×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wentylacja jest niezbędna

Wentylacja jest niezbędna

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
21 sie 2019 11:58

Mieszkamy w pomieszczeniach wyposażonych, umeblowanych, na podłogach mamy wykładziny, dywany. Nasze pomieszczenia są więc piękne, ale pamiętajmy, że z tych pozornie pięknych sprzętów nieustannie uwalniają się do powietrza związki formaldehydu oraz inne substancje chemicznie używane w ich produkcji. Mamy więc do czynienia z procesem ciągłym emisji wilgoci i zanieczyszczeń chemicznych, zaradzić więc temu może dobrze zaprojektowana wentylacja - mówi Krzysztof Nowak, wiceprezes zarządu, z-ca Dyrektora ds. Technicznych w firmie Uniwersal, która będzie partnerem wydarzenia 4Buildings.

Jakość powietrza we wnętrzu to temat często pomijany lub traktowany po macoszemu. Proszę powiedzieć dlaczego tak ważna jest wentylacja i dlaczego powinniśmy zwracać większą uwagę na jakość produktów instalowanych w budynkach?

Tak, chociaż to raczej pewna zaszłość, która gdzieniegdzie jeszcze pokutuje. Współczesne budownictwo na szczęście coraz bardziej rozumie potrzebę wysokiej jakości powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. O tym, że wentylacja jest ważna nie trzeba na szczęście już dzisiaj dużo pisać. Jest wiele artykułów, pisanych przez ekspertów, które o tym mówią. Również Światowa Organizacja Zdrowia postawiła tzw. tezę Syndromu Chorego Budynku, który w najprostszych słowach ujmując temat jest chory, gdy ma niewłaściwą wentylację. Osobiście na jakość powietrza w pomieszczeniach uczulam wszystkich naszych klientów. Zła jakość powietrza, niewydolna wentylacja to w konsekwencji: ból głowy, senność, brak energii do życia, ból w klatce piersiowej, alergie, astma. Jest również udowodnione, że bakterie typu Aspergilus (kropidlak), które mają tak duży wpływ na infekcje płucne wspaniale namnażają się w naszych mieszkaniach. Wilgoć jest dla nich wspaniałą pożywką, a działalność człowieka to nieustanne wydzielanie pary wodnej. Wszystkie czynności wykonywane w domu mycie, pranie, sprzątanie, gotowanie mają na to wpływ. Nie zapominajmy również, że proces oddychania to również wydzielanie wilgoci do powietrza, nie wspominając również o naszej skórze, która też przecież stale oddycha. Wilgoć to ten pierwszy aspekt.

Mieszkamy w pomieszczeniach wyposażonych, umeblowanych, na podłogach mamy wykładziny, dywany. Nasze pomieszczenia są więc piękne, ale pamiętajmy, że z tych pozornie pięknych sprzętów nieustannie uwalniają się do powietrza związki formaldehydu oraz inne substancje chemicznie używane w ich produkcji. Mamy więc do czynienia z procesem ciągłym emisji wilgoci i zanieczyszczeń chemicznych, zaradzić więc temu może dobrze zaprojektowana wentylacja. W naszej strefie klimatycznej czasami pokutuje stwierdzenie „grzać trzeba, wentylować niekoniecznie”. Ja jednak stwierdzam, że wentylować koniecznie trzeba. Ciepło jest potrzebne, ale wentylacja niezbędna.

Co oferują Państwo inwestorom, chcącym budować nowoczesne, energooszczędne domy?

Głównie pracujemy w wentylacji przemysłowej. Natomiast dla inwestorów budujących domy mieszkalne mamy jedną ofertę – wentylację hybrydową. Jest to bezszumowy sposób usuwania powietrza z pomieszczeń poprzez kanały zbiorcze lub indywidualne. To rozwiązanie zostało w tym roku nagrodzone godłem promocyjnym TERAZ POLSKA. Wentylator hybrydowy łączy zaletę wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej a zabudowany wewnątrz silnik elektryczny to dwubiegowa jednostka napędowa o mocy zaledwie 24W.

Dużą uwagę przykładają Państwo do wyglądu instalacji. Dlaczego to takie ważne?

Dobrze wyglądający produkt dobrze rokuje, jeśli chodzi o jego przydatność do wykonywanych przez niego działań. Takie motto zawsze nam towarzyszy gdy zaczynamy projektowanie nowego wentylatora. Muszę przyznać, że doświadczenie wskazuje, że słusznie. Projektant – konstruktor angażując się w projekt chce wydobyć z niego całe funkcjonalne piękno. Mowa tutaj o wydajności wentylatora w połączeniu z jego cichą pracą przy minimalnych poziomach zasilania energią elektryczną. By tego dokonać konieczna jest duża wiedza techniczna. Taki konstruktor nie pracuje jednak sam. W zespole z nim pracują dizajnerzy produktu, im również zależy na efekcie końcowym jakim jest ostateczna forma, wygląd prezentowany inwestorowi. To swoiste sprzężenie zwrotne nakręcające konstruktora technicznego do jeszcze większych starań by produkt od tej strony był doskonały.

Czym produkty Państwa firmy różnią się od innych dostępnych na rynku?

Staramy się, by produkt finalny był funkcją całej naszej wiedzy techniczno-wizualnej. Każdy nasz produkt dopracowujemy w szczegółach, aż do perfekcji. Spełnieni jesteśmy, gdy końcowy produkt był w każdym detalu doskonały, a tym samym ciągle dbamy o jego jakość. Naszą dewizą jest produkować wentylatory nieawaryjne. Tu muszę powiedzieć, że nasze produkty przechodzą wieloetapowy proces kontroli jakości i każdy wentylator zanim trafi do klienta przechodzi testy eksploatacyjne. To się naprawdę opłaca. Mamy ogromną ilość zadowolonych odbiorców i bardzo niski odsetek technicznych usterek eksploatacyjnych. Pozwala nam to znaleźć czas do dalszych prac koncepcyjno-projektowych ponieważ projektowanie wentylatorów jest naszą pasją.

Więcej o nowoczesnych rozwiązaniach budowlanych będziemy mówić w trakcie 4Buildings w dniach 15 - 17 listopada 2019 roku w Katowicach. Zapraszamy.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także