×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Zagłosuj na najbardziej zrównoważony budynek wielorodzinny w Polsce!

Zagłosuj na najbardziej zrównoważony budynek wielorodzinny w Polsce!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
24 paź 2019 10:39

Oto "wielka piątka" nominowanych w kategorii "Projekty - budynek wielorodzinny" w konkursie 4 Buildings Awards 2019. Który z nich zdobędzie nagrodę w trakcie gali towarzyszącej 4 Buildings 2019?

Konkurs 4 Buildings Awards 2019 wkroczył w kolejny etap. Poznaliśmy TOP 5 w każdej kategorii. Przedstawiamy nominowanych w kategorii "Projekty - budynek wielorodzinny". Organizatorzy chcą w niej nagrodzić budynki i przestrzenie zrealizowane w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju, z wykorzystaniem energii odnawialnej i nowatorskich technologii budowlanych, tak by tworzyły warunki do lepszego życia i pracy. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 15 listopada br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas wieczornej Gali towarzyszącej wydarzeniu 4Buildings (www.4buildings.pl).

POZNAJ NOMINACJE WE WSZYSTKICH KATEGORIACH I ODDAJ SWÓJ GŁOS JUŻ DZIŚ!

Osiedle Jaśminowy Mokotów – pierwszy i drugi etap
Inwestor: Skanska Residential Development Poland Sp. z o.o.
Wykonawca: Skansa SA
Projekt: Rolfe Judd Polska
Osiedle Jaśminowy Mokotów jest pierwszą budową w Warszawie zasilaną energią wiatrową. W czerwcu 2019 r. zostało drugą inwestycją mieszkaniową w Polsce z certyfikatem BREEAM o statusie Final (etap wykonawczy), ważnym bezterminowo. Wyróżnia je niska, wysokiej jakości zabudowa oraz świetny projekt zielni. Powierzchnia biologicznie czynna stanowi 55-60% obszaru inwestycji – m.in. park z jeziorkiem. W ramach I i II etapu powstało dwanaście budynków — łącznie 204 mieszkania.

Jaśminowy Mokotów stanowi kompletny fragment nowoczesnego miasta. To pionierska inwestycja mieszkaniowa pod względem ekologicznych rozwiązań o dwukondygnacyjnej zabudowie i w skandynawskim stylu. Znajduje się pod Skarpą Warszawską, w pasie napowietrzania Warszawy. Mieszkania mają zwiększony komfort cieplny i akustyczny. Osiedle jest wykończone przy użyciu nietoksycznych, ekologicznych materiałów. Inwestycja powstała zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Skanska wraz z ekologami, ornitologami i dendrologami, stworzyła rozwiązania, dzięki którym lokalny ekosystem rozkwitnie. Aranżacja zieleni obejmuje rośliny, drzewa, krzewy i trawy, będące naturalnymi terenami do życia lokalnych gatunków zwierząt lub ptaków. Deweloper zadbał o budki lęgowe i specjalne skrzynki dla owadów. Zamontował 200 mb. płotków herpetologicznych, umożliwiających małym zwierzętom przejście. Zadbał o zagospodarowanie wód opadowych, które zostają wykorzystane na terenie inwestycji.

Angel Wawel
Inwestor: Angel Poland Group
Wykonawca: Eiffage Polska Budownictwo
Projekt: Gottesman-Szmelcman Architecture
Inwestycja Angel Wawel zlokalizowana jest w historycznym centrum Krakowa – blisko Wawelu tuż nad samą Wisłą – pomiędzy ulicami Koletek, Sukienniczej oraz Dietla. Projekt architektoniczny wykonany został przez paryską pracownię Gottesman Szmelcman Architecture we współpracy z krakowskim biurem projektowym ABP zaś generalnym wykonawcą było konsorcjum Eiffage Polska Budownictwo. Szacunkowy koszt inwestycji to 250,000,000 złotych, zaś powierzchnia ¬¬¬użytkowa to 4 943 m2.

Angel Wawel to kompleksowa rewitalizacja powstałego w XVI wieku zabytkowego byłego klasztoru sióstr Koletek. Kaplica z 1882 roku została przekształcona w Royal Apartment. Idealnie zachowano w niej polichromię i dekoracje malarskie autorstwa Jana Bukowskiego. To pierwszy budynek mieszkalny w Polsce z dostępem do strefy SPA z basenem poprzez system odczytu linii papilarnych. Mieszkańcy mają do dyspozycji przestrzeń fitness z siłownią, winiarnię, patio z ogrodem zaaranżowanym przez Matta Jamesa, brytyjskiego projektanta zieleni, strefę residence lounge, bibliotekę, salę kinową, prywatny garaż, pokój gier, cafe bar oraz kącik dla dzieci. Kompleks wyposażony jest w całodobowy monitoring oraz usługi Concierge. Renowacja budynku odbyła się we współpracy z Wojewódzkim Małopolskim Konserwatorem Zabytków.

Osiedle Holm House – pierwszy etap
Inwestor: Skanska Residental Development Poland Sp. z o.o.
Wykonawca: Skansa SA
Projekt: HRA Architekci
Holm House to nowoczesne i funkcjonalne osiedle położone w sercu warszawskiego Mokotowa, umożliwiające harmonijne połączenie życia zawodowego z prywatnym. Dzięki unikatowym rozwiązaniom idealnie wpisuje się w tętniące życiem miasto oraz spokojną, zieloną przestrzeń. Jest pierwszym osiedlem mieszkaniowym w Polsce, z certyfikatem „Obiekt bez Barier”. Proponuje też wiele rozwiązań tworzonych z myślą o środowisku naturalnym. Spełnia wymogi certyfikacji BREEAM Interim.

Koncepcja Holm House wyróżnia się całościowym podejściem do zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego. Wykończone jest przy użyciu nietoksycznych, ekologicznych materiałów.  Ważną rolę odgrywają tu przestrzenie wspólne — znoszą bariery, pomagają w nawiązywaniu relacji sąsiedzkich i budowaniu więzi społecznych. 40% mieszkań zostało zaprojektowanych z myślą o osobach z ograniczeniami fizycznymi. Skanska stworzyła Plan Kształtowania Bioróżnorodności, który zakłada odpowiedni dobór roślin wokół inwestycji, dających warunki siedliskowe dla drobnych zwierząt i owadów. Wprowadziła budki lęgowe i poidła dla ptaków. Osiedle posiada system odzyskiwania wody deszczowej do podlewania roślin. Mieszkania wyposażone są w inteligentny system zarządzania energią cieplną Danfoss.

Osiedle Wiśniowe Wzgórze
Inwestor: Nexx Sp. z o.o. Sp. k
Wykonawca: Nexx Sp. z o.o. Sp. k.
Projekt: FORMA S.C.T. Bilewicz, R. Kuberski
Osiedle „Wiśniowe Wzgórze” oraz „Nowe Wiśniowe” to inwestycje zrealizowane w Gliwicach przy ulicy Pliszki i Bogatki - okolicy pełnej zieleni oraz śpiewu wielu gatunków ptaków, co sprawia, że można tu odetchnąć od codziennego zgiełku, a jednocześnie mieszkać w centrum miasta.

Obie inwestycje charakteryzuje spójna forma architektoniczna, którą stanowi 11 budynków wielorodzinnych. Innowacyjny a zarazem prosty i elegancki design wyróżnia inwestycję z otaczających ją już budynków mieszkalnych. Jasna elewacja z dodatkami dekoracyjnymi podkreśli ponadczasowy charakter inwestycji. Ich uzupełnieniem są duże balkony, przestronne tarasy oraz loggie, a na parterach ogródki.

Budowa zespołu budynków komunalnych wielorodzinnych w Piastowie
Inwestor: Gmina Miasto Piastów
Wykonawca: Zakład Usług Remontowych i Produkcyjnych Zurip SA
Inwestycja obejmuje 3 budynki zrealizowane w systemie budynku wysoko energooszczędnego posiadające po dwie kondygnacje nadziemne z dostępem do każdego z mieszkań oddzielnie, co poprawia komfort mieszkania. Dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich przeznaczone są dwa mieszkania na parterze, dostosowane do dogodnego korzystania z nich. Teren wokół wyposażony w miejsca parkingowe, chodniki, ławki, stojaki na rowery, ogrodzony plac zabaw i przyjazną zieleń.

Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego i przyczyniła się do zwiększenia zasobu mieszkalnego gminy w mieszkania komunalne. Zastosowane zostały rozwiązania techniczne, których podstawowym celem jest zmniejszenie strat ciepła, czego efektem jest obniżenie kosztów energii potrzebnej do ogrzania budynków. Budynki zostały wyposażone w wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz instalacje pozyskujące energię ze źródeł odnawialnych - pompy ciepła. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, inwestycja przyczyni się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a także zwiększy komfort mieszkańców.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także