×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
4 Design Days: Jakub Szeląg - co daje architekt wnętrz?

4 Design Days: Jakub Szeląg - co daje architekt wnętrz?

Autor: Wojciech Napora
05 lut 2020 08:44

O tym, co zyskuje inwestor przychodząc do architekta wnętrz, ile kosztują usługi biur architektonicznych oraz o najpopularniejszych oczekiwaniach klientów rozmawialiśmy z Jakubem Szelągiem, architektem pracowni Decoroom, prelegentem 4 Design Days.

Klienci często myślą, że urządzanie mieszkania jest proste, że wystarczy kierować się własnym gustem i gotowe.

Na początku, wiele rzeczy wydaje się proste. Widzimy jak robią to inni i jak łatwo im to przychodzi. I wszystko jest fajnie do momentu, gdy sami nie spróbujemy czegoś takiego wykonać. Wtedy najczęściej okazuje się, że to co wydawało nam się proste, wcale takie nie jest. Potrzebne jest doświadczenie, wiedza i umiejętności. Podobnie jest z wykończeniem i urządzeniem mieszkania, które wymaga nie tylko poczucia estetyki i gustu. Dobrze urządzone mieszkanie to takie, w którym po kilku tygodniach użytkowania nie irytuje nas to, że coś przeszkadza, że nie wygląda tak, jak to sobie wyobrażaliśmy, albo że jakość materiału nie jest taka, jak byśmy chcieli. Dlatego warto zgłosić się do profesjonalisty.

Co zyskuje inwestor przychodząc do profesjonalisty? Na co może liczyć?

Z urządzeniem mieszkania jest jak z każdą inną usługą. Idziemy do fachowca, bo ma wiedzę i odpowiednie doświadczenie, a także przeprowadzi nas przez gąszcz propozycji, z których wybierze te warte uwagi, sprawdzone lub przynajmniej ostrzeże przed takimi, do których nie ma pewności.

Architekt wnętrz może zwizualizować nasze wyobrażenie o przyszłym mieszkaniu. Jeśli nie mamy wizji, to bardzo często już po pierwszej rozmowie kreuje się pomysł na wnętrze. Niezwykle istotna jest tu wiedza architekta odnośnie ergonomii i funkcjonalności. W tych kwestiach już przy realizacji bardzo często pojawiają się problemy. I po to jest architekt czy biuro projektowe, aby ich uniknąć. Bo przecież nie chcemy codziennie rano wchodząc do kuchni zahaczać o źle ustawiony stół. Podobnie w łazience. Nie chcemy mieć utrudnionego dostępu do pralki, czy toalety.

Zgłaszając się do profesjonalnego biura klient może mieć pewność, że otrzyma kompleksową propozycję wykończenia mieszkania. Opierając się na standardach biura, w którym pracuję, oferowana przez nas usługa zawiera wszystkie elementy potrzebne do wykończenia mieszkania pod klucz. I to nie będzie tylko trójwymiarowa wizualizacja, która jest wyłącznie obrazem poglądowym. Wielu osobom wydaje się, że taka wizualizacja to gotowym projekt odzwierciedlający w 100% to co zostanie w mieszkaniu wykonane i to jak będzie ono finalnie wyglądać, ale tak nie jest. Projekt techniczny, który przygotowuje architekt składa się z wielu elementów i jest niezbędny do prawidłowej pracy ekipy wykończeniowej. Bardzo często architekci dysponują też bazą sprawdzonych fachowców. To też „zdejmuje” z klienta stres i czas na poszukiwania.

Osoba zgłaszająca się do architekta powinna otrzymać także kosztorys prac, połączony z wykazem proponowanych materiałów wykończeniowych. Dobry profesjonalista powinien też zaproponować nadzór nad realizacją i kontrolować zgodność prac z projektem.

Istnieje przekonanie, że architekt wnętrz to droga "inwestycja". Samo wykończenie mieszkania dużo kosztuje, a tu jeszcze trzeba zapłacić architektowi. Od jakiej kwoty zaczynają się usługi architektów wnętrz?

Biorąc pod uwagę wszystkie koszty zakupu mieszkania i jego wykończenia, usługa jaką proponuje architekt wnętrz nie jest aż tak dużym wydatkiem. I moim zdaniem, to co dostajemy w zamian, jest nieporównywalne do poniesionych nakładów. Zwłaszcza, że architekt jest w stanie uchronić nas przed błędami, za które często, urządzając się na własną rękę, musimy dużo zapłacić. Ponadto, dobrze urządzone wnętrze nie tylko zyskuje na wartości ale i przyjemniej i łatwej się w nim mieszka. Tym co jest bardzo ważne i trudne do wycenienia jest czas, który zyskuje klient angażując profesjonalnego architekta.

Mówiąc o kosztach musimy wziąć pod uwagę także zakres opracowania, bo to bardzo indywidualna kwestia. W naszym biurze oferujemy klientom bardzo kompleksowe usługi, które zawierają m.in. projekt techniczny,wizualizacje, wybór materiałów i ich dostarczenie na budowę, ekipę wykończeniową i koordynatora, który te prace nadzoruje wspólnie z architektem. Do tego na wszystkie nasze prace klient otrzymuje gwarancje. U nas ceny zaczynają się od kwoty 770 zł za mkw. (wliczając w to wszystkie materiały wykończeniowe i chemię budowlaną).

Jakie usługi architektoniczne są najpopularniejsze, gdy mówimy o wykończeniu mieszkania?

Ilu klientów, tyle potrzeb. Każdy oczekuje czegoś innego. Gdybym już miał coś wskazać, to to, że ludzie najczęściej chcą zobaczyć co będzie. Chcą wizualizacji. Często korzystają też z wiedzy architekta, odnośnie ergonomii i funkcjonalności. Profesjonalista jest wstanie wykazać pewne mankamenty już na początkowym etapie projektu. Dużą popularnością cieszą się też materiałoznawstwo i porady w kwestiach zestawień kolorystycznych. Czy to będzie do siebie pasować? Czy to jest słuszny kierunek?

Czego klienci najczęściej oczekują od architekta?

Moim zdaniem, opieki w trakcie procesu wykończenia mieszkania i „kompleksowości”, która zaczyna być coraz częściej wymagana. Klient oczekuje od nas, że zaopiekujemy się nim od momentu pierwszego spotkania – kiedy rozmawiamy o jego wymarzonym wnętrzu, po ostatni etap jakim jest nadzór i zdjęcie z niego obowiązku pilnowania ekipy i posiadania wiedzy technicznej. To tak jak iść do krawca – powiedzieć mu o tym, jak chcemy aby nasz garnitur wyglądał. Krawiec zmierzy, dobierze materiał i go skroi. Jednak także go uszyje – a nie odda nam w kawałkach mówiąc, że teraz możemy sami sobie wziąć maszynę i zeszyć spodnie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także