×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
4 Design Days: Justyna Smolec mówi o organizacji przestrzeni w domu

4 Design Days: Justyna Smolec mówi o organizacji przestrzeni w domu

Autor: Katarzyna Masłowska
29 sty 2020 09:36

Mieszkanie może być łatwe do utrzymania w czystości, pod warunkiem, że je funkcjonalnie zaprojektujemy i zadbamy o dobór odpowiednich materiałów. O Tym, jak dobrze zorganizować przestrzeń mówi architekt Justyna Smolec, prelegentka 4 Design Days 2020.

W jaki sposób zaprojektować kuchnię, łazienkę czy garderobę, aby podczas użytkowania łatwo je było utrzymać w czystości? Które pomieszczenia wymagają szczególnej uwagi pod kątem?

Ważne są materiały wykończeniowe, jakie zastosujemy w projekcie, czyli łatwo zmywalne, na których nie pozostają smugi po myciu. Unikamy bardzo ciemnych kolorów, takich jak czekoladowy czy czarny, które wymagają bardzo dużej dyscypliny. Rezygnujemy z otwartych półek, które są świetnym miejscem na kurz, a w zamian za to wszystkie szafki zamykamy frontami. Powinniśmy wcześniej przemyśleć, co dokładnie chcemy w nich trzymać, tak aby przewidzieć miejsce dla wysokich i dużych przedmiotów oraz także takich, które wymagają mniejszej przestrzeni. Wtedy unikniemy straty powierzchni.

Z pewnością kuchnia i łazienka wymagają szczególnej uwagi jeżeli chodzi o ergonomię pracy czy użytkowania. Natomiast w szafach garderobianych stosujemy rozwiązania ułatwiające utrzymanie porządku, wyposażenie wnętrz dedykowane konkretnym częściom naszego ubioru. Mamy do wyboru wiele przydatnych do tego akcesoriów. Dobrze jest też, aby każdy z domowników miał swoją niezależną część, o którą będzie dbał. Nie zapominajmy też o dobrym oświetleniu.

Jakie materiały wykończeniowe stosować w kuchni i łazience, aby były one funkcjonalne i łatwe do utrzymania w czystości?

W łazienkach świetnie sprawdzają się płyty wielkoformatowe w rozmiarach nawet 1 x 3 m. Dzięki nim zmniejszamy ilość fug, które bardzo się brudzą i trudno się je czyści. Podłoga w kolorze szarym, niejednolita, to z pewnością najlepsze rozwiązanie. Unikajmy materiałów mocno chropowatych, szczególnie na powierzchniach poziomych. Im płaszczyzna jest bardziej gładka, tym lepiej się użytkuje. Na frontach szafek z rysunkiem drewna nie będzie widać żadnych odcisków palców. Natomiast zastosowanie tylko fornirowanych frontów może zbyt przytłoczyć wnętrze. Lepiej więc je wymieszać z płaszczyznami wykonanymi z płyty mdf, która wygląda pięknie, zarówno polakierowana w połysku, jak i w macie. Są sposoby, aby dobrze ją czyścić. Istnieje oczywiście niebezpieczeństwo, że lakier z upływem czasu może odpryskiwać, ale wymiana go na dużo twardszy laminat lub hpl nie da zamierzonego efektu estetycznego. Ważnym elementem jest wybór materiału na blat kuchenny i tu doradzam materiały nierysujące się i niepochłaniające wody takie jak granit płomieniowany lub szczotkowany albo kwarcyt.

Jak projektować strefy przechowywania, np. garderoby - czy np. lepiej zaprojektować jedno większe pomieszczenie, czy raczej zdecydować się na szafy w kilku pokojach, czy zaprojektować większą kuchnię z dużą liczbą szafek do przechowywania, czy lepiej sprawdzi się niewielka spiżarka?

Najlepiej sprawdzają się wydzielone, odrębne garderoby, do których możemy wejść. Wtedy oprócz tradycyjnej szafy może stanąć tam deska do prasowania i suszarka. W przypadku, gdy nie dysponujemy osobną pralnią czy pomieszczeniem gospodarczym umieszczamy tam także pralkę. Powinno być w niej obowiązkowo duże lustro z możliwością odejścia i zobaczenia całej sylwetki. Wszystko zależy jednak od powierzchni, jaką możemy na nią wykorzystać. To samo dotyczy spiżarni. Na większych przestrzeniach możemy ją wygospodarować, natomiast w małych mieszkaniach świetnie sprawdzą się wysokie szafy typu cargo. W każdym projekcie aranżujemy miejsce do samego sufitu. Półki znajdujące się najwyżej przydadzą się na rzeczy rzadko używane, w które w każdym domu są obecne, takie jak np. bombki na choinkę. Stosujmy oświetlenie zapalane na czujkę ruchu, Wtedy nie musimy szukać włącznika, gdy mamy zajęte ręce niosąc pranie czy zakupy. Dobrze jest też mieć światło bezpośrednio w szafach. Najczęściej stosujemy do tego pionowe listwy ledowe.

Justyna Smolec będzie prelegentką 4 Design Days 2020 w Katowicach. Opowie o tym, jak organizować przestrzeń w domu, aby uniknąć bałaganu. Więcej o 4DD i rejestracja: www.4dd.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także