościł oraz przyspieszył proces przeprowadzania rur oraz kabli przez przegrody budowlane. Dzięki specjalnej konstrukcji oraz specjalnemu kształtu profilu elastomeru "EXIP Multi Grip System" – skręcone uszczelnienie skutecznie wypełnia przestrzeń pomiędzy rurociągiem a otworem.

Gwarantując przy tym:

- szczelność przed naporem wody,
- szczelność przed przedostawaniem się gazu,
- zabezpieczenie przed przedostaniem się do budynku szkodników (np. mrówek itp.),
- redukcję poziomu hałasu i drgań,
- szczelność przy niewielkim odchylaniu się rurociągu, 
- dodatkowo przejścia szczelne EXIP są w stanie zniwelować skutki wybuchu.

Przepust rury przez ścianę z zamontowanymi dwoma pierścieniami EXIP typ A. Źródło: EXIP

A jak przebiega montaż  takiego przejścia?

Montaż przejść szczelnych jest szybki i prosty (uszczelnienia zabudowuje się w osłonie stalowej, rurze PVC, w polimerobetonie lub bezpośrednio w wywierconym otworze). Dzięki systemowi Back-thread, końce śrub podczas dokręcania przejścia szczelnego, przesuwają się w głąb muru, pozostając estetycznym  a zarazem bezpiecznym rodzajem uszczelnienia. Nie ma możliwości skaleczenia się poprzez wystający element przejścia szczelnego. Tak wykonane przejście nie wymaga przeprowadzania dodatkowych inspekcji.

Niestety jeszcze w dzisiejszych czasach możemy spotkać się z nieestetycznym wprowadzeniem rurociągów oraz kabli do obiektów – np. poprzez stosowanie pianki montażowej czy zatykanie otworów szmatami bądź gazetami.

Zalanie obiektów gdzie znajdują się nowoczesne urządzenia bądź maszyny pociąga za sobą ogromne straty materialne. Koszty odnowienia niejednokrotnie mogą przekroczyć dziesiątki tysięcy złotych. Dzięki produktom EXIP obiekty mogą być zabezpieczone na stałe. Nasze produkty poddawane są rygorystycznym testom jakości i bezpieczeństwa. Dzięki temu każde nasze uszczelnienie otrzymuje 10 letnią gwarancję jakości.

O budownictwie modułowym oraz budynkach zeroenergetycznych, efektywności energetycznej i energii odnawialnej w budownictwie i innych technologiach budowlanych przyszłości będziemy rozmawiać w trakcie 4Buildings - nowego wydarzenia Grupy PTWP, zaplanowanego w dniach 15-17 listopada w MCK w Katowicach, na które już dziś zapraszamy: www.4buildings.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także