Rozwój ekologii zwiększy zainteresowanie dachami zielonymi

Rozwój ekologii zwiększy zainteresowanie dachami zielonymi

Autor: Anna Sołomiewicz
16 wrz 2019 14:59

Wraz z rosnącą świadomością społeczeństwa w tematach ekologii i dbania o środowisko, rośnie również zainteresowanie zielonymi dachami. Decydując się na taki dach trzeba jednak zadbać o jego odpowiednie odwodnienie. Między innymi właśnie o tym rozmawialiśmy z Waldemarem Gwiazdowskim, współwłaścicielem firmy Wirex, która weźmie udział w wydarzeniu 4 Buildings.

Dlaczego decydując się na dach zielony trzeba zadbać o specjalistyczne odwodnienie?

Dachy zielone to skomplikowane układy warstw, uwzględniające roślinność, a ta wymaga wody. Każde zastosowane podłoże do dachów zielonych posiada zdolności do kumulowania wody, jednakże jej nadmiar, może zaszkodzić konstrukcji dachu. System odwodnienia tego typu dachów wymaga nieco innego rozwiązania - takiego by odpływ wody był równomierny, ze wszystkich warstw, ale uwzględniający potrzeby roślinności.

Czy nie można zastosować klasycznych spustów do zwykłych dachów?

Same wpusty klasyczne nie są przydatne do dachów zielonych. Konieczne jest zastosowanie produktów zapobiegających zatykaniu instalacji liśćmi, glebą, żwirem.

Czy może Pan przybliżyć, czym różni się odwodnianie dachów zielonych od klasycznych?

Układ warstw dachu zielonego jest bardziej skomplikowany – zwykle są to systemy odwrócone wymagające odprowadzenia wody z kilku warstw izolacyjnych . Wymagają również szeroko pojętego systemu drenaży, zabezpieczeń instalacji przed „inwazją„ korzeni, zatkaniem biomasą czy podłożem w którym rosną rośliny.

Czy widzi Pan szansę na popularyzację idei zielonych dachów w Polsce? Czy zauważa Pan większe zainteresowanie tą tematyką w ostatnich latach?

Rozwój ekologii, wzrost świadomości społeczeństwa, chęć kontaktu z naturą z pewnością jeszcze bardziej zwiększy zainteresowanie tematyką dachów zielonych wśród architektów i ich klientów. Już teraz widzimy, że budowa dachów zielonych, nawet takich które uwzględniają hodowlę pszczół w miastach, jest coraz bardziej popularna.

Jak wspomniałem , zainteresowanie jest ogromne. Potrzeba obcowania z naturą, zwiększenia powierzchni biologicznie czynnych w miastach, posiadania ogrodów nawet na najwyższych piętrach budynków, powoduje, że zainteresowanie tym wcale niełatwym tematem jest coraz większe. Należy jednak pamiętać, że właściwe zaprojektowanie dachu zielonego z prawidłowym odwodnieniem jest kluczowe dla bezpieczeństwa budynku.

Jak istotne w Państwa działalności są idee zrównoważonego rozwoju i ekologii?

Wszystkie systemy odwadniające, produkowane przez firmę DALLMER, służą poprawie zrównoważonego rozwoju. Wprowadzamy na rynek tylko takie produkty, które są trwałe, nie wymagają wymiany przez wiele lat, a przy tym są łatwe w montażu, usprawniają projektowanie, a także służą do prawidłowej gospodarki wodnej. Przystosowanie systemów do odprowadzania wód z różnych warstw izolacyjnych, nadal nie jest oczywiste dla wielu osób. Nieprawidłowe montaże różnych typów wpustów odwadniających prowadzą wielokrotnie do kompletnej degradacji pokryć dachowych i konieczności ich wymiany, a to się wiąże z utylizacją trudnych odpadów – folii, bitumów, tworzyw sztucznych. Wspomagamy szkoleniami i pomocą w prawidłowym projektowaniu oraz pomocą na etapie wykonawczym.

Dziękuję za rozmowę

O dachach zielonych, efektywności energetycznej i energii odnawialnej w budownictwie oraz innych technologiach budowlanych przyszłości będziemy rozmawiać w trakcie 4Buildings - nowego wydarzenia Grupy PTWP, zaplanowanego w dniach 15-17 listopada w MCK w Katowicach, na które już dziś zapraszamy: www.4buildings.pl.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także