×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
W smartdom zwyczajnie nie opłaca się nie zainwestować

W smartdom zwyczajnie nie opłaca się nie zainwestować

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
Dodano: 10 wrz 2019 09:37
Zaktualizowano: 13 wrz 2019 13:08

Jak mądrze wybrać system inteligentnego sterowania budynkiem? Co dają nam smartdomy? Czy powinniśmy się obawiać o bezpieczństwo naszych danych? O mądrym wyborze "mądrej" automatyki domowej rozmawiamy z Adrianem Wieczorkiem, właścicielem firmy I-Future, jednym z wystawców 4 Buildings 2019.

Na rynku jest coraz więcej systemów inteligentnej automatyki budynkowej. W jaki sposób wybrać ten najlepszy? Jak nie popełnić błędów przy tym ważnym wyborze wyborze?

System domu inteligentnego powinien być w pierwszej kolejności bezpieczny, w drugiej - otwarty. Bezpieczeństwo oznacza, że automatyka nie zawiedzie nas w czasie awarii jednego elementu, co gwarantują systemy rozproszone. Z kolei otwarty system posiada ogólnoświatowe standardy komunikacji, za pomocą których może się komunikować z zewnętrznymi urządzeniami i systemami. Takimi standardami są, na przykład, ModBus, KNX, Dali, MQTT itp. Te cechy spełnia właśnie system AMPIO, który jako I-Future oferujemy.

Jakie faktyczne zalety niosą dla mieszkańców smart domy? 

Współczesna automatyka domowa potrafi bardzo wiele. Wymienię tylko kilka bardzo przyziemnych funkcjonalności. Należy do nich ograniczenie liczby włączników i zastąpienie kilku czy nawet kilkunastu włączników jednym lub dwoma w każdym pomieszczeniu. Warto wymienić także sterowanie oświetleniem z każdego miejsca, dostęp do instalacji z poziomu telefonu, możliwość natychmiastowej zmiany funkcjonalności każdego włącznika w dowolnej chwili, precyzyjne utrzymywanie temperatury w każdym pomieszczeniu niezależnie, integracja z systemami wentylacyjnymi, sterowanie roletami czy żaluzjami (zmiana kąta lameli w zależności od stopnia nasłonecznienia czy zapotrzebowania na światło).

Jakie nadchodzące trendy Państwo widzą jako eksperci w tej dziedzinie?

Zauważamy, że z roku na rok coraz więcej inwestorów stosuje instalacje inteligentnej automatyki. Świadomi inwestorzy wiedzą, że zwyczajnie nie opłaca się jej nie zastosować w nowym budynku, zwłaszcza że ceny są już przystępne dla przysłowiowego Kowalskiego. Technologia domu inteligentnego mocno się rozwija, jest coraz tańsza, a co więcej, coraz więcej sprzętu RTV i AGD pozwala na integrację z systemami automatyki budynkowej.

Inteligentne systemy mogą budzić obawy, związane między innymi z ochroną prywatności czy niebezpieczeństwem przejęcia kontroli nad urządzeniami zdalnie sterowanymi. Czy niepokój jest w tym przypadku uzasadniony? Jak zadbać o bezpieczeństwo danych?

Wszystko zależy od wyboru systemu. Przede wszystkim jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy unikać urządzeń bezprzewodowych, ponieważ miniaturyzacja powoduje, że nie są one tak trwałe jak systemy magistralne (przewodowe). Po drugie, lepiej zdecydować się raczej na wybór systemu o inteligencji rozproszonej. W ich przypadku o działaniu instalacji nie decyduje centrala czyli główny sterownik. W systemach rozproszonych każdy sterownik jest urządzeniem autonomicznym o własnej "inteligencji". Elementy te komunikują się pomiędzy sobą i na podstawie zaprogramowanych przez integratora algorytmów wykonują one odpowiednie czynności.

O nowych technologiach w architekturze i budownictwie będziemy rozmawiać w trakcie 4 Buildings - nowego wydarzenia Grupy PTWP, zaplanowanego w dniach 15-17 listopada w MCK w Katowicach, na które już dziś zapraszamy: www.4buildings.pl. Marki Ampio i I-Future znajdą się wśród wystawców wydarzenia.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także