4 Design Days: Inteligentne domy w trosce o komfort na co dzień

4 Design Days: Inteligentne domy w trosce o komfort na co dzień

Autor: Urszula Tatur
26 sty 2021 15:54

Domy inteligentne mają wiele zastosowań. Najważniejszy dla nas wszystkich teraz, w dobie pandemii, jest komfort - zdradza Damian Fituch, dyrektor Jung Polska, prelegent 4 Design Days Pre-Opening Online (www.4dd.pl, 28-29 stycznia).

Jak inteligentne domy mogą chronić nas przed pandemią?

Damian Fituch: Domy inteligentne mają wiele zastosowań. Najważniejszym dla nas wszystkich teraz, w dobie pandemii, jest komfort. Dziś komfort bycia w domu to przede wszystkim komfort cieplny. Bo zimą to właśnie on jest najważniejszy. Istotne jest tu automatyczne dostosowanie warunków w pomieszczeniach do potrzeb domowników. Bardzo często domy inteligentne powiązane są z automatyką alarmową. Jeśli mamy alarm w domu i jest on rozbrojony, to "dom wie", że w tym momencie jesteśmy w środku, a co za tym idzie reguluje komfortową temperaturę dla domowników. Oczywiście dla różnych ludzi jest ona różna: dla niektórych to 23, dla innych 21 stopni. Bez względu na to, dom inteligentny pozwala zachować komfort cieplny. Nasz dom najpierw utrzymuje temperaturę odpowiednią dla nas, a na noc np. robi redukcję, czyli zmniejsza ją, żebyśmy się czuli lepiej podczas snu. Inteligentny dom przygotowuje więc nasze wnętrza do tego, żeby na wieczór temperatura była o 2-3 stopnie niższa.

Komfort cieplny to element istotny szczególnie zimą, jakie inne udogodnienia oferują domy inteligentne?

Damian Fituch: Druga rzecz, która jest bardzo ważna dla zachowania naszego komfortu, to oświetlenie. Opraw oświetleniowych jest wiele. W zależności od tego, jaki mamy nastrój, oczekiwania, czy jest ranek, czy wieczór możemy regulować oświetlenie już nie tylko na skali jaśniej – ciemniej, bo to standard, ale ustawić barwę światła - ciepłą lub zimną. Np. ciepłą barwę, która jest zbliżona do wschodu słońca ustawiamy rano, gdy wstajemy. Później, w miarę wyostrzenia się naszych zmysłów, temperatura barwowa przy oświetleniach sterowanych może iść w kierunku zimnego, aby nasze doznania były mocniejsze i ostrzejsze. I to oświetlenie towarzyszy nam przez cały dzień - w korytarzu czy przy biurku.

Inteligentne domy dbają o komfort cieplny oraz jakość światła niezbędną do codziennego funkcjonowania. A co z jakością powietrza?

Damian Fituch: O komfort w inteligentnym domu dbają także oczyszczacze powietrza. Reagują na warunki wewnątrz domu lub na zewnątrz. Przede wszystkim sprawdzają jakość powietrza. Jeśli system wentylacyjny wykryje za dużą ilość dwutlenku węgla, przewietrza nasze pomieszczenia. Nie trzeba otwierać okno, gdy czujemy przygnębienie, albo chce się nam spać - te rzeczy dzieją się w naszym inteligentnym domu automatycznie. Jeśli natomiast okaże się, że na zewnątrz jest smog, to system nie filtruje, czyli nie zatruwa nas. Inteligentny dom nad nami czuwa.

Jakie inne funkcje związane z relaksem oferują inteligentne domy?

Damian Fituch: Z relaksem można powiązać muzykę. Inteligentny dom zapewnia nam jej odtwarzanie w łazience, w czasie kąpieli, golenia... Dzieje się tak poprzez wykrycie ruchu - wchodząc do łazienki, ostatnio słuchana przez nas muzyka włącza się. To wprawia nas w dobry nastrój.

Rozmawiała: Urszula Tatur

Damiana Fitucha będzie można posłuchać w trakcie sesji tematycznej Design. Nowa, bezdotykowa era

29 stycznia 2021 r. | 13.00-14.00

Design. Nowa, bezdotykowa era
Komfortowe, designerskie, sterowane głosem lub zbliżeniowo i bezpieczne – czy systemy i bezdotykowe urządzenia opanują nasze mieszkania, biura, sklepy, ulice? Co oferuje rynek, czego oczekują klienci?

Moderacja:
Ewa Kozioł, redaktorka, Dobrzemieszkaj.pl

Debata z udziałem (kolejność alfabetyczna):
Damian Fituch, Country Sales Manager, Jung Polska
Marcin Jędrzak, projektant, Jędrzak Design
Konrad Krusiewicz, architekt, założyciel, The Design Group
Robert Majkut, CEO, Head of Design, Robert Majkut Design
Tomasz Słomka, CEO, właściciel, TOKA+HOME

Więcej na www.4dd.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także